Strona główna
środa, 12 sierpnia 2020 r.
imieniny obchodzą: Julian, Lech
Reklama:

Reklama:

 

Data dodania: 13 marca 2012

Strona główna » Aktualności » Spalarnia? Spokojnie, bez paniki

wielkość tekstu:A | A | AReklama:

Car Control Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów

pełne dane
www.carcontrol.com.pl
reklama

Spalarnia? Spokojnie, bez paniki

Już w listopadzie 2012 r. może ruszyć w Zgierzu budowa instalacji do termicznego przekształcania odpadów i produkcji energii elektrycznej, popularnie określana jako „spalarnia”. Inwestycja budzi niepokój wśród lokalnej opinii publicznej. Czy ten lęk jest on uzasadniony?

Zakład należący do firmy Bio Eko Tech z Bielska-Białej zlokalizowany przy ul. A. Struga 26 docelowo wytwarzał będzie energię elektryczną. Za paliwo do produkcji posłużą mu różnego rodzaju odpady. Głównie, bo w 60-70% procentach mają to być osady z sąsiadującej oczyszczali ścieków. Mają one wysoką kaloryczność porównywalną do węgla brunatnego. Resztę mają stanowić odpady przemysłowe, komunalne, a także medyczne, te ostatnie w ilości do 10%. Sam proces przypominać będzie bardziej tlenie niż spalanie. Jest dwuetapowy - w pierwszej komorze pod wpływem bardzo wysokiej temperatury dochodzi do rozkładu termicznego, w drugiej następuje dopalanie. W finalnym efekcie za pomocą systemu turbin uzyskuje się energię elektryczną, która dalej przesyłana będzie do sieci energetycznej. Sam proces jest ściśle kontrolowany i monitorowany. Na kilkuetapowy system oczyszczania spalin składają się nie tylko filtry, ale płuczki oraz zaawansowane substancje oczyszczające. 
 
Efektem ubocznym produkcji jest popiół, który spełnia wszystkie ekologiczne normy bezpieczeństwa i może być składowany na wysypiskach. Może też stanowić składnik do produkcji materiałów budowlanych, np. bloczków ulicznych, z których układane są jezdnie i chodniki. 
 
Wydajność przerobowa zakładu będzie kształtowała się na poziomie 15–20 ton dziennie. To niewiele biorąc pod uwagę, że łódzka spalarnia ma przetwarzać dziennie kilkaset ton odpadów. Osady znajdujące się na terenie pobliskiej oczyszczali wynoszą ponad 100 tys. ton. Proste wyliczenie, wskazuje że paliwa starczy na ponad 5 tys. dni pracy. A codziennie przybywa dodatkowo 20 ton nowych osadów. Paliwa raczej więc nie zabraknie. W dziennej produkcji powstanie około 2 ton popiołu. 
 
Inwestycja pochłonie 40 mln zł. Na tą sumę składają się środki własne inwestora, kredyt bankowy oraz dotacja unijna. Instalacja będzie mogła powstać w ciągu 14 miesięcy od wydania pozwolenia na budowę. 
 
W Zgierzu temat budowy instalacji odbija się szerokim echem. Czy inwestycja jest naprawdę tak groźna dla mieszkańców jak przedstawiają ja niektórzy?
 
- Odpowiedź na to czy inwestycja jest bezpieczna czy niebezpieczna pojawiła się już rok temu na etapie przygotowania raportu oddziaływana na środowisko. Tego typu inwestycja, jako mogąca  potencjalnie oddzialowywać na środowisko, podlegała obowiązkowi sporządzenia raportu, który został przygotowywany przez Biuro Projektów Ochrony Środowiska  Atmo-ex Sp. z o.o., firmę ze  specjalnymi certyfikatami i uprawnieniami. To kilkusetstronicowe opracowanie wyraźnie pokazało, że nasza inwestycja nie będzie  oddziaływać w sposób szkodliwy na środowisko – wyjaśnia inż. Andrzej Pilawski, który od 20 lat zajmuje się w Polsce projektowaniem oraz budową instalacji termicznego przetwarzania odpadów. - Sama w sobie inwestycja ma minimalne emisje do środowiska, ale są one bardzo mocno regulowane przez przepisy Unii Europejskiej. Już pierwsze tego typu zakłady budowane przeze mnie na początku lat 90-tych spełniały najsurowsze normy i były projektowane w oparciu o bardzo rygorystyczne przepisy obowiązujące w Niemczech. (Wówczas nie było jeszcze przepisów unijnych – przyp. red.) 
 
