Strona główna
niedziela, 20 września 2020 r.
imieniny obchodzą: Faustyna, Renata
Reklama:

Reklama:

 

Data dodania: 20 kwietnia 2012

Strona główna » Aktualności » Zgierscy radni mówią NIE dla spalarni

wielkość tekstu:A | A | AReklama:

City Pizza Pub

pełne dane
reklama

Zgierscy radni mówią NIE dla spalarni

Radni Zgierza nie chcą nowej inwestycji w mieście. Po burzliwej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta 12 kwietnia podjęli uchwałę, w której zobowiązują Prezydenta Miasta Zgierza do podjęcia wszelkich działań uniemożliwiających realizację inwestycji „Budowa zakładu termicznego przekształcania odpadów i wytwarzania energii wraz z infrastrukturą planowana do realizacji na działce nr 290/1 przy ul. A. Struga 26 w Zgierzu. Swoje stanowisko uzasadniają obawami o zdrowie mieszkańców Zgierza. Problem w tym, że uchwała budzi poważne wątpliwości prawne, a zakład wcale nie musi być groźny dla mieszkańców…

 „Coś jest nie tak?”
Na początku sesji radny PO Zdzisław Sobczak zadawał wiele pytań co do prowadzonego postępowania. Przyznał nawet, że istnieje uzasadnione podejrzenie, że decyzję UMZ o środowiskowych  uwarunkowaniach pisano pod wymagania inwestora - jest bardzo dużo podobieństw tekstowych między decyzją, a ”Kartą Inwestycyjną przedsięwzięcia” i „Raportem o oddziaływaniu spalarni na środowisko”. Jeżeli wykaże się za dużo podobieństw to może będzie mówić o naruszeniu prawa – ostrzegał. Zwrócił się także o udostępnienie dokumentów o powiązaniach i ustaleniach między inwestorem a jednostki podległymi UMZ. - Takie powiązania np. Spółki „WOD-KAN” sugeruje decyzję UMZ o środowiskowych uwarunkowaniach budowy spalarni. Smaczku dodaje to, że wtedy w radzie nadzorczej tej spółki była Pani Prezydent – mówił. Sytuację odnośnie udostępniania przez urzędników dokumentów radnym przyrównał do absurdalnych realiów opisanych w książkach Franza Kafki.  
 
Informacja prezydenta
Ponieważ sesję zwołano również po to, by Prezydent Miasta Zgierza przedstawił informacje co do jawności działania w tej sprawie organu wykonawczego gminy przed wydaniem decyzji środowiskowej, informację w zastępstwie prezydent Iwony Wieczorek, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, przedstawił Grzegorz Stafaniak, zastępca naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa. Bogumiła Kapusta, zastępca prezydenta również potwierdziła, że od początku tok postępowania jest jawny i zgodny ze wszystkimi obowiązującymi przepisami. Informacje zamieszczane były na stronie internetowej Urzędu Miasta.  
 
Nie było konsultacji społecznych?
Radny Andrzej Mięsok (niezrzeszony) wskazał, iż zgodnie z ustawą "środowiskową" potrzebne są konsultacje społeczne przed wydaniem decyzji. Pytał kiedy były przeprowadzone takie konsultacje? Również Marek Wolski, przewodniczący zarządu Osiedla Piaskowice-Aniołów wskazywał że nie było informacji dla mieszkańców.
 
W odpowiedzi Grzegorz Leśniewicz, zastępca prezydenta odpowiadał, że wielokrotnie władze miasta informowały, że postępowanie jest wszczęte i na bieżąco na posiedzeniach rady miasta oraz radach osiedli były przedstawiane informacje dot. spalarni. Radnego Mięsoka pytał dlaczego takich konsultacji nie przeprowadził kiedy pełnił funkcję przewodniczącego Rady Miasta Zgierza w poprzedniej kadencji?
 
