Strona główna
środa, 28 października 2020 r.
imieniny obchodzą: Narcyz, Serafin
Reklama:

Reklama:

 

Data dodania: 02 grudnia 2011

Strona główna » Aktualności » Będzie tramwaj? Jakiś będzie

wielkość tekstu:A | A | AReklama:

Będzie tramwaj? Jakiś będzie

Tak w skrócie można ocenić kwestię połączenia tramwajowego Zgierza z Łodzią w nowym roku. Mamy początek grudnia tymczasem mieszkańcy aglomeracji wciąż nie wiedzą jak będą podróżować między oba miastami 1 stycznia 2012 r. Grzegorz Leśniewicz, wiceprezydent Zgierza na pytanie czy komunikacja tramwajowa będzie utrzymana, odpowiada krótko – „będzie”. Na razie nie wiemy w jakiej formie, w oparciu o jakie moce i środki finansowe. Jest za to mocne zapewnienie. 

Władze Zgierza są za to rozczarowane ostatnio zaprezentowanymi propozycjami Łodzi, które przeczą wcześniejszym ustnym zapewnieniom. Sprawdził się czarny scenariusz, który rysował niedawno Grzegorz Leśniewiczdo ustnych deklaracji jesteśmy nastawieni ostrożnie - nie jedno do tej pory słyszeliśmy”.
 
Jak wskazuje Mariusz Miśkiewicz, p.o. kierownika MUK z treści przedstawionego Zgierzowi projektu porozumienia wynikają m.in. następujące wnioski:
 
1. Usługi przewozowe świadczyć miałaby Spółka MPK, a wydatki, które ponieść miałby Zgierz na linię nr 46, w projekcie porozumienia są prawie dwa razy większe niż w roku 2011. 
2. Miasto Łódź jednostronnie miałoby prawo ustalać ceny biletów dla mieszkańców Zgierza i innych gmin.
3. Brak zabezpieczenia możliwości nabycia biletów okresowych dla mieszkańców Zgierza - na terenie miasta Zgierza (dziś bilety te można nabyć np. na pl. Kilińskiego, wg. nowego porozumienia były dostępne tylko w Łodzi).
4. Nie określono jakim rodzajem taboru i iloma wagonami spółka MPK miałaby jeździć do Zgierza, co skutkować może przepełnieniem w wagonach i pogorszeniem standardu podróży zgierzan. 
5. Nie określono w projekcie porozumienia rozkładów jazdy, co skutkować może rozrzedzeniem częstotliwości kursów tramwajów.
6. Nie określono kar umownych za niezrealizowanie w sposób zawiniony przez MPK przewozów do Zgierza, co skutkować może nierealizowaniem przewozów.
7. Brak wpływu Zgierza na zakres świadczonych usług (zwłaszcza, gdy chodzi o utrzymanie infrastruktury) i ich jakość (pełna kontrola spółki MPK pozostaje po stronie Łodzi).
 
Dla władz Zgierza powyższe propozycje są nie do przyjęcia, gdyż niosą za sobą brak możliwości kontroli realizacji kursów, częstotliwości połączeń, a także cen biletów sprzedawanych na terenie Zgierza. Jeśli kompromisu nie uda się osiągnąć w grudniu możliwe, że zgierski ratusz uruchomi własne tramwaje na odcinku Helenówek – Proboszczewice. Dla podróżnych oznaczałoby to oczywiście przesiadki. 
 
Dotychczasowy przebieg rokowań skłania niestety do refleksji, że władze Łodzi nie są w rzeczywistości zainteresowane zawarciem nowego porozumienia, a prowadzenie rozmów w tej sprawie jest tylko grą na czas i stanowi swoistą zasłonę dymną, skrywającą prawdziwe intencje. Dramatyczna sytuacja finansowa Miasta Zgierza każe się bardzo poważnie zastanowić nad podpisywaniem nowej umowy z sąsiednim miastem, nie mając żadnego wpływu na wielkość obciążeń dla budżetu miasta i budżetów domowych mieszkańców Zgierza” – czytamy w komunikacie prasowym przesłanym przez kierownictwo MUK do naszej redakcji. 
 