- Niestety brak wiedzy na temat inwestycji rodzi niepokój. Zależy nam na rzetelnym przedstawieniu sprawy. Instalacje zbudowane w oparciu o dokładnie taką samą technologię jak nasza, działają nieprzerwanie w 9-ciu miastach w Polsce, m.in. w Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Kuźnicy Białostockiej, Puławach; w Europie – centrum Wiednia czy Stanach Zjednoczonych – Nowy York i Los Angeles. W sumie w ponad 270 miejscach na świecie. Śmieci wciąż przybywa. Przeciętny Duńczyk produkuje rocznie 800 kg odpadów, Polak – 375 kg. Z biegiem lat uzyskujemy zatem setki milionów ton odpadów, z którymi trzeba coś zrobić – wylicza Rafał Imbro, pełnomocnik spółki Bio Eko Tech. - Nie ma innej drogi niż termiczny rozkład odpadów. Nie ma miejsc na więcej wysypisk. Ludzie mają już dość składowisk. Skandynawia już dawno to zrozumiała. W Szwecji, Norwegii czy Danii instalacje zlokalizowane w centrach miast ogrzewają swoim ciepłem nawet całe 50-tysięczne aglomeracje. 
 
- W rozmowie z panią prezydent Iwoną Wieczorek, powiedziałem, że my nie niszczymy środowiska, my ratujemy środowisko. Do nas trafiać będą odpady - śmieci, które normalnie mogłyby znaleźć się w lasach czy rzekach oraz osady ze zgierskiej oczyszczalni ścieków - z tych surowców produkujemy energię elektryczną. Zaoszczędzamy przy tym spalania węgla w elektrowniach. A w Zgierzu dodatkowo powstanie 60 nowych miejsc pracy. Nie ma innej alternatywy. Albo zwyciężą postęp i nowoczesność albo obawy i niewiedza – relacjonuje Rafał Imbro
 
- W Gorzowie Wielkopolskim instalacja do termicznego przekształcania odpadów, którą zbudowaliśmy w 2010 r. znajduje się na terenie szpitala, w odległości 100 metrów od łóżek szpitalnych i sal operacyjnych. Gdyby inwestycja była niebezpieczna, czy ktoś zezwoliłby na jej realizację? Teraz w  2012 roku? Czy inwestycja szkodząca środowisku mogłaby liczyć na unijne dofinansowanie? Kto w XXI wieku przemyciłby technologię, która nie spełnia najbardziej surowych norm i wymogów unijnych? – pyta retorycznie Rafał Imbro
 
Co więcej sam proces jest ściśle zamknięty i kontrolowany. Nawet sami mieszkańcy mogą zobaczyć jaki jest aktualnie stan emisji. W Gorzowie informacje z monitoringu są przekazywane bezpośrednio na stronie internetowej. Podobne rozwiązanie inwestorzy chcą zastosować również w Zgierzu. 
 
- Nasze emisje, co potwierdza raport, plasują się na poziomie 10-15% limitu nałożonego przez Unię Europejską. Aby zobrazować to zwykły kominek przeciętnego Kowalskiego, który pali drewnem, brykietem czy węglem ponad 700 razy przekracza dozwolony limit, nie mówiąc już o tym, że część osób ogrzewa domy paląc gumy czy śmieci. Jeden wypalony papieros emituje do atmosfery tyle substancji w przeliczeniu na metr sześcienny co sześć godzin pracy naszej instalacji – podaje przykłady Andrzej Pilawski
 
Powyższe wyliczenia, wskazują że współczesne instalacje nie mają nic wspólnego z dawnymi i stereotypowymi spalarniami, które zanieczyszczały środowisko. Najnowsze technologie światowe spełniają najsurowsze wymogi ochrony środowiska i wychodząc naprzeciw rosnącemu problemowi zalegania odpadów, produkując jednocześnie energię elektryczną, z którą Polska i tak wkrótce może mieć problemy, ze względu na niewystarczające moce.
 

czytano: 8218 razy

źródło:

Piotr Majewski
WirtualnyZgierz.pl

Reklama:

Czytaj także:

Zielone światło dla spalarni

fot. Piotr MajewskiW grudniu 2011 r. wydana została decyzja środowiskowa w sprawie budowy na terenie Zgierza zakładu termicznego przekształcania odpadów i wytwarzania energii przez spółkę Bio Eko ...
dalej

Strach przed "bombą ekologiczną..."

Do mieszkańców zgierskich bloków trafiły anonimowe ulotki, straszące katastrofą ekologiczną, która miałaby zagrozić mieszkańcom dwóch dużych osiedli: 650-lecia ...
dalej

Strona głównaDrukuj dokument

A Ty co sądzisz na ten temat? Skomentuj.

wszystkich komentarzy: 12
 • Marcin data dodania: 2014-05-28 18:09:44

  Nie zapomnijcie o proteście mieszkańców przeciw spalarni odpadów niebezpiecznych 5.06.14 czwartek godz.18 zbiórka przed szpitalem Boruty.Musimy tam być wszyscy i walczyć.

