Strona główna
niedziela, 5 lipca 2020 r.
imieniny obchodzą: Antoni, Bartłomiej
Reklama:

Reklama:

 

Data dodania: 24 sierpnia 2012

Strona główna » Aktualności » Pamięć o poległych Polakach na Wołyniu

wielkość tekstu:A | A | AReklama:

Centrum Medyczne Dąbrowskiego

pełne dane
reklama

Pamięć o poległych Polakach na Wołyniu

Delegacja województwa łódzkiego po raz kolejny odwiedziła Kostiuchnówkę na Wołyniu, gdzie oddano hołd poległym żołnierzom, którzy pod wodzą Józefa Piłsudskiego walczyli o niepodległość Polski. W uroczystościach upamiętniających walki legionistów z lat 1915-1916 uczestniczyli m.in. senator RP Ryszard Bonisławski, wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska i wicemarszałek województwa Doroty Ryl.

Żołnierze Józefa Piłsudskiego toczyli na Wołyniu krwawe walki z armią rosyjską. Symbolem żołnierskiej ofiarności stała się Polska Góra – niewielkie wzniesienie za wsią Kostiuchnówka wielokrotnie zdobywane i odbijane przez legionistów. Pobojowisko w pobliskim Polskim Lasku jest jednym z największych cmentarzy legionowych na Wołyniu. Spoczywają na nim głównie żołnierze II brygady, która obsadzała ten odcinek frontu podczas walk.
 
Według oficjalnej ewidencji z lat 20 XX w. spoczywa na nim 55 żołnierzy, w tym 24 znanych z imienia i nazwiska. W 1930 r. na mogiłach ustawiono betonowe krzyże i obramowania. W latach powojennych cmentarz uległ dewastacji i prawie całkowitemu zniszczeniu. W 1992 r. mieszkańcy Kostiuchnówki ustawili na cmentarzu drewniany krzyż. Nekropolie odbudowano w 1998 r. dzięki staraniom Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz harcerzy Hufca ZHP Zgierz, a następnych latach z całej Chorągwi Łódzkiej. Dobudowano kolejne dwa rzędy grobów oraz wokół cmentarza postawiono symboliczny bazaltowy murek. W 2005 r. w pobliżu wejścia do cmentarza ustawiono pomnik nieznanego Legionisty 4 pp. przewieziony z okolic nieistniejącej już wsi Podryże nad Stochodem. W latach 2008 – 2009 teren cmentarza powiększono o nowe rzędy grobów, w których spoczęli legioniści ekshumowani w 2004 r. w miejscowości Kołki.
 
Przedstawiciele województwa łódzkiego, wśród których byli również harcerze co roku porządkujący cmentarz, odwiedzili Polską Górę, nekropolię w Polskim Lasku i w Wołczecku. Gospodarzem uroczystości był wieloletni komendant obozów harcerskich na Wołyniu, pełnomocnik Chorągwi Łódzkiej ZHP ds. Wschodu – harcmistrz Jarosław Górecki. Delegacje, w tym władz ukraińskiego powiatu Maniewicze i polskiego konsulatu w Łucku, złożyły wieńce i wiązanki kwiatów, zapalono znicze. Wojewoda odczytała list od ministra Macieja Klimczaka, który w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego dziękował za czternastą już edycję Harcerskiej Służby Pamięci na Wołyniu, pielęgnowanie miejsc pochówku legionistów marszałka Józefa Piłsudskiego i umacnianie przyjaznych więzi polsko-ukraińskich. 
 
Harcerze przygotowali również specjalny Apel Pamięci. Po mszy świętej, przy każdym pobielonym grobie wartę zaciągnęli druhny lub druhowie w pełnym rynsztunku, na krzyżach zawisły biało-czerwone wstążki, zapłonęły znicze. Wzywano znanych z nazwiska zabitych legionistów. Przy centralnej wspólnej mogile stanęli w harcerze w szarych legionowych mundurach. 
 
W tym roku wśród namiotów rozbitych w Lasku Polskim czynne są okolicznościowe wystawy, ukazujące efekty harcerskiej służby pamięci na Wołyniu oraz rezultaty odnawiania cmentarzy ukraińskich w Polsce. Zaprezentowano też komiks „Raper w Legionach”. 
 
Na zaproszenie gubernatora Obwodu Wołyńskiego Borysa Klimczuka, delegacja województwa łódzkiego oklaskiwała w Łucku występy zespołów folklorystycznych podczas festiwalu „Pieśni Wielkiego Wołynia”. Rozmawiano też o wzmocnieniu kontaktów pomiędzy Wołyniem a województwem łódzkim.

czytano: 3569 razy

źródło: uw, Urząd Marszałkowski w Łodzi

Reklama:

Czytaj także:

Zgierska delegacja na Ukrainie

fot. Grzegorz LeśniewiczListopad jest miesiącem pamięci narodowej. Najpierw obchody 1 listopada stanowią okazję do przypomnienia m.in. bezimiennych żołnierzy. Następnie Święto Niepodległości nie pozwala ...
dalej

Na rowerach przywiozą ogień niepodległości

Już po raz jedenasty z rzędu zgierscy harcerze przywiozą do Polski ogień niepodległości z ukraińskiej Kostiuchnówki (okręg Wołyński). Do kraju powrócą rowerami. Pokonają ...
dalej

Strona głównaDrukuj dokument

A Ty co sądzisz na ten temat? Skomentuj.

wszystkich komentarzy: 0

Proszę wpisać do poniższego formularza swoje dane oraz komentarz.

Jeśli podasz swój adres e-mail, zostaniesz automatycznie powiadomiony jeśli ktoś rownież skomentuje ten artykuł.

kod

Proszę przepisać cyfry wyświetlone powyżej:


Kalendarz wydarzeń

  Lipiec 2020 

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Reklama:
Ostatnio dodane
 • Praca 2017-03-14 11:24:54

  Zatrudnię Murarzy/Tynkarzy/Montera dociepleń na umowa o pracę. Praca przy ...

  więcej
 • Praca 2017-03-13 13:44:55

  Pracujesz na rynku odszkodowań! Jesteś niezadowolony z uzyskanych prowizji? ...

  więcej
 • Praca 2017-03-13 09:53:15

  Job Impulse Polska (kraz 3000) poszukuje osób na stanowisko: Operator ...

  więcej
Portal miejski WirtualnyZgierz.pl powstał z myślą o mieszkańcach Zgierza oraz okolic, a także o tych wszystkich zainteresowanych miastem. Misją serwisu jest promocja Miasta Zgierza poprzez nagłaśnianie wydarzeń miejskich oraz informowanie o aktualnościach i życiu w mieście. Twórcy za cel postawili sobie utworzenie platformy wymiany informacji pomiędzy zgierzanami, organizacjami, urzędami oraz firmami w mieście oraz w jego sąsiedztwie. Stąd nacisk na interaktywną stronę portalu - możliwość dodawania bezpłatnych ogłoszeń, aktualności miejskich, gospodarczych, sportowych, ciekawostek, imprez, zdjęć, filmów, informacji o firmach. Zapraszamy!
osób online: 25 ALPANET - Polskie Systemy Internetowe Agawe
X
Turniej Rycerski w Łęczycy 2012 Następny artykuł

Turniej Rycerski w Łęczycy 2012 »