Strona główna
niedziela, 5 lipca 2020 r.
imieniny obchodzą: Antoni, Bartłomiej
Reklama:

Reklama:

 

Data dodania: 21 września 2012

Strona główna » Aktualności » Czy Jerzy Sokół straci mandat radnego?

wielkość tekstu:A | A | AReklama:

"JAWN-e" Biuro Rachunkowe Biegłego Rewidenta

pełne dane
Jawn-e Logo
reklama

Czy Jerzy Sokół straci mandat radnego?

2 sierpnia 2012 r. Jerzy Sokół, radny Miasta Zgierza, były prezydent miasta objął stanowisko prezesa Miejskiego Klubu Piłkarskiego Boruta. Czy tym samym naruszył ustawowy zakaz łączenia mandatu radnego z prowadzeniem działalności gospodarczej?

Artykuł 24F ustawy o samorządzie gminnym, mówi, że radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności. Czy ten zapis odnosi się do sytuacji w Zgierzu? Na to pytanie powinni odpowiedzieć prawnicy, niemniej jednak Miejski Klub Piłkarski Boruta korzysta z majątku gminy miasto Zgierz – baza sportowa mieście się na terenie MOSiRu przy ul. Wschodniej, to tam odbywają się treningi i mecze. Na tą właśnie sprawę zwraca uwagę Grzegorz Leśniewicz, były wiceprezydent Zgierza w piśmie skierowanym do Rady Miasta Zgierza. Według Leśniewicza konsekwencją objęcia stanowiska prezesa MKP Boruta przez Jerzego Sokoła, jest wygaśnięcie jego mandatu radnego (którego tryb określa art. 190 ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw) co powinna stwierdzić Rada Miasta Zgierza w ciągu 30 dni. Ponieważ tego nie zrobiła, zarządzenie zastępcze może wydać Wojewoda Łódzki. 

- Klub zarejestrowany jest w Starostwie Powiatowym jako stowarzyszenie zwykłe, które nie jest uprawnione do prowadzenia działalności gospodarczej. Zatem zarzut byłego Wiceprezydenta Miasta Zgierza jest bezzasadny - odpowiada Jerzy Sokół. - Przez wybór chciałem pomóc klubowi w trudnym dla niego okresie, funkcja moja jest całkowicie społeczna, nie uzyskuję z niej żadnych profitów poza satysfakcją że dzieci i młodzież ma szansę uprawiać sport. Celem mojego działania była pomoc klubowi w realizacji celów sportowych. Za pełnienie funkcji nie pobierałem wynagrodzenia, jak również diet i innych poborów. Funkcja pełniona była całkowicie społecznie. W podobnej jak ja sytuacji jest wielu radnych naszej RMZ, dlatego zadziwia mnie fakt kierowania zarzutu do mojej osoby

 - W Radzie Miasta Zgierza nie ma woli na wygaszenie mojego mandatu z uwagi że nie zaszły okoliczności działalności gospodarczej w klubie MKP Boruta Zgierz. Na wczorajszym (21.09.2012 r. - przyp. red.) posiedzeniu Komisji Rewizyjnej radni jednomyślnie zagłosowali przeciwko zarzutom Pana Grzegorza Leśniewicza (tylko jedna osoba wstrzymała się od głosu) i taka odpowiedź będzie wysłana do Wojewody. W podobnej jak ja sytuacji jest: Grzegorz Maciński (ZTA i Atlas), Justyna Zielińska (EZG), Marek Hyliński (Hospicjum) - mówi Jerzy Sokół.

Grzegorz Leśniewicz powołuje się na orzeczenia sądowe, które bronią jego zdania. Według stanowiska Naczelnego Sądu Administracyjnego (syg. II OSK787/05) z dnia 12.01.2006 r. „Działalność gospodarcza prowadzona przez stowarzyszenie z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy jest działalnością gospodarczą, o której mowa w art. 24f ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 o samorządzie gminnym /Dz.U. 2001 nr 142 poz. 1591 ze zm./, a pełnienie przez radnego funkcji członka zarządu takiego stowarzyszenia oznacza zarządzanie taką działalnością”.

Z kolei w uzasadnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku (syg. IIISA/GD555/10) z 16.12.2010 r. czytamy, że: J.W. łączył funkcję radnego z funkcją członka zarządu stowarzyszenia kultury fizycznej Miejski Klub Sportowy "[...]" z siedzibą w B., korzystającego w prowadzonej przez siebie działalności z mienia komunalnego Gminy na podstawie umów zawartych z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w B. W ocenie organu nadzoru nie ma zaś znaczenia czy radny funkcję w zarządzie stowarzyszenia pełnił za wynagrodzeniem czy też nieodpłatnie, jak również fakt, iż dochody z działalności gospodarczej klubu przeznaczone były na cele statutowe stowarzyszenia. Skoro radny (…) nie zrezygnował z funkcji członka zarządu w/w stowarzyszenia Rada Miejska w B. zobowiązana była zgodnie z art. 190 ust. 6 Ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw stwierdzić wygaśnięcie mandatu radnego, w drodze uchwały, najpóźniej po upływie miesiąca od upływu w/w terminu.

