Strona główna
środa, 12 sierpnia 2020 r.
imieniny obchodzą: Julian, Lech
Reklama:

Reklama:

 

Data dodania: 16 grudnia 2012

Strona główna » Aktualności » Stanowisko Powiatu Zgierskiego w sprawie spalarni

wielkość tekstu:A | A | AReklama:

WynajmijKopare.pl

pełne dane
reklama

Stanowisko Powiatu Zgierskiego w sprawie spalarni

Sprawa powstania w Zgierzu spalarni, a dokładnej zakładu termicznego przekształcania odpadów, od roku jest tematem, wokół którego robi się gorąco. Pomimo, że inwestycja budzi wiele emocji a konsultacje społeczne były więcej niż oszczędne, władze Zgierza w grudniu 2011 r. wydały decyzję środowiskową zezwalającą na budowę na terenie Parku Przemysłowego Boruta, zakładu, w którym będą utylizowane niebezpieczne odpady. Dnia 5 listopada tego roku Prezydent Miasta Zgierza wydał decyzję o warunkach zabudowy dla inwestycji realizowanej przez firmę Bio Eko Tech Sp. z o.o. O ile wątpliwości nie budzą standardy bezpieczeństwa i  nowoczesna technologia, które mają być stosowane w zakładzie, o tyle niepokojące są przytaczane publicznie wypowiedzi, że „ostateczną decyzję w sprawie powstania inwestycji podejmie Starosta Zgierski, wydając pozwolenie na budowę”.

- Przerzucanie na mnie odpowiedzialności za podjęcie niewygodnej społecznie decyzji jest nie na miejscu – mówi Starosta Zgierski Krzysztof Kozanecki. – Skoro władze Zgierza chcą powstania tego typu zakładu i wydały wszelkie niezbędne decyzje administracyjne, to moim obowiązkiem, jako przedstawiciela organu administracji architektoniczno-budowlanej jest wydanie zgodnego z prawem pozwolenia na budowę. Jeśli inwestor dopełni wszelkich formalności, to jestem zobligowany wydać stosowną decyzję. Nie ma tu miejsca na żadną uznaniowość, czy moje osobiste poglądy.

Jeżeli firma Bio-Eko-Tech zgromadzi dokumenty może wystąpić do Starosty Zgierskiego o wydanie pozwolenia na budowę. Przy założeniu, że inwestor dopełni wszelkich formalności, to w ciągu 65 dni uzyska taką zgodę.

- Szacujemy, że w rok jesteśmy w stanie wybudować cały zakład – mówi Tomasz Cajdler, główny specjalista Bio Eko Tech ds. inwestycji w Zgierzu. – Przy ul. Struga w Zgierzu dysponujemy 4 hektarami  terenu. Pierwszy etap budowy obejmie 3 tys. m2.
Przedstawiciel firmy zapewnia, że mieszkańcy nie mają się czego obawiać. Instalacje w planowanym zakładzie termicznego przekształcania odpadów i wytwarzania energii posiadają wszelkie niezbędne atesty Inspektora Ochrony Środowiska, procesy spalania będą non stop monitorowane, a emisja do atmosfery substancji powstających w wyniku spalania oscyluje w granicach 10% limitu nałożonego przez Unię Europejską.
 
Żeby uspokoić niepokój zgierzan, co do mającej już niebawem powstać inwestycji, firma Bio Eko Tech ruszyła z szeroko zakrojoną akcją informacyjną. Zorganizowano dwie wycieczki radnych, mieszkańców i uczniów do Bydgoszczy, gdzie funkcjonuje jedna z 30 w kraju, tego typu instalacji, spotykano się ze zgierzanami – tłumaczono im, że zakład będzie spełniał surowe normy bezpieczeństwa, i że zamiast zagrożenia może stać się miejscem, gdzie pracę znajdzie ok. 60 osób. Na konferencji w Kolegium Nauczycielskim w Zgierzu specjaliści w dziedzinie utylizacji odpadów skrupulatnie tłumaczyli proces spalania.
 
