Strona główna
czwartek, 16 lipca 2020 r.
imieniny obchodzą: Eustachy, Marika
Reklama:

Reklama:

 

Data dodania: 18 listopada 2013

Strona główna » Aktualności »  Relacja z promocji książki Oddziału IPN w Łodzi "Dziś za jednego Niemca śmierć poniesie 50 Polaków"

wielkość tekstu:A | A | AReklama:

Specjalistyczne Centrum Medyczne "Wamed"

pełne dane
reklama

Relacja z promocji książki Oddziału IPN w Łodzi "Dziś za jednego Niemca śmierć poniesie 50 Polaków"

W czwartek 14 listopada 2013 r. staraniem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Muzeum Miasta Zgierza odbyła się prezentacja publikacji Oddziału IPN w Łodzi pt. „Dziś za jednego Niemca śmierć poniesie 50 Polaków”. Materiały konferencji popularnonaukowej w Zgierzu, 20 III 2012 r. Publikacja dotyczy zbrodni popełnionej przez Niemców na 100 Polakach w Zgierzu 20 marca 1942 r.

 
Podczas spotkania swoje prelekcje wygłosili:
 • dr hab. Janusz Wróbel (Biuro Badań Naukowych Oddziału IPN w Łodzi), Polskie i międzynarodowe echa zbrodni zgierskiej
 • dr Olgierd Ławrynowicz (Wydział Filozoficzno-Historyczny Uniwersytetu Łódzkiego), Czas po egzekucji – z badań nad lokalizacją pochówków ofiar zbrodni zgierskiej w Lesie Lućmierskim
 • Artur Ossowski (Biuro Edukacji Publicznej Oddziału IPN w Łodzi), Niemieckie akcje odwetowe po ucieczce sierż. Józefa Mierzyńskiego
 
W 2012 r. minęło siedemdziesiąt lat od egzekucji w Zgierzu, największej tego rodzaju publicznej masakry na ziemiach polskich włączonych jesienią 1939 r. w granice Rzeszy Niemieckiej. W odwet za zastrzelenie przez Józefa Mierzyńskiego, żołnierza polskiego Podziemia, dwóch funkcjonariuszy gestapo, Niemcy postanowili rozstrzelać na Placu Stodół stu Polaków. Przymusowymi świadkami egzekucji było kilka tysięcy sprowadzonych przemocą mieszkańców Zgierza i okolicznych miejscowości. W tym samym czasie, na obszarze okupacyjnej rejencji łódzkiej, niemiecka policja przeprowadzała masowe aresztowania oficerów i podoficerów rezerwy oraz osób podejrzewanych o działalność niepodległościową. Wiele z nich trafiło następnie do obozów koncentracyjnych. 
 
Podczas konferencji popularnonaukowej, zorganizowanej 20 marca 2012 r. przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi, Muzeum Miasta Zgierza i Prezydent Zgierza Iwonę Małgorzatę Wieczorek, wygłoszono sześć referatów i zaprezentowano kilka biogramów ofiar egzekucji. Tom zawiera uzupełnione i poszerzone ich wersje oraz listę ofiar wraz z krótkimi notkami biograficznymi niektórych spośród nich. 
 
Referaty opisują nie tylko przebieg tragicznych wydarzeń w marcu 1942 r. w Zgierzu i innych miejscowościach regionu łódzkiego, ale ukazują również ich związek z realizowaną od 1939 r. skrajnie represyjną polityką nazistowskich Niemiec wobec ludności polskiej w Kraju Warty. Nowymi wątkami, nie podejmowanymi dotąd szerzej w literaturze przedmiotu, są: reakcja Polskiego Państwa Podziemnego i władz Rzeczypospolitej na zbrodnię zgierską oraz sprawa lokalizacji miejsca pochówku ofiar egzekucji.

czytano: 2776 razy

źródło: Justyna Czerwińska, Muzeum Miasta Zgierza

Reklama:

Czytaj także:

Zgierz uczcił 71. rocznicę rozstrzelania stu Polaków

fot. Piotr MajewskiZgromadzeni na pl. Stu Straconych oddali hołd rozstrzelanym tu Polakom podczas II Wojny Światowej - 20 marca 1942 r. W czwartek mija 71. rocznica tych tragicznych wydarzeń w centrum miasta. Tego ...
dalej

Gdzie pochowano stu straconych?

fot. Piotr MajewskiPrzez lata delegacje składały kwiaty w Lesie Lućmierskim nie w miejscu, w którym pierwotnie pochowano ofiary Zbrodni Zgierskiej z 1942 r. Prawdziwe miejsce pochówku znajduje się ...
dalej

Strona głównaDrukuj dokument

A Ty co sądzisz na ten temat? Skomentuj.

wszystkich komentarzy: 0

Proszę wpisać do poniższego formularza swoje dane oraz komentarz.

Jeśli podasz swój adres e-mail, zostaniesz automatycznie powiadomiony jeśli ktoś rownież skomentuje ten artykuł.

kod

Proszę przepisać cyfry wyświetlone powyżej:


Kalendarz wydarzeń

  Lipiec 2020 

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Reklama:
Ostatnio dodane
 • Praca 2017-03-14 11:24:54

  Zatrudnię Murarzy/Tynkarzy/Montera dociepleń na umowa o pracę. Praca przy ...

  więcej
 • Praca 2017-03-13 13:44:55

  Pracujesz na rynku odszkodowań! Jesteś niezadowolony z uzyskanych prowizji? ...

  więcej
 • Praca 2017-03-13 09:53:15

  Job Impulse Polska (kraz 3000) poszukuje osób na stanowisko: Operator ...

  więcej
Portal miejski WirtualnyZgierz.pl powstał z myślą o mieszkańcach Zgierza oraz okolic, a także o tych wszystkich zainteresowanych miastem. Misją serwisu jest promocja Miasta Zgierza poprzez nagłaśnianie wydarzeń miejskich oraz informowanie o aktualnościach i życiu w mieście. Twórcy za cel postawili sobie utworzenie platformy wymiany informacji pomiędzy zgierzanami, organizacjami, urzędami oraz firmami w mieście oraz w jego sąsiedztwie. Stąd nacisk na interaktywną stronę portalu - możliwość dodawania bezpłatnych ogłoszeń, aktualności miejskich, gospodarczych, sportowych, ciekawostek, imprez, zdjęć, filmów, informacji o firmach. Zapraszamy!
osób online: 25 ALPANET - Polskie Systemy Internetowe Agawe
X
Nowy ogród w CKD cieszy najmłodszych Następny artykuł

Nowy ogród w CKD cieszy najmłodszych »