Od czasu wypowiedzenia przez Hannę Zdanowską, prezydent Łodzi obowiązującego od 18 lat Porozumienia Komunalnego toczyły się rozmowy pomiędzy Miastem Łódź, Miastem Zgierz, Gminą Zgierz, Gminą Ozorków i Miastem Ozorków, mające na celu zawarcie nowego porozumienia międzygminnego w sprawie dalszego funkcjonowania linii tramwajowej nr 46. Władze Zgierza wciąż podkreślają swoje zainteresowanie utrzymaniem linii w obecnym kształcie, tj. kursowaniem na odcinku Łódź Ikea - Ozorków Cegielniana. Podobne deklaracje płyną z Łodzi, problem w tym, że obie strony usztywniły swoje stanowiska. Ocenę deklaracji i działań samorządów pozostawiamy czytelnikom. 
 

czytano: 5528 razy

źródło:

Piotr Majewski
WirtualnyZgierz.pl

Reklama:

Czytaj także:

Zgierz pozwie Łódź?

fot. Piotr MajewskiZdaniem władz Zgierza wypowiedzenie przez prezydent Łodzi Hannę Zdanowską umowy z 1993 r. w oparciu o którą funkcjonowało do tej pory połączenie tramwajowe linii 46 było niezgodne z ...
dalej

Bez hurraoptymizmu w sprawie tramwaju 46

fot. Piotr MajewskiTramwaj 46 zostaje. Taką informację podały media po wtorkowym spotkaniu w Urzędzie Miasta Łodzi. Czy oby na pewno? Według przedstawicieli Łodzi obsługę linii 46 przejmie ...
dalej

Strona głównaDrukuj dokument

A Ty co sądzisz na ten temat? Skomentuj.

wszystkich komentarzy: 4
 • Monia data dodania: 2011-12-06 09:21:50

  Wiwat władze Zgierza, Sokół by nie dopuścił do wielu sytuacji, które teraz mają miejsce niepewność losów linii 46, sprzedaż rynku targowego, zamknięcie łaźni B R A W O Będę jedną z pierwszych, która podpisze petycje odwołania pani prezydent Zgierza. DOŚĆ TEGO JUŻ. Rok kadencji bilans na minusie.

 • Paulina data dodania: 2011-12-04 15:12:05

  Słuchajcie ja mieszkam w Łodzi i nie popieram pomysłu Pani Prezydent Hanny Zdanowskiej.Najlepiej jakby nc nie było robione w sprawie tramwajów każdy miałby czym dojeżdzać. PKSy są droższe więc więc nawet po wzroście biletów od stycznia (normalny 2,20 ulgowy 1,10) myśle że i tak bardziej się opłaca tramwajem nic pkse.ale kogo to z władz obchodzi.oni wożą się samochodami a zwykłego pasażera bez prawa jazdy i samochodu mają w dupie bo co się mają o nich martwić.

 • micha data dodania: 2011-12-03 18:36:26

  może być i do Helenówka,dalej jest wybór, którego mieszkańcy zamieszkujący tereny Probszczewic nie mają ,bo oprócz tramwaju nie mogą,taka jest gorzka prawda,liczyć na inny środek lokomocji.Chyba że na własne nogi.

 • bkewtgrt data dodania: 2011-12-03 13:42:29

  niech Zgierskie tramwaje zostana Zgierskimi a Łodzkie Zydowskimi, za komuny to ylo by do nie pomyslenia linia 45 i 46 kursowała co 5 minut i jezdzilo sie prawie za darmo bo wszytsko było panstwowe, dla hornoru Zgierzan ja moge sie przesiadac na helenowku niz Łodz sie ma panoszyc u nas

Proszę wpisać do poniższego formularza swoje dane oraz komentarz.

Jeśli podasz swój adres e-mail, zostaniesz automatycznie powiadomiony jeśli ktoś rownież skomentuje ten artykuł.

kod

Proszę przepisać cyfry wyświetlone powyżej:


Kalendarz wydarzeń

  Październik 2020 

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Reklama:
Ostatnio dodane
 • Praca 2017-03-14 11:24:54

  Zatrudnię Murarzy/Tynkarzy/Montera dociepleń na umowa o pracę. Praca przy ...

  więcej
 • Praca 2017-03-13 13:44:55

  Pracujesz na rynku odszkodowań! Jesteś niezadowolony z uzyskanych prowizji? ...

  więcej
 • Praca 2017-03-13 09:53:15

  Job Impulse Polska (kraz 3000) poszukuje osób na stanowisko: Operator ...

  więcej
Portal miejski WirtualnyZgierz.pl powstał z myślą o mieszkańcach Zgierza oraz okolic, a także o tych wszystkich zainteresowanych miastem. Misją serwisu jest promocja Miasta Zgierza poprzez nagłaśnianie wydarzeń miejskich oraz informowanie o aktualnościach i życiu w mieście. Twórcy za cel postawili sobie utworzenie platformy wymiany informacji pomiędzy zgierzanami, organizacjami, urzędami oraz firmami w mieście oraz w jego sąsiedztwie. Stąd nacisk na interaktywną stronę portalu - możliwość dodawania bezpłatnych ogłoszeń, aktualności miejskich, gospodarczych, sportowych, ciekawostek, imprez, zdjęć, filmów, informacji o firmach. Zapraszamy!
osób online: 12 ALPANET - Polskie Systemy Internetowe Agawe
X
Samorządowcy przyjęli propozycję starosty Następny artykuł

Samorządowcy przyjęli propozycję starosty »