Inwestor  przewiduje, że w Zgierzu będą przetwarzane ok. 20 ton odpadów na dobę, z których powstaną 4 tony ekologicznego popiołu. Ponieważ śmieci będą spalane w temp. 1200ºC całkowitemu zniszczeniu ulegną związki organiczne i bakterie.
Co trafi do kotła zgierskiego zakładu? Odpady przemysłowe, również z firm recyklingowych funkcjonujących na terenie Boruty oraz osady z lokalnej oczyszczalni ścieków. Ważniejsze jednak od tego, co tam trafi, jest to, co nie będzie tam spalane. Bio Eko Tech nie będzie zajmował się przetwarzaniem odpadów komunalnych, czyli tego, co produkujemy w nadmiarze my wszyscy – mieszkańcy powiatu zgierskiego.
 
W miejscu, w którym kończą się argumenty inwestora, który stara się przeforsować ulokowanie swojego biznesu w Zgierzu, zaczynają się obawy społeczności, która zdecydowanie nie popiera tego pomysłu. Wśród mieszkańców, a także miejskich radnych (głównie z PO i PSL) obawy budzi fakt, że zakład, który ma przetwarzać także tak zwane odpady niebezpieczne (np. odpady poszpitalne), będzie położony w rejonie jednego z  głównych zbiorników wód podziemnych, z którego pobierana jest woda dla zgierzan. Ewentualne jego zanieczyszczenie może być tragiczne w skutkach. Ponadto sam inwestor dopuszcza możliwość, że jeśli ilość materiałów do przetworzenia będzie niewystarczająca, to trzeba je będzie sprowadzać z  innych regionów województwa, a może nawet kraju. W ten sposób na drogach naszego powiatu mogą pojawić się ciężarówki załadowane różnego rodzaju odpadami. Warto zwrócić uwagę na fakt, że jedynymi drogami dojazdowymi do ul. A. Struga, czyli do przyszłej siedziby zakładu, są ulice Konstantynowska i Śniechowskiego. Już dziś mieszkający w ich rejonach ludzie skarżą się, że każdego dnia kursuje tamtędy kilkaset tirów i ciężarówek, które omijają w ten sposób zakorkowane centrum Łodzi. Z pewnością sytuacja ta ulegnie jeszcze pogorszeniu, gdy na drogi ruszą ciężkie samochody dowożące materiały do zakładu termicznego.
 
Wszelkie spory i przerzucanie się argumentami wydają się nie mieć jednak sensu, w momencie, kiedy władze Zgierza wydały już wszelkie niezbędne dokumenty umożliwiające powstanie na terenie Parku Przemysłowego Boruta tego typu zakładu.

czytano: 11457 razy

źródło: Małgorzata Tomczuk, Starostwo Powiatowe w Zgierzu

Reklama:

Czytaj także:

Wojewoda: uchwała RMZ w sprawie spalarni nieważna

Wojewoda Łódzki stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Zgierza z 12 kwietnia 2012 r. w sprawie zakładu utylizacji odpadów, zwanego popularnie spalarnią. Według organu ...
dalej

Jakie są prawdziwe powody Pani postępowania? Pytania PSL ...

fot. Starostwo Powiatowe w ZgierzuPublikujemy w całości stanowisko Koła Miejskiego PSL opublikowanego 28 listopada 2012 r. w sprawie spalarni, jakie wpłynęło do naszej redacji.  Pani Iwona Wieczorek Prezydent Miasta ...
dalej

Strona głównaDrukuj dokument

A Ty co sądzisz na ten temat? Skomentuj.

wszystkich komentarzy: 21
 • Polo data dodania: 2016-02-13 14:24:35

  NIE dla spalarni!!! Zbyt małe korzyści dla Zgierzan i jeszcze w takim miejscu gdzie Zgierz zasilany jest w wodę pitną. Potrzeba nam firm które zatrudnią kilka set ludzi. Przemysłu i pracy a nie odpadów!

 • taki sobie data dodania: 2014-12-09 11:54:58

  Zgadzam się z artykułem. Nie jest problemem sama spalarnia. problemem jest nadzór nad nią. Z autopsji znam tylko jedną w Polsce, która postępuje zgodnie z przepisami . Niestety jest daleko od Zgierza. Nie prowadzi jej nikt z branży i nie kombinuje. Pracę spalarni, kotłowni itp. kontroluje monitoring, którego właścicielem jest operator spalarni. Posłużę się przykładem z życia, zwykły kierowca, ewentualnie właściciel firmy transportowej potrafi "oszukać" tachograf. To co można zrobić z takim monitoringiem..... Tu jest pies pogrzebany. Kontrole z WIOŚ, cykliczne przesyłanie raportów emisji..... Śmiać mi się chce (przez łzy) PS jak ktoś potrzebuje taki raport to mogę udostępnić zajmie mi to 15 minut...... i to jest właśnie ten dramat. Ja nie chcę spalarni w Zgierzu!!!!