Koło PSL oburzone
Sławomierz Janiszewski, prezes Koła Miejskiego PSL w Zgierzu wyraził oburzenie na postępowanie władz miasta w kwestii konsultacji i udziału społeczeństwa w postępowaniu o wydanie decyzji środowiskowej. Mówił, że obowiązujące prawo zakazywało wydania przedmiotowej decyzji. Zacytował ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, z której wynika, że Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego nie jest prawem miejscowym. Dokumentem stanowiącym prawo miejscowe jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, którego miasto nie posiada. Dlatego Janiszewski uważa, że Prezydent Miasta powinien uchylić wydaną decyzję środowiskową, ponieważ nie było do tego podstawy prawnej. Podsumowując wyliczył trzy podstawowe przeszkody dla powstania spalarni: 1) brak konsultacji, 2) brak podstawy prawnej do wydania decyzji, 3) teren, na którym ma powstać inwestycja, jest zdegradowany przez poprzednio funkcjonujące zakłady.
 
Bogumiła Kapusta stwierdziła, że wypowiedź prezesa koła PSL jest nieprawdziwa, ponieważ ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym mówi, że jeżeli nie ma miejscowego planu zagospodarowaniu przestrzennego organ musi wydać decyzję o warunkach zabudowy.
 
Głos eksperta nie pomaga
Podczas sesji na pytania radnych odpowiadał prof. Grzegorz Wielgosiński, ekspert z dziedziny termicznej obróbki odpadów, przedstawiciel Politechniki Łódzkiej. Według niego kwestia kontroli nad tym co będzie się działo w spalarni jest oczywista. Odpady będą sprawdzane, ważone. Spalarnia nie będzie przystosowana do spalania odpadów komunalnych, proces spalania będzie monitorowany przez komputer, podlega to ciągłej kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Każda awaria jest monitorowana i nie może przekroczyć w ciągu roku łącznie 60 godzin. W innym przypadku instalacja zostaje zamknięta. Według Wielgosińskiego nie ma zagrożenia dla mieszkańców w tego typu inwestycji.
 
Uchwała niezgodna z prawem?
Według adwokata z kancelarii prawnej obsługującej UMZ należy liczyć się z faktem, iż podjęta uchwała może być przedmiotem postępowania nadzorczego. Uchwała nie może bowiem wyjść ponad przepisy ustawowe. Mecenas przytoczył wydane rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Małopolskiego z dnia 9 grudnia 2010 roku "w normie prawnej zawartej w art. 18 ust. 2 pkt 2 ustawy o samorządzie gminnym nie mieści sie nakazanie stosowanie konkretnych rozwiązań prawnych ani załatwienie konkretnej sprawy." Ponadto do treści projekt uchwały zgierskich radnych można zacytować treść wyroku WSA w Bydgoszczy „że nie można wpływać na prezydenta do podjęcia decyzji w jednostkowej sprawie”. Z opinią prawnika zgodził się radny Zapart i stwierdził ze jej podjęcia doprowadzi do stagnacji rozwoju miasta. 
 
Ostatecznie radni podjęli uchwałę. ”Za” głosowało 13 osób, w tym radni PO (Frach, Hiliński, Świątczak, Sobczak, Kupis, Kupis-Wojciechowska, Palmowska), radni klubu Jerzego Sokoła (Krzewina, Sokół, Wężyk), niezrzeszeni – Skupiński, Pelikan, Mięsok
 
Przeciwko uchwale głosowali członkowie klubu PiS (Forfecki, Gajda, Grzelak-Makowczyńska, Pilarski), radni niezależni – Zapart, Maciński oraz przewodniczący Komorowski. Łącznie 7 osób.
 
Co dalej?
Obecnie w Urzędzie Miasta Zgierza rozpatrywany jest wniosek inwestora o wydanie warunki zabudowy. Bogumiła Kapusta wskazała, że terminy wydania decyzji określa Kodeks Postępowania Administracyjnego. Obecnie strony postępowania mają możliwość wnoszenia uwag.
 
Ostateczną decyzję podejmie jednak Starosta Zgierski, wydając pozwolenie na budowę. 
 
