Strona główna
sobota, 8 sierpnia 2020 r.
imieniny obchodzą: Iza, Seweryn
Reklama:

Reklama:

 

Data dodania: 02 marca 2012

Strona główna » Aktualności » Zielone światło dla spalarni

wielkość tekstu:A | A | AReklama:

Kurs na wózki widłowe za 299 zł JGL Logistics

pełne dane
www.jgl.pl
reklama

Zielone światło dla spalarni

W grudniu 2011 r. wydana została decyzja środowiskowa w sprawie budowy na terenie Zgierza zakładu termicznego przekształcania odpadów i wytwarzania energii przez spółkę Bio Eko Tech z Bielsko-Białej na terenie Zgierza, przy ul. Struga 26. Prezydent Miasta Zgierza wydał zgodę na realizację przedsięwzięcia. Kierował się m.in. opinią Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zgierzu. 

Mieszkańcy Zgierza, który mogli brać udział w postępowaniu nie zgłaszali żadnych negatywnych opinii co do planowej inwestycji. Ale czy na pewno wiedzieli, że takie postępowanie jest prowadzone? Czy mogą czuć się niedoinformowani? W Skierniewicach, mieście o wielkości porównywalnej do Zgierza, społeczność potrafiła zorganizować się i zaprotestować przeciwko budowie asfaltowni, skutkiem czego inwestor - giełdowa spółka MIRBUB - wycofał się ze swojej koncepcji. Dlaczego w Zgierzu sprawa przeszła prawie bez echa?
 
- Od momentu kiedy złożony został wniosek inwestora, na każdym etapie postępowania, czy to po opinii organów ochrony środowiska, a nawet po wydaniu decyzji środowiskowej nie pojawiły się żadne wnioski czy uwagi ze strony mieszkańców, którzy mogli jako strona brać udział w postępowaniu – mówi Grzegorz Stefaniak, zastępca naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska UMZ. - Na naszą skrzynkę mailową nie przyszedł żaden mail, ani nie zostało do nas skierowane żadne pismo odnoszące sie w sposób merytoryczny przeciwko realizacji inwestycji. Informacja o prowadzonym postępowaniu zamieszczona została na tablicy ogłoszeń oraz opublikowana na stronach internetowych Urzędu Miasta. Prawnicy, którzy oceniali prowadzone postępowanie nie mieli żadnych uwag co do jego poprawności. Nie możemy zatem sugerować, że sprawa była owiana jakąś tajemnicą – mówi Grzegorz Stefaniak.
 
Ale sprawa nie do końca wydaje się jasna skoro nawet partyjni koledzy prezydent Zgierza Iwona Wieczorek pytają o szczegóły inwestycji oraz prowadzonego postępowania. Koło Miejskie PSL w Zgierzu skierowało do Prezydenta Miasta wniosek o udostępnienie informacji publicznej. W piśmie dopytują m.in. o to czy wniosek inwestora o wydanie decyzji był podany do publicznej wiadomości, a jeśli tak to w jakiej formie i przez kogo. Pytają również czy w sprawie prowadzone były konsultacje społeczne. Zadają również wiele innych pytań odnośnie inwestycji. 
 
Również same strony postępowania nie do końca czują się doinformowane. - Tak dotarły do nas obwieszczenia, ale np. jedno datowano np. na 16 września, podczas gdy wysłano je 20 września. W innym przypadku dokument datowany na 15 września otrzymaliśmy 21 września. Mieliśmy niecałe dwa dni na zapoznanie się z materiałem i jakąkolwiek reakcję – mówi anonimowo jedna z właścicielek firm położonych obok działki inwestora.
 
- Kiedy przyszedłem do urzędu jako prezydent otrzymałem wykonany jeszcze za poprzedniej kadencji projekt planu zagospodarowania przestrzennego opracowany przez firmę z Wrocławia. Zauważyliśmy, że projekt dopuszcza możliwość budowy spalarni odpadów na terenie Parku Przemysłowego Boruta - mówił były prezydent Jerzy Sokół. - Robiłem co mojej mocy, aby powstrzymywać wydanie decyzji o warunkach zabudowy ryzykując nawet skierowanie sprawy na drogę sądową, ale miałem na względzie interes i zdrowie mieszkańców Zgierza. W tym czasie chcieliśmy wnieść opracowanie nowego projektu planu zagospodarowania przestrzennego. Niestety w ostatnim czasie sprawa nabrała tempa.
 
Po wydaniu decyzji środowiskowej dalszym krokiem do realizacji przedsięwzięcia jest wydanie decyzji o warunkach zabudowy przez Wydział Urbanistyki UMZ. Po jej wydaniu a następnie uzyskaniu pozwolenia na budowę przez Starostwo Powiatowe w Zgierzu nic już nie będzie stało na przeszkodzie ku realizacji spalarni w Zgierzu. 

czytano: 5654 razy

źródło:

Piotr Majewski
WirtualnyZgierz.pl

Reklama:

Czytaj także:

Kolejne nielegalne wysypisko odpadów

W dniu 28 kwietnia 2011 r. ok. godz. 9:45 patrol Straży Miejskiej w Zgierzu zauważył nielegalne wysypisko odpadów komunalnych w lesie przy ul. Pieńki w Zgierzu. Podczas podjętych ...
dalej

Głośno o spalarni

W Zgierzu dużo mówi się o projekcie budowy spalarni śmieci „na Borucie”. O sprawie zrobiło się głośno, kiedy w maju Rada Miasta Zgierza uchwaliła nowy „Lokalny Plan ...
dalej

Strona głównaDrukuj dokument

A Ty co sądzisz na ten temat? Skomentuj.

wszystkich komentarzy: 6
 • Marcin data dodania: 2014-05-28 18:31:36

  Nie zapomnijcie o proteście mieszkańców przeciw spalarni odpadów niebezpiecznych 5.06.14 czwartek godz.18 zbiórka przed szpitalem Boruty.Musimy tam być wszyscy i walczyć.

