REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Zgierski szpital będzie wyposażony w lądowisko dla śmigłowców

Nikt nas nie pytał o zdanie – mówią mieszkańcy bloków TBS przy ul. Parzęczewskiej. 

Najwcześniej za pół roku Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Zgierzu zostanie wyposażony w lądowisko, które będzie przyjmować śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dokładniej lotnisko ma być zlokalizowane w niedalekim sąsiedztwie Oddziału Psychiatrycznego. Inwestycja ma pochłonąć 1 mln 800 tys. zł. 

Pomysł nie przypadł go gustu wszystkim mieszkańcom bloków ul. Parzęczewskiej, po przeciwnej stronie ulicy. 
 
Mieszkam w TBS i nikt z nami tego nie omawiał, a teraz będziemy mieli za oknem lądowisko, dosłownie po drugiej stronie ulicy. Z tego co wiem LPR ma dostać od maja pozwolenie na loty w nocy więc będzie bardzo przyjemnie jak (helikopter – przypis.) będzie lądował o 2 w nocy przed oknami. Bosko – pisze nasz anonimowy czytelnik.
 
Powstanie lądowiska jest nieuniknione. Położenie niedaleko węzła autostradowego Łódź Północ pociąga za sobą konieczność zapewnienia sprawnego i szybkiego transportu poszkodowanych. 
 
Budowa lądowiska jest inwestycją celu publicznego. W trybie administracyjnym wydane zostały pozwolenia na jej realizację.  Był czas za zgłaszanie zastrzeżeń. Nie otrzymaliśmy niepokojących sygnałów, nikt nie protestował – mówi Marek Kozłowski, zastępca dyrektora ds. technicznych WSS w Zgierzu. Zwraca przy tym uwagę, że śmigłowce pogotowia lądują i teraz, a budowa specjalistycznego lądowiska to ucywilizowanie tego co dzieje się do tej pory, a więc lądowania na polu obok szpitala. 
 
Dane z lotniska dla śmigłowców-karetek znajdującego się na terenie szpitala im. Mikołaja Kopernika w Łodzi wskazują, że średnio dochodzi tam do 1,5 lądowania w ciągu doby. – Statystyki dla Zgierza na pewno nie będą wyższe, a podejrzewam że nawet niższe – mówi Marek Kozłowski. – Drugie Okęcie nam nie grozi – uspokaja. 
 
Tyle mieli miejsca za szpitalem to nie – musieli zrobić przy blokach – mówi o lokalizacji inwestycji nasz czytelnik. Zdaniem przedstawicieli szpitala, usytuowanie inwestycji we wskazanym miejscu umożliwi ominięcie dróg publicznych do transportu rannych, a przez to skróci jego czas i zwiększy bezpieczeństwo.
 
Nie zapominajmy, że Lotnicze Pogotowie Ratunkowe transportuje osoby w bezpośrednim stanie zagrożenia życia. Budowa lądowiska to zapewnienie im szansy na przeżycie. 

 

Inne

Ciekawe artykuły