Więcej informacji
Przeczytaj więcej na temat budowy spalarnii w naszym serwisie specjalnym lub podyskutuj na forum!
 

czytano: 6275 razy

źródło:

Piotr Majewski
WirtualnyZgierz.pl

Reklama:

Czytaj także:

Spalarnia? Spokojnie, bez paniki

fot. materiały inwestoraJuż w listopadzie 2012 r. może ruszyć w Zgierzu budowa instalacji do termicznego przekształcania odpadów i produkcji energii elektrycznej, popularnie określana jako ...
dalej

Pytają, dyskutują, ale i protestują przeciwko spalarni

W Zgierzu trwa ożywiona dyskusja na temat budowy zakładu termicznej utylizacji odpadów oraz wywarzania energii. Inwestor, firma Bio-Eko-Tech, która uzyskała już większość ...
dalej

Strona głównaDrukuj dokument

A Ty co sądzisz na ten temat? Skomentuj.

wszystkich komentarzy: 17
 • Lilka data dodania: 2014-06-03 08:10:25

  Przestańcie okłamywać ludzi. Spalarnia emitująca odpady z rtęcią 100% bezpieczna? OGARNIJCIE SIĘ.

 • Marcin data dodania: 2014-05-28 18:08:21

  Nie zapomnijcie o proteście mieszkańców przeciw spalarni odpadów niebezpiecznych 5.06.14 czwartek godz.18 zbiórka przed szpitalem Boruty.Musimy tam być wszyscy i walczyć.

 • aga data dodania: 2014-05-02 00:18:14

  Pamiętajcie można jeszcze coś zrobić dla RATOWANIA WŁASNEGO ZDROWIA I TEGO MIASTA. Spotykamy się 5-go maja 2014 w Zgierzu ul.Łęczycka 2 sala śpiewaczy "Lutnia" godzina 18:00.Spalarnia nie jest lekiem.

 • Lilek data dodania: 2013-07-07 00:00:55

  O bezpieczeństwie spalarni piszą pewnie osoby mające nadzieję na zysk z jej otwarcia. Podejrzewam, że to śmieszna mniejszość ludzkości.

 • ruda data dodania: 2013-01-15 23:37:40

  ludzie protestujmy skończyłam chemie i wiem co mowie zjednoczmy się i zróbmy coś wystarczy już i tak strasznie zanieczyszczone środowisko nie dajmy dokładać sobie gwoździa do trumny zorganizujmy pikietę pod urzędem zbierzmy się i brońmy przed tym syfem

 • Michu data dodania: 2012-12-06 08:53:38

  Jak zwykle ludzie jak czegoś nie wiedzą to się tego boją. Więcej zanieczyszczeń emituje EC Boruta opalana węglem i biomasą, niż taka "spalarnia" jak ma powstać. Ludzie, w Skandynawii energie produkuje się w większości ze śmieci, szczególnie w Szwecji, która importuje je nawet zza granicy. Poziom czystości środowiska u nich i u mas znamy. Więc pomyślcie zanim będziecie protestować przeciwko "spalarni".

 • biolog data dodania: 2012-07-24 01:20:47

  mowie NIE spalarni! co za bzdury wypisuje osoba mowiaca, ze spalarnia jest bezpieczna!

 • Ewa data dodania: 2012-06-03 23:29:13

  Nastały czasy, że mieszkańcy by przeżyć muszą wyprowadzać się z miast. Na pewno byłoby prościej pobudować tę spalarnię na odludziu, a kilkunastu pracowników mogłoby dojeżdżać sobie do niej do pracy.

 • Zmutowany data dodania: 2012-04-22 12:17:55

  Uwielbiam wszelakie trujące wyziewy!!! Już nie mogę doczekać się tej spalarni i śmieci , które będą tu zjeżdżały...i buszowania w nich do woli... Przydałoby się jeszcze jakieś składowisko odpadów radioaktywnych, ale to pieśń przyszłości. Nie od razu Rzym zbudowano.Trza wykazać się cierpliwością, a szczęście samo do mnie przyjdzie :)

 • bloodo data dodania: 2012-04-21 17:31:12

  Taka spalarnia to niech lepiej powstanie na Proboszczewicach wtedy Zgierzanie będą szczęśliwi i z dala od osiedli i centrum miasta.

