Strona główna
czwartek, 2 lipca 2020 r.
imieniny obchodzą: Karina, Serafina
Reklama:

Reklama:

 

Data dodania: 04 października 2013

Strona główna » Aktualności » Otwarcie wystawy czasowej pt. Dla Polski Walczącej - żołnierze Okręgu Łódź AK "Barka"

wielkość tekstu:A | A | AReklama:

"JAWN-e" Biuro Rachunkowe Biegłego Rewidenta

pełne dane
Jawn-e Logo
reklama

Otwarcie wystawy czasowej pt. Dla Polski Walczącej - żołnierze Okręgu Łódź AK "Barka"

26 września 2013 r. w Muzeum Miasta Zgierza odbyło się otwarcie wystawy łódzkiego oddziału IPN pt. Dla Polski Walczącej – żołnierze Okręgu Łódź AK "Barka". 

Wystawa przedstawia osiągnięcia oraz rolę Polskiego Państwa Podziemnego w zmaganiach na frontach drugiej wojny światowej. Wyeksponowano zwłaszcza wysiłek podziemia niepodległościowego w Łodzi, gdzie warunki pracy konspiracyjnej były odmienne i różniły się od warszawskich doświadczeń. Pomimo tego, w Łódzkiem do 1945 r. zaprzysiężono ponad 10 tys. żołnierzy AK, a ich działania wspierało ponad 40 tys. osób cywilnych.
 
Najistotniejszym zagadnieniem prezentowanym na wystawie są działania wywiadowcze oraz propagandowe Okręgu Łódź ZWZ-AK i Akcja „Burza" w Łódzkiem, realizowana siłami 25 Pułku Piechoty AK „Ziemi Piotrkowsko-Opoczyńskiej". Przygotowana obecnie wystawa jest poszerzoną wersją ekspozycji z 2002 r. („Okręg Łódź AK »Barka«"). Zwiększono ilość zagadnień oraz dodano nowe zdjęcia. Przede wszystkim dokonano nowej aranżacji, która jest skierowana do młodszego widza. Autorem i komisarzem wystawy jest Artur Ossowski – pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi, projekt graficzny wykonał Jacek Wróblewski z SATORIdruk.pl Sp. Jawna M. Pomorski i R. Wodyński.
 
W salach ekspozycyjnych Muzeum przedstawiono również zarys historii Armii Krajowej Rejonu Zgierz w latach 1939-1945. Wystawę uzupełniono o eksponaty z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi oraz o kolekcję Włodzimierza Wieczorka, który przekazał pamiątki po swoim ojcu Jerzym Wieczorku - komendancie Szarych Szeregów w Zgierzu oraz członku Komendy AK Rejon Zgierz. Komisarzem wystawy jest Bogusław Kustosik – pracownik Muzeum Miasta Zgierza.
 
Wystawę można zwiedzać do 15 grudnia 2013 r.

czytano: 2264 razy

źródło: Muzeum Miasta Zgierza

Reklama:

Czytaj także:

Wystawa pt. Dla Polski Walczącej - żołnierze Okręgu ...

fot. Muzeum Miasta ZgierzaW dniach 26 września - 15 grudnia 2013 r. w Muzeum Miasta Zgierza, przy ul. J. H. Dąbrowskiego 21 prezentowana jest wystawa łódzkiego Oddziału IPN pt. Dla Polski Walczącej – ...
dalej

Spotkania Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego ...

Najbliższe spotkanie Klubu Historycznego im. gen Stefana Roweckiego "Grota" odbędzie się w środę 3 grudnia 2014 r. o godz. 14:00. Z wykładem pt. Stan wojenny w regionie ...
dalej

Strona głównaDrukuj dokument

A Ty co sądzisz na ten temat? Skomentuj.

wszystkich komentarzy: 0

Proszę wpisać do poniższego formularza swoje dane oraz komentarz.

Jeśli podasz swój adres e-mail, zostaniesz automatycznie powiadomiony jeśli ktoś rownież skomentuje ten artykuł.

kod

Proszę przepisać cyfry wyświetlone powyżej:


Kalendarz wydarzeń

  Lipiec 2020 

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Reklama:
Ostatnio dodane
 • Praca 2017-03-14 11:24:54

  Zatrudnię Murarzy/Tynkarzy/Montera dociepleń na umowa o pracę. Praca przy ...

  więcej
 • Praca 2017-03-13 13:44:55

  Pracujesz na rynku odszkodowań! Jesteś niezadowolony z uzyskanych prowizji? ...

  więcej
 • Praca 2017-03-13 09:53:15

  Job Impulse Polska (kraz 3000) poszukuje osób na stanowisko: Operator ...

  więcej
Portal miejski WirtualnyZgierz.pl powstał z myślą o mieszkańcach Zgierza oraz okolic, a także o tych wszystkich zainteresowanych miastem. Misją serwisu jest promocja Miasta Zgierza poprzez nagłaśnianie wydarzeń miejskich oraz informowanie o aktualnościach i życiu w mieście. Twórcy za cel postawili sobie utworzenie platformy wymiany informacji pomiędzy zgierzanami, organizacjami, urzędami oraz firmami w mieście oraz w jego sąsiedztwie. Stąd nacisk na interaktywną stronę portalu - możliwość dodawania bezpłatnych ogłoszeń, aktualności miejskich, gospodarczych, sportowych, ciekawostek, imprez, zdjęć, filmów, informacji o firmach. Zapraszamy!
osób online: 17 ALPANET - Polskie Systemy Internetowe Agawe
X
Odpowie za znieważenie i czynną napaść na funkcjonariuszy Następny artykuł

Odpowie za znieważenie i czynną napaść na funkcjonariuszy »