Strona główna
poniedziałek, 25 maja 2020 r.
imieniny obchodzą: Borys, Magda
Reklama:

Reklama:

 

Data dodania: 24 lutego 2014

Strona główna » Aktualności »  Relacja ze spotkania Klubu Historycznego w Muzeum

wielkość tekstu:A | A | AReklama:

WynajmijKopare.pl

pełne dane
reklama

Relacja ze spotkania Klubu Historycznego w Muzeum

W dniu 19 lutego 2014 r.  staraniem Muzeum Miasta Zgierza, Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" w Zgierzu oraz Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi odbyło się spotkanie poświęcone Cichociemnym.

Wykład pt. „Cichociemni – żołnierze Polskich Sił Zbrojnych” wygłosił dr Tomasz Matuszak, dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. Przedstawił w nim genezę tej formacji, kryteria naboru, program szkoleniowy oraz działalność cichociemnych w Polsce.

Cichociemnymi nazywa się polskich żołnierzy, którzy zrzucani ze spadochronami do okupowanej Polski podejmowali misję pracy w podziemiu. Pochodzenie nazwy cichociemni jest różnie tłumaczone. Według jednej wersji ta elitarna grupa żołnierzy polskich została „ochrzczona” tym określeniem, bo niezauważalnie, nocą znikali z macierzystych jednostek, nikomu nic nie mówiąc. Według innej – nazwa ta powstała w sposób bardzo prozaiczny. Żołnierze powracający z kursów do macierzystych jednostek byli zobowiązani do zachowania całkowitej tajemnicy. Według jeszcze innej wersji – żołnierze tej formacji mieli swoje zadania wykonywać w tajemnicy, „cicho” i „po ciemku”.

Odegrali oni niezwykle istotną rolę w tworzeniu i funkcjonowaniu ruchu oporu przeciw niemieckiej okupacji. Z 316 przerzuconych do Polski cichociemnych zginęło 112: 103 w czasie II wojny światowej, natomiast na 9 wykonano karę śmierci na podstawie wyroków sądów Polski Ludowej.

Wykład dr Tomasza Matuszaka został wzbogacony prezentacją multimedialną

Kolejne spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana „Grota” Roweckiego odbędzie się 5 marca 2014 r. w Muzeum Miasta Zgierza.

czytano: 2588 razy

źródło: Justyna Czerwińska, Muzeum Miasta Zgierza

Reklama:

Czytaj także:

Spotkania Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego ...

Najbliższe spotkanie Klubu Historycznego im. gen Stefana Roweckiego "Grota" odbędzie się w środę 3 grudnia 2014 r. o godz. 14:00. Z wykładem pt. Stan wojenny w regionie ...
dalej

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - ...

plakatSerdecznie zapraszam na organizowane przez Narodowy Zgierz i Klub imienia Romana Dmowskiego obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchody są organizowane w ramach realizowanego na ...
dalej

Strona głównaDrukuj dokument

A Ty co sądzisz na ten temat? Skomentuj.

wszystkich komentarzy: 0

Proszę wpisać do poniższego formularza swoje dane oraz komentarz.

Jeśli podasz swój adres e-mail, zostaniesz automatycznie powiadomiony jeśli ktoś rownież skomentuje ten artykuł.

kod

Proszę przepisać cyfry wyświetlone powyżej:


Kalendarz wydarzeń

  Maj 2020 

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Reklama:
Ostatnio dodane
 • Praca 2017-03-14 11:24:54

  Zatrudnię Murarzy/Tynkarzy/Montera dociepleń na umowa o pracę. Praca przy ...

  więcej
 • Praca 2017-03-13 13:44:55

  Pracujesz na rynku odszkodowań! Jesteś niezadowolony z uzyskanych prowizji? ...

  więcej
 • Praca 2017-03-13 09:53:15

  Job Impulse Polska (kraz 3000) poszukuje osób na stanowisko: Operator ...

  więcej
Portal miejski WirtualnyZgierz.pl powstał z myślą o mieszkańcach Zgierza oraz okolic, a także o tych wszystkich zainteresowanych miastem. Misją serwisu jest promocja Miasta Zgierza poprzez nagłaśnianie wydarzeń miejskich oraz informowanie o aktualnościach i życiu w mieście. Twórcy za cel postawili sobie utworzenie platformy wymiany informacji pomiędzy zgierzanami, organizacjami, urzędami oraz firmami w mieście oraz w jego sąsiedztwie. Stąd nacisk na interaktywną stronę portalu - możliwość dodawania bezpłatnych ogłoszeń, aktualności miejskich, gospodarczych, sportowych, ciekawostek, imprez, zdjęć, filmów, informacji o firmach. Zapraszamy!
osób online: 9 ALPANET - Polskie Systemy Internetowe Agawe
X
Kupił i spożywał alkohol z osobą nieletnią Następny artykuł

Kupił i spożywał alkohol z osobą nieletnią »