 • Mieszkanka data dodania: 2012-04-21 15:28:23

  TAKIE INWESTYCJE ISTNIEJĄ PRZY SZPITALACH! A politykom chodzi tylko o CIEPŁE stołeczki! Jak macie takie wątpliwości, trzeba było pójść na konferencję, która była dla Zgierzan zorganizowana na życzenie Pani Prezydent! Więc zadaje głośno pytanie CZY MYŚLICIE PISZĄC TAKIE BZDURY? Przemyślcie to!

 • Mieszkanka data dodania: 2012-04-21 15:26:22

  Spalarnia jest w 100 proc. bezpieczna dla mieszkańców, stworzy kolejne, bezpieczne miejsca pracy, zapewni nam oczyszczenie miasta, bo pomoże nam się z uporaniem z wysypiskiem! TAKIE INWESTYCJE ISTNIEJĄ PRZY SZPITALACH!

 • Mieszkanka data dodania: 2012-04-21 15:25:37

  Ludzie mam wrażenie, że jesteście nie wykształceni i nie myślicie!

 • Mietek data dodania: 2012-04-21 13:20:15

  Mamy juz w Zgierzu złomownie Europy na dworcu kolejowym,asfaltownie teraz p.prezydent nam funduje spalarnie- nastepnego cichego zabojce.Miasto Zgierz słynie z korkow drogowych,strasznego smrodu a jedyny przemysł,ktory ma perspektywy rozwoju to producenci trumien.Nie dla spalarni.

 • Halina data dodania: 2012-04-21 10:37:44

  Jako 61 letnia od urodzenia mieszkanka Zgierza wraz z rodziną i przyjaciółmi mówię STANOWCZO NIE DLA SPALARNI !

 • Hernan_Cortez data dodania: 2012-04-20 19:01:38

  Gdzie ja mieszkam, co za ciemnogród ... Główna ulica miasta - ruina,budynki przy głównej ulicy miasta - ruina,chodniki- ruina, poziom bezpieczeństwa - ruina. Postawić koscioły i kapliczki, później zaorać ..

 • paparazi13 data dodania: 2012-04-20 11:13:26

  Aż 8 dni czekaliście na dodanie tej informacji w aktualnościach?!

Proszę wpisać do poniższego formularza swoje dane oraz komentarz.

Jeśli podasz swój adres e-mail, zostaniesz automatycznie powiadomiony jeśli ktoś rownież skomentuje ten artykuł.

kod

Proszę przepisać cyfry wyświetlone powyżej:


Kalendarz wydarzeń

  Wrzesień 2020 

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Reklama:
Ostatnio dodane
 • Praca 2017-03-14 11:24:54

  Zatrudnię Murarzy/Tynkarzy/Montera dociepleń na umowa o pracę. Praca przy ...

  więcej
 • Praca 2017-03-13 13:44:55

  Pracujesz na rynku odszkodowań! Jesteś niezadowolony z uzyskanych prowizji? ...

  więcej
 • Praca 2017-03-13 09:53:15

  Job Impulse Polska (kraz 3000) poszukuje osób na stanowisko: Operator ...

  więcej
Portal miejski WirtualnyZgierz.pl powstał z myślą o mieszkańcach Zgierza oraz okolic, a także o tych wszystkich zainteresowanych miastem. Misją serwisu jest promocja Miasta Zgierza poprzez nagłaśnianie wydarzeń miejskich oraz informowanie o aktualnościach i życiu w mieście. Twórcy za cel postawili sobie utworzenie platformy wymiany informacji pomiędzy zgierzanami, organizacjami, urzędami oraz firmami w mieście oraz w jego sąsiedztwie. Stąd nacisk na interaktywną stronę portalu - możliwość dodawania bezpłatnych ogłoszeń, aktualności miejskich, gospodarczych, sportowych, ciekawostek, imprez, zdjęć, filmów, informacji o firmach. Zapraszamy!
osób online: 27 ALPANET - Polskie Systemy Internetowe Agawe
X
Nie chcą Dunina przy zbiórce Następny artykuł

Nie chcą Dunina przy zbiórce »