Strona główna
środa, 12 sierpnia 2020 r.
imieniny obchodzą: Julian, Lech
Reklama:

Reklama:

 

Data dodania: 05 lipca 2011

Strona główna » Aktualności » Głośno o spalarni

wielkość tekstu:A | A | AReklama:

ITALOOPTICA Centrum Okulistyczno-Optyczne

pełne dane
www.italooptica.pl
reklama

Głośno o spalarni

W Zgierzu dużo mówi się o projekcie budowy spalarni śmieci „na Borucie”. O sprawie zrobiło się głośno, kiedy w maju Rada Miasta Zgierza uchwaliła nowy „Lokalny Plan Rewitalizacji”, który umożliwia postanie na terenie miasta spalarni odpadów komunalnych i niebezpiecznych.  Dyskusja rozgorzała m.in. na naszym forum internetowym.

Już w 2008 r. do Urzędu Miasta Zgierza wpłynął wniosek firmy Bio-Eko-Tech z Bielska Białej w sprawie ustalenia warunków lokalizacji inwestycji polegającej na budowie Zakładu termicznego przekształcania odpadów i wytwarzania energii wraz z niezbędną infrastrukturą, na terenie działki położonej w Zgierzu przy ul. A. Struga 26. Na początku 2011 r. firma złożyła również wniosek o dotyczący uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia. Jaką decyzję wyda w tej sprawie prezydent Iwona Wieczorek? Na razie nie wiemy, ponieważ wniosek oczekuje na zaoponowanie przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zgierzu oraz do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi.
Sprawa ma wrócić na sierpniowej sesji rady miasta.

W tle gra toczy się o duże pieniądze. Spalarnia, jaka miałby powstać w Zgierzu byłaby jedną z najnowocześniejszych w Europie. Jednak mieszkańcy obawiają się, czy oby na pewno to co będzie wydostawać się z kominów będzie dla nich bezpieczne. I zapewne mają rację, ponieważ proces kontroli jest w przypadku takiej działalności dość utrudniony.

Drugim problemem, z jakim musi sobie poradzić miasto to kwestia odpadów komunalnych. One również miałby być spalane, tylko gdzie? W kraju kończą się miejsca, gdzie można byłoby swobodnie składować odpady, a zgodnie z obowiązującą od 1 stycznia 2012 r. Ustawą o Utrzymaniu Czystości i Porządku w Gminach, która podyktowana jest koniecznością sprostania przepisom unijnym, wszystkie nadające się do spalenia śmieci, nie mogą być składowanie. Inaczej mówiąc, trafią do komina, a przy okazji uda się odzyskać część energii, która powstanie podczas splatania.

W Zgierzu problem odpadów komunalnych występuję, tak jak wszędzie w kraju. W dodatku kłopot stanowią pryzmy odpadów, zlokalizowane przy ul. Aleksandrowskiej, a które miały być zutylizowane w nowoczesnej gazowni. Z inwestycji jednak nic nie wyszło, a odpady pozostają w zarządzie spółki Wod-Kan.

- Jest koncepcja, aby te odpady przetworzyć na paliwo. Wymagałoby tu stworzenie zakładu sortowania. Odpady, które nadawały by się do spalania, byłby w ten sposób utylizowane. Były już czynione próby spalania odpadów komunalnych w kotle fluidalnym w Elektrociepłowni Boruta i wypadły pomyślnie. Problemem jest jednak brak pieniędzy. Nowoczesna sortownia to inwestycja rzędu kilku mln zł – mówi Marek Ignasiak, dyrektor ds. inwestycji Wod-Kan Zgierz.
 

czytano: 5972 razy

źródło: wirtualnyzgierz.pl

Reklama:

Czytaj także:

Zgierz uniknie kary wielkości pół mln zł

Miasto nie miało jak do tej pory szczęścia do budowy sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej Nr 12 w Zgierzu. Przypomnijmy, że pierwszy przetarg na postawienie hali wygrało Śląskie ...
dalej

Wyłudzili 11 milionów na inwestycję w Zgierzu

28 czerwca 2011 r. funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, działając na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi, zatrzymali 6 oszustów podejrzewanych o wyłudzenie co ...
dalej

Strona głównaDrukuj dokument

A Ty co sądzisz na ten temat? Skomentuj.

wszystkich komentarzy: 2
 • Marcin data dodania: 2014-05-28 18:33:03

  Nie zapomnijcie o proteście mieszkańców przeciw spalarni odpadów niebezpiecznych 5.06.14 czwartek godz.18 zbiórka przed szpitalem Boruty.Musimy tam być wszyscy i walczyć.

 • aga data dodania: 2014-05-02 00:26:24

  Pamiętajcie można jeszcze coś zrobić dla RATOWANIA WŁASNEGO ZDROWIA I TEGO MIASTA. Spotykamy się 5-go maja 2014 w Zgierzu ul.Łęczycka 2 sala śpiewaczy "Lutnia" godzina 18:00.Spalarnia nie jest lekiem.

Proszę wpisać do poniższego formularza swoje dane oraz komentarz.

Jeśli podasz swój adres e-mail, zostaniesz automatycznie powiadomiony jeśli ktoś rownież skomentuje ten artykuł.

kod

Proszę przepisać cyfry wyświetlone powyżej:


Kalendarz wydarzeń

  Sierpień 2020 

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Reklama:
Ostatnio dodane
 • Praca 2017-03-14 11:24:54

  Zatrudnię Murarzy/Tynkarzy/Montera dociepleń na umowa o pracę. Praca przy ...

  więcej
 • Praca 2017-03-13 13:44:55

  Pracujesz na rynku odszkodowań! Jesteś niezadowolony z uzyskanych prowizji? ...

  więcej
 • Praca 2017-03-13 09:53:15

  Job Impulse Polska (kraz 3000) poszukuje osób na stanowisko: Operator ...

  więcej
Portal miejski WirtualnyZgierz.pl powstał z myślą o mieszkańcach Zgierza oraz okolic, a także o tych wszystkich zainteresowanych miastem. Misją serwisu jest promocja Miasta Zgierza poprzez nagłaśnianie wydarzeń miejskich oraz informowanie o aktualnościach i życiu w mieście. Twórcy za cel postawili sobie utworzenie platformy wymiany informacji pomiędzy zgierzanami, organizacjami, urzędami oraz firmami w mieście oraz w jego sąsiedztwie. Stąd nacisk na interaktywną stronę portalu - możliwość dodawania bezpłatnych ogłoszeń, aktualności miejskich, gospodarczych, sportowych, ciekawostek, imprez, zdjęć, filmów, informacji o firmach. Zapraszamy!
osób online: 15 ALPANET - Polskie Systemy Internetowe Agawe
X
Termy grożą wybuchem? Następny artykuł

Termy grożą wybuchem? »