REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Walka o polskie wybrzeże

11 listopada 2012 r. do Karolewa pod Aleksandrowem Łódzkim zjechały się grupy airsoftowe z całego kraju na pierwsze urodzinowe manewry grupy MADSOFT pod kryptonimem „1939 – Kampania Wrześniowa”. Celem manewrów była rekonstrukcja najważniejszych walk kampanii wrześniowej na polskim wybrzeżu. 

Tło historyczne
 
1 września 1939 roku wojska niemieckie rozpoczęły inwazję na Polskę. Polska armia broniąca 147 kilometrowego odcinka wybrzeża znalazła się w krytycznej sytuacji na skutek jednoczesnego ataku z zachodu, wschodu, od strony morza i z powietrza. Niemcy zaatakowali polskie wybrzeże siłami jednego korpusu i jednej brygady Wehrmachtu o łącznej liczebności około dwudziestu dziewięciu tysięcy żołnierzy. Siły niemieckie miały do dyspozycji sześćdziesiąt haubic, dwieście pięćdziesiąt cztery armaty, siedemdziesiąt dwa moździerze i granatniki, oraz około siedemset karabinów maszynowych. Siły morskie użyte przez Niemców do walki składały się z dwóch pancerników, dziesięciu niszczycieli, ośmiu ścigaczy, czterech eskortowców i dwudziestu czterech trałowców. Do blokady polskiego wybrzeża przeznaczono niszczyciel, dziewięć torpedowców oraz dwanaście okrętów podwodnych. Luftwaffe dysponowała nad obszarem nadmorskim około stu dwudziestoma samolotami różnych typów.
Siły polskich obrońców składały się łącznie z około siedemnastu tysięcy żołnierzy,  na których wyposażeniu znajdowało się czterdzieści dział różnego typu, trzydzieści cztery moździerze i granatniki, sto dziewięćdziesiąt dwa ciężkie karabiny maszynowe i dwieście sześćdziesiąt sześć ręcznych karabinów maszynowych. Siły morskie składały się z jednego stawiacza min, jednego niszczyciela, sześciu trałowców, pięciu okrętów podwodnych, dwóch kanonierki i szkolnego okrętu artyleryjskiego. Siły lotnicze miały na wyposażeniu 23 wodnosamoloty starego typu.
 
W świadomości historycznej polskiego społeczeństwa najbardziej zapisały się bohaterskie walki obronne na Westerplatte oraz o Pocztę Polską w Gdańsku. To właśnie te ciężkie boje zostały odtworzone podczas trwania imprezy strzeleckiej w Karolewie.  Podobnie jak w przypadku walk o plażę „Omaha” impreza została podzielona na 3 fazy. Pierwszą była faza walk o Westerplatte. Atak niemiecki poprzedziło przygotowanie artyleryjskie, rekonstruktorzy odegrali scenę z przewróceniem polskiego szlabanu granicznego, następnie ruszyli do boju o umocnione stanowiska polskie. Pomimo półtoragodzinnych zmagań, wykonaniu wielu szturmów, przeprowadzenia manewrów okrążających polskie pozycje, siłom niemieckim nie udało się zdobyć najważniejszych umocnień i faza pierwsza zakończyła się zwycięstwem wojsk polskich.  W drugiej fazie działań odtworzono walki o Pocztę Polską w Gdańsku. W tej fazie siłom niemieckim udało się przejąć krótkotrwałą kontrolę nad budynkiem poczty, który został jednak odbity przez stronę polską. Również w tej fazie działań zwyciężyli Polacy. Trzecią i ostatnią fazą działań były walki o 837-metrowy most w Tczewie, który był w 1939 roku ważnym węzłem komunikacyjnym a jego zdobycie miało ogromny wpływ na logistykę Wehrmachtu. Również w tej fazie działań zwycięstwo odnieśli Polacy, którzy nie oddali Niemcom ani jednego centymetra mostu. Impreza zakończyła się po ponad pięciu godzinach zmagań całkowitym zwycięstwem wojsk polskich w każdej fazie działań. 
Wspaniałego, patriotycznego, pomysłu na uczczenie Święta Niepodległości należy pogratulować organizatorom i wszystkim uczestnikom imprezy, których w Karolewie było w ubiegłą niedzielę ponad 150.
 

Inne

Ciekawe artykuły