 • aga data dodania: 2014-05-02 00:25:39

  Pamiętajcie można jeszcze coś zrobić dla RATOWANIA WŁASNEGO ZDROWIA I TEGO MIASTA. Spotykamy się 5-go maja 2014 w Zgierzu ul.Łęczycka 2 sala śpiewaczy "Lutnia" godzina 18:00.Spalarnia nie jest lekiem.

 • Ola data dodania: 2012-04-11 08:54:40

  Proponuję wejść na stronę firmy Bio Eko Tech i przeczytać co bedzie spalane. Miedzy innymi: środki chemiczne, tworzywa sztuczne,opakowania po środkach toksycznych, skażonych wieudami, bakteriami, grzybami,riketsiami, gumy, toksyczne substancje organiczne, zuzyte oleje, farby, lakiery, rozpuszczalniki. Jak najwięcej osób powinno popierać swoja obecnościa na sesji 12 kwietnia stanowisko radnych.

 • Zgierzanin data dodania: 2012-03-03 09:52:49

  Pani Prezydent, chyba ze względu na kiepską pensję, zasiadła w Radzie Nadzorczej Zgierskiej Spółki Wodnej. I okazało się, że kończy się miejsce do składowania odpadów z oczyszczalni na błękitnej lagunie. W takiej sytuacji konieczne będzie zamknięcie oczyszczalni, lub spalanie odpadów w spalarni...

 • Zgierzanin data dodania: 2012-03-03 09:33:34

  Na początek pytanie do autora - czy pisząc taki artykuł, zapoznał się Pan z technologią spalania odpadów? Takie spalarnie istnieją w centrach wielu Polskich i europejskich miast, np. w centrum Wiednia, na terenie szpitala w Gorzowie! Ale nasi wspaniali mieszkańcy wolą wyrzucać śmieci do lasu i narzekać na dziurawe drogi, niż powitać w mieście kolejnego inwestora.

 • Zgierzanin data dodania: 2012-03-03 09:27:57

  Jestem przeciwny budowie w Zgierzu spalarni smieci kolejnego cichego zabojcy.W poblizu mojego miejsca zamieszkania jest juz asfaltownia,skup złomu.Jak Pani Prezydent mogła podjac taka decyzje nie pytajac o zgode mieszkancow,ktorzy wybierajac ja dali jej mandat zaufania.Wyzej wymienione zakłady sprawiaja,ze nie mozna otwierac okien bo smrod wdziera sie do mieszkan,wszyscy jestesmy zachrypnieci,szczegolnie latem jest to nie do zniesienia.Uwazam ,ze jest konieczne referendum w sprawie spalarni.(truciciela).Pozdrawiam.

Proszę wpisać do poniższego formularza swoje dane oraz komentarz.

Jeśli podasz swój adres e-mail, zostaniesz automatycznie powiadomiony jeśli ktoś rownież skomentuje ten artykuł.

kod

Proszę przepisać cyfry wyświetlone powyżej:


Kalendarz wydarzeń

  Sierpień 2020 

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Reklama:
Ostatnio dodane
 • Praca 2017-03-14 11:24:54

  Zatrudnię Murarzy/Tynkarzy/Montera dociepleń na umowa o pracę. Praca przy ...

  więcej
 • Praca 2017-03-13 13:44:55

  Pracujesz na rynku odszkodowań! Jesteś niezadowolony z uzyskanych prowizji? ...

  więcej
 • Praca 2017-03-13 09:53:15

  Job Impulse Polska (kraz 3000) poszukuje osób na stanowisko: Operator ...

  więcej
Portal miejski WirtualnyZgierz.pl powstał z myślą o mieszkańcach Zgierza oraz okolic, a także o tych wszystkich zainteresowanych miastem. Misją serwisu jest promocja Miasta Zgierza poprzez nagłaśnianie wydarzeń miejskich oraz informowanie o aktualnościach i życiu w mieście. Twórcy za cel postawili sobie utworzenie platformy wymiany informacji pomiędzy zgierzanami, organizacjami, urzędami oraz firmami w mieście oraz w jego sąsiedztwie. Stąd nacisk na interaktywną stronę portalu - możliwość dodawania bezpłatnych ogłoszeń, aktualności miejskich, gospodarczych, sportowych, ciekawostek, imprez, zdjęć, filmów, informacji o firmach. Zapraszamy!
osób online: 22 ALPANET - Polskie Systemy Internetowe Agawe
X
Seicento przewróciło się na bok Następny artykuł

Seicento przewróciło się na bok »