 • Ziutek data dodania: 2014-08-13 12:18:32

  Jak spalarnia bedzie spelniac wszystkie normy to czemu nie, troche kasy wpadnie do budżetu miasta.

 • Mieszkaniec data dodania: 2014-07-13 05:05:22

  Ciekawe czy ul.Łukasińskiego zostanie przystosowana do potrzeb spalarni bo jak na razie to oczyszczalnia jest a drogi jak nie było tak nie ma.

 • Marcin data dodania: 2014-05-28 18:06:19

  Nie zapomnijcie o proteście mieszkańców przeciw spalarni odpadów niebezpiecznych 5.06.14 czwartek godz.18 zbiórka przed szpitalem Boruty.Musimy tam być wszyscy i walczyć.

 • Zdrowo data dodania: 2014-05-11 17:05:00

  15 maja o godz.17.30 w Urzędzie Miasta Zgierza odbędą się konsultacje społeczne na temat spalarni. Taką informacje podano 5 maja w Lutni.

 • aga data dodania: 2014-05-03 10:55:51

  Dlatego musimy się spotkać 5-go maja w Lutni i walczyć z pomysłem spalarni.

 • Viking data dodania: 2014-05-02 17:47:33

  Pani prezydent już dziękujemy. Czas na zmiany.

 • aga data dodania: 2014-05-02 00:14:35

  Pamiętajcie można jeszcze coś zrobić dla RATOWANIA WŁASNEGO ZDROWIA I TEGO MIASTA. Spotykamy się 5-go maja 2014 w Zgierzu ul.Łęczycka 2 sala śpiewaczy "Lutnia" godzina 18:00.Spalarnia nie jest lekiem.

 • nolimit data dodania: 2013-12-03 11:36:20

  Bedzie tak jak ze wszystkim w tym kraju. Przetarg Cena Czyni Cuda - glebokie kieszenie nadzoru i pozniej ze znowu sie nie udalo tak jak mialo byc. Widze jak w Zgierzu prowadzone sa roboty z zamowien publicznych i krew mnie zalewa jaka to jest fuszerka. Kostki nie umieja polozyc zeby 5 lat wytrzymala a spalarnie chca budowac.

 • Max Segregatus data dodania: 2013-09-29 16:34:09

  Dać do wyszukiwarki google.pl hasło "jak się segreguje śmieci w Nakle" - i wszystko będzie jasne

 • Lilek data dodania: 2013-07-06 23:55:55

  Porównywanie boruty do spalarni odpadów niebezpiecznych, to lekka ignorancja. Poza tym, fakt, że jesteśmy zatruwani od lat nie oznacza, że mamy dać się zatruwać jeszcze bardziej. Kiedy planuje się autostradę, to gazety krzyczą "KATASTROFA EKOLOGICZNA", a kiedy ludziom pod domem otwierają spalarnię, to wtedy "ktoś STRASZY katastrofą ekologiczną". To jest dopiero OBŁUDA.

 • jestem na nie data dodania: 2013-04-25 12:10:33

  nie!!!!!!

 • Zgierzanka data dodania: 2013-03-27 13:48:36

  jak przez lata Zakład Boruta zatruwał okolicę, a Bzura co dzień miala inny kolor albo jak mieszańcy Zgierza spalają w paleniskach domowych (piecach) co popadnie lub wyrzucają do lasu i zatruwają okolice to jest ok? nikt wtedy nie pomyśli jakie szkody dla środowiska przynosi takie postępowanie. wtedy nikt nie martwi się, że substancje szkodliwe przedostaną się do wód gruntowych, że z kominów wydobywają się np. dioksyny (rakotwórcze), OBŁUDA i tyle

