REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Pamięci Września 1939 r.

Wrzesień 1939 r. odcisnął się dużym piętnem w historii Polski. O wydarzenia z tamtych lat pamiętają mieszkańcy i władze gminy Zgierz. W minionym miesiącu obchodziliśmy kilka uroczystości w celu uczczeniu pamięci ofiar i bohaterów czasów wojennych. Uczestniczył w nich m.in. Zdzisław Rembisz, wójt gminy Zgierz. 

Hołd ofiarom 
10 września 1939 r. odcisnął szczególne piętno na mieszkańcach Rogóźna. Tego dnia hitlerowski Wermacht bestialsko zamordował dwudziestu mieszkańców tej miejscowości. Niemieccy żołnierze, chcąc zemścić się za śmierć jednego z nich i zastraszyć Polaków, przemierzali Rogóźno od domu do domu, a napotykanych w nich mężczyzn wyprowadzali na podwórza i rozstrzeliwali. 
 
Tragiczne wydarzenia upamiętnia wzniesiony tu w 1970 r. pomnik i tablica z nazwiskami rozstrzelanych. 
 
W krótkiej, lecz przejmującej uroczystości, która odbyła się rankiem 16 września br., uczestniczyli potomkowie ofiar, Wójt Gminy Zgierz Zdzisław Rembisz, Przewodniczący Rady Gminy Zgierz Mirosław Burzyński, Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu Cezary Piotrowski, Sołtys Sołectwa Rogóźno Roman Królikowski oraz Dyrektor Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Giecznie Marek Stangreciak wraz z uczniami. 
 
Pamięć ofiar uczczono chwilą ciszy oraz złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem. 
 
Hołd bohaterom 
Od kilku lat odbywa się we wrześniu „Rajd Edukacyjny Szlakiem Walk Wrześniowych 28 pułku Strzelców Kaniowskich i Kresowej Brygady Kawalerii w gminie Zgierz”. To żywa lekcja historii. W rajdzie uczestniczy przede wszystkim młodzież zgierskich i gminnych szkół. Na 13 km trasie poszczególne epizody walk obrazują członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Strzelcy Kaniowscy” z Łodzi oraz pasjonaci i badacze dziejów wrześniowych bitew i potyczek w powiecie zgierskim. 
 
W nocy z 7 na 8 września 1939 r. 28 pułk Strzelców Kaniowskich stoczył w Kęblinach bój z wojskami hitlerowskimi. W wyniku ciężkich walk polscy żołnierze otworzyli sobie drogę odwrotu do miejsca koncentracji wojsk pod Głownem. Zginęło wtedy od 90 do 200 Polaków (różne źródła historyczne podają różne liczby). Spoczywają oni w zbiorowej, bezimiennej mogile na cmentarzu parafialnym w Białej. 
 
W gminie Zgierz mamy dwa miejsca upamiętniające żołnierzy 28 pSK i bitwę jaką tu stoczyli. To wspomniana mogiła w Białej oraz posadowiony w 2006 r. obelisk w Kęblinach. 
 
Razem z uczestnikami rajdu, 16 września br., hołd bohaterom oddali Wójt Gminy Zgierz Zdzisław Rembisz, Radny Rady Gminy Zgierz Dariusz Sędzicki, Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu Cezary Piotrowski oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Białej Magdalena Hauke.
 
więcej zdjęć na www.gmina.zgierz.pl 
 

Inne

Ciekawe artykuły