Jerzy Sokół zrezygnował z zasiadania w MKP Boruta. Sprawa zapewne zostanie poruszona na najbliższej sesji radny miasta. Czekamy również na stanowisko Wojewody Łódzkiego w tej sprawie.
 
Jeśli rzeczywiście doszłoby do odwołania Jerzego Sokoła ze stanowiska radnego, jego miejsce zająłby Bernard Zboiński.

czytano: 4632 razy

źródło: Piotr Majewski, wirtualnyzgierz.pl

Reklama:

Czytaj także:

Jerzy Sokół wciąż aktywny i z pomysłami

Jerzy Sokół - nauczyciel, samorządowiec z 16-letnim stażem, działacz, w latach 2006-2010 Prezydent Miasta Zgierza. Obecnie sprawuje mandat radnego Zgierza. Z Jerzym Sokołem rozmawialiśmy ...
dalej

Bohdan Bączak drugim zastępcą prezydenta

fot. Piotr Majewski24 lipca stanowisko drugiego zastępcy prezydenta Miasta Zgierza objął Bohdan Bączak, dotychczasowy prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Zgierzu Sp. z o.o. Zarządzenie powołujące ...
dalej

Strona głównaDrukuj dokument

A Ty co sądzisz na ten temat? Skomentuj.

wszystkich komentarzy: 4
 • jaja sobie robią data dodania: 2012-09-26 10:15:34

  lol popieram cię p.prezydent powinna zejść ze stołka a raczej spasc z hukiem z niego!! mam nadzieję że sokół bedzie kandydował na prezydenta w najbliższych wyborach!!

 • lol data dodania: 2012-09-22 18:37:38

  Wszyscy widzą jakie cuda dzieją się w UMZ i nikt nie reaguje?! Kiedy wreszcie zobacze na tej stronie news "Rozpoczęto zbieranie podpisów o referendum ws odwołanie p. prezydent"!!!

 • zgierzanin data dodania: 2012-09-22 04:10:12

  TERAZ SIĘ OKAZUJE, że mądre kierowanie i pomoc i wspacie zgierskiego sportu to naruszenie prawa. A czy ZASIADANIE W RADACH NADZORCZY NAWET KILKU DLA KASY - to nie jest przypadkiem już PRZESTĘPSTWO. ZASIADAJĄ PANI PREZYDENT I PAN WICEPREZYDENT LEŚNIEWICZ. Gdzie najpierw się kontroluje?? a potem zbiera KASĘ ?? ODPOWIEDZIALNOŚĆ >>>KALEGO. CZEKAMY NA REFERENDUM. MUSZĄ ODEJŚĆ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • czytelnik data dodania: 2012-09-21 21:33:57

  no cóż, Rada musi odwołać, a tu jak wiadomo każdego da się kupić. Z drugiej strony władza z drugiego rzędu, radny sejmiku na to nie pozwoli, ciekawa rozgrywka....

Proszę wpisać do poniższego formularza swoje dane oraz komentarz.

Jeśli podasz swój adres e-mail, zostaniesz automatycznie powiadomiony jeśli ktoś rownież skomentuje ten artykuł.

kod

Proszę przepisać cyfry wyświetlone powyżej:


Kalendarz wydarzeń

  Lipiec 2020 

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Reklama:
Ostatnio dodane
 • Praca 2017-03-14 11:24:54

  Zatrudnię Murarzy/Tynkarzy/Montera dociepleń na umowa o pracę. Praca przy ...

  więcej
 • Praca 2017-03-13 13:44:55

  Pracujesz na rynku odszkodowań! Jesteś niezadowolony z uzyskanych prowizji? ...

  więcej
 • Praca 2017-03-13 09:53:15

  Job Impulse Polska (kraz 3000) poszukuje osób na stanowisko: Operator ...

  więcej
Portal miejski WirtualnyZgierz.pl powstał z myślą o mieszkańcach Zgierza oraz okolic, a także o tych wszystkich zainteresowanych miastem. Misją serwisu jest promocja Miasta Zgierza poprzez nagłaśnianie wydarzeń miejskich oraz informowanie o aktualnościach i życiu w mieście. Twórcy za cel postawili sobie utworzenie platformy wymiany informacji pomiędzy zgierzanami, organizacjami, urzędami oraz firmami w mieście oraz w jego sąsiedztwie. Stąd nacisk na interaktywną stronę portalu - możliwość dodawania bezpłatnych ogłoszeń, aktualności miejskich, gospodarczych, sportowych, ciekawostek, imprez, zdjęć, filmów, informacji o firmach. Zapraszamy!
osób online: 23 ALPANET - Polskie Systemy Internetowe Agawe
X
Kaski, kamizelki dla rowerzystów? Nieobowiązkowe Następny artykuł

Kaski, kamizelki dla rowerzystów? Nieobowiązkowe »