 • ruda data dodania: 2013-02-08 00:47:09

  młody świeży to nie wie chyba o czym mówi może o korzyściach finansowych bo rodzice onkolodzy to kasiorę będzie liczył lecza mnie takie komentarze

 • Sariusz data dodania: 2013-02-06 19:19:35

  HAHA! To może niech na Borucie postawią reaktor atomowy? Dobra niech będzie spalarnia ale płaćmy do cholery mniej za śmieci!!! PS: chcą budować spalarnię skoro nie mogą dać sobie rady z wysypiskiem odpadów niebezpiecznych na jednym z osadników Boruty. Byłem tam jakiś czas temu. Był upalny dzień i wokół roznosił się smród chemikaliów. W dodatku niektóre beczki nie wytrzymują ciśnienia i pękają a cieknąca breja przenika do gleby. Cóż...co to obchodzi kogokolwiek z UM?

 • młody, świeży data dodania: 2013-02-02 18:56:04

  Spalarnia - Tak Nawet nie myślimy o korzyściach, które otrzymamy tylko skupiamy się na negatywach. Dokładnie tak samo jak z budową reaktorów atomowych ;)

 • ruda data dodania: 2013-01-30 23:00:14

  skandaliczna decyzja wiadomo kto woził do kieszeni mówimy nie dla spalarni

 • kobus data dodania: 2013-01-13 15:47:38

  Zapomnieli dopisać że tylko 10 osób zatrudnią ze Zgierza, a 50 osób to starzy pracownicy zakładu EKO ,tyle bakterii i zatrucia wód gruntowych dla zatrudnienia kilku osób kto wydał tak głupie decyzje? chyba że za odpowiednią sumkę wszystko się załatwi.-------NIE---DLA---SPALARNI---W---ZGIERZU-----

 • Miro data dodania: 2013-01-12 16:43:02

  Jestem na nie!!! Dla Zgierza jest potrzebny zakład który zatrudni 600 osób a nie 60 szkoda terenu i ryznka, bo jednak bliskość zbiornika zasilającego Zgierz w wodę pitną budzi obawy.Poza tym mało widzę korzyści dla przeciętnego zgierzanina!

 • Zgierzanin data dodania: 2012-12-22 22:27:13

  Nie mogą wybudować tego na obrzeżach miasta? Tylko pogratulować p.prezydent miasta za taką decyzję Zgierzanie na pewno to zapamiętają.

Proszę wpisać do poniższego formularza swoje dane oraz komentarz.

Jeśli podasz swój adres e-mail, zostaniesz automatycznie powiadomiony jeśli ktoś rownież skomentuje ten artykuł.

kod

Proszę przepisać cyfry wyświetlone powyżej:


Kalendarz wydarzeń

  Sierpień 2020 

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Reklama:
Ostatnio dodane
 • Praca 2017-03-14 11:24:54

  Zatrudnię Murarzy/Tynkarzy/Montera dociepleń na umowa o pracę. Praca przy ...

  więcej
 • Praca 2017-03-13 13:44:55

  Pracujesz na rynku odszkodowań! Jesteś niezadowolony z uzyskanych prowizji? ...

  więcej
 • Praca 2017-03-13 09:53:15

  Job Impulse Polska (kraz 3000) poszukuje osób na stanowisko: Operator ...

  więcej
Portal miejski WirtualnyZgierz.pl powstał z myślą o mieszkańcach Zgierza oraz okolic, a także o tych wszystkich zainteresowanych miastem. Misją serwisu jest promocja Miasta Zgierza poprzez nagłaśnianie wydarzeń miejskich oraz informowanie o aktualnościach i życiu w mieście. Twórcy za cel postawili sobie utworzenie platformy wymiany informacji pomiędzy zgierzanami, organizacjami, urzędami oraz firmami w mieście oraz w jego sąsiedztwie. Stąd nacisk na interaktywną stronę portalu - możliwość dodawania bezpłatnych ogłoszeń, aktualności miejskich, gospodarczych, sportowych, ciekawostek, imprez, zdjęć, filmów, informacji o firmach. Zapraszamy!
osób online: 19 ALPANET - Polskie Systemy Internetowe Agawe
X
Podsumowanie Akcji Dzieci - Dzieciom Następny artykuł

Podsumowanie Akcji Dzieci - Dzieciom »