 • aga data dodania: 2014-05-02 00:22:40

  Pamiętajcie można jeszcze coś zrobić dla RATOWANIA WŁASNEGO ZDROWIA I TEGO MIASTA. Spotykamy się 5-go maja 2014 w Zgierzu ul.Łęczycka 2 sala śpiewaczy "Lutnia" godzina 18:00.Spalarnia nie jest lekiem.

 • wykiwany data dodania: 2013-12-30 21:49:43

  Cała prawda o tym panu.!!!!Nie lubi i nie płaci swoich zobowiązań.

 • obserwator data dodania: 2013-12-30 21:44:55

  Pan Imbro poprowadzi te inwestycje w takim kierunku jak Furex- zostaną nieuregulowane długi.

 • Patriota data dodania: 2012-11-01 11:33:06

  ->OZI Wiesz że dzwoni, tylko nie wiesz gdzie. W Wiedniu jest spalarnia posegregowanych odpadów komunalnych, a nie spalarnia odpadów niebezpiecznych.

 • OZI data dodania: 2012-11-01 09:52:34

  W stolicy Austri taka spalarnia jest w centrum miasta i nikt nie robi z tego afery .Spalarnie sa bardziej bezpieczne niz skladowanie odpadow na skladowiskach

 • Marian data dodania: 2012-10-03 12:14:58

  Witam. Pan Pilawski, jako Hofpol, realizował spalarnię w Puławach, w zakładzie weterynaryjnym. Z tego, co słyszałem wszystko skończyło się skandalem.Czy dlatego teraz występuje pod szyldem nowej spółki??

 • Andrzej data dodania: 2012-06-12 10:15:36

  Najlepiej narzekać,że w Zgierzu wszystko jest drogie,woda ścieki ,energia,że podatki są drogie,a przecież tylko rozwijający się przemysł jest wstanie przynieść wymierne korzyści,jak mieć pretensję to do styropianowców którzy zniszczyli cały przemysł zgierski.

 • Patriota data dodania: 2012-04-12 19:30:32

  Jedyna spalarnia odpadów radioaktywnych (nuklearnych) czy napromieniowanych w UE jest we Francji. Mają powstać kolejne bo z tego jest KASA

 • Dlaczego obawy data dodania: 2012-04-12 09:18:13

  Proszę wejść na stronę Firmy Bio Eko Tech i przeczytać co może być spalane. Są tam wymienione chyba wszystkie toksyczne i niebezpieczne środki oprócz materiałów radioaktywnych.

 • Patriota data dodania: 2012-03-15 23:19:43

  Piękna wizualizacja. Czyste budynki, czysty teren firmy, nie ma kominów, zielona trawa, zielone drzewa, normalnie zielona wyspa....

 • Spokojnie data dodania: 2012-03-14 07:51:44

  Spokojnie bez paniki można już się ewakuować ze Zgierza. Dobrała się ekipa. Co na takie diktum developerzy np Pan Struś. Ceny mieszkań i działek w Zgierzu spadną. Ale co to obchodzi ludzi z Bielska-Białej?

Proszę wpisać do poniższego formularza swoje dane oraz komentarz.

Jeśli podasz swój adres e-mail, zostaniesz automatycznie powiadomiony jeśli ktoś rownież skomentuje ten artykuł.

kod

Proszę przepisać cyfry wyświetlone powyżej:


Kalendarz wydarzeń

  Sierpień 2020 

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Reklama:
Ostatnio dodane
 • Praca 2017-03-14 11:24:54

  Zatrudnię Murarzy/Tynkarzy/Montera dociepleń na umowa o pracę. Praca przy ...

  więcej
 • Praca 2017-03-13 13:44:55

  Pracujesz na rynku odszkodowań! Jesteś niezadowolony z uzyskanych prowizji? ...

  więcej
 • Praca 2017-03-13 09:53:15

  Job Impulse Polska (kraz 3000) poszukuje osób na stanowisko: Operator ...

  więcej
Portal miejski WirtualnyZgierz.pl powstał z myślą o mieszkańcach Zgierza oraz okolic, a także o tych wszystkich zainteresowanych miastem. Misją serwisu jest promocja Miasta Zgierza poprzez nagłaśnianie wydarzeń miejskich oraz informowanie o aktualnościach i życiu w mieście. Twórcy za cel postawili sobie utworzenie platformy wymiany informacji pomiędzy zgierzanami, organizacjami, urzędami oraz firmami w mieście oraz w jego sąsiedztwie. Stąd nacisk na interaktywną stronę portalu - możliwość dodawania bezpłatnych ogłoszeń, aktualności miejskich, gospodarczych, sportowych, ciekawostek, imprez, zdjęć, filmów, informacji o firmach. Zapraszamy!
osób online: 15 ALPANET - Polskie Systemy Internetowe Agawe
X
Dwóch zgierzan kradło paliwo z terenu budowy A1 Następny artykuł

Dwóch zgierzan kradło paliwo z terenu budowy A1 »