REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znicze i kwiaty w 72. rocznicę rozstrzelania stu Polaków

20 marca 2014 r. minęła 72. rocznica rozstrzelania stu Polaków przez hitlerowców w odwecie za zabicie dwóch gestapowców. Rocznica ta na stałe wpisała się w kalendarz zgierskich uroczystości. W czwartek o godz. 12:00 na placu Stu Straconych w Zgierzu zebrali się: członkowie rodzin poległych, przedstawiciele lokalnych władz, miejskich instytucji i spółek, służb: Policji, Staży Miejskiej i Wojska, a także harcerze, dzieci i młodzież ze zgierskich szkół. Pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenie złożono kwiaty oraz zapalono znicze. 

I Dywizjon Szwoleżerów Marszałka Józefa Piłsudskiego w Leźnicy Wielkiej dla uczczenia pamięci ofiar oddał salwy honorowe. 
 
Po dokonaniu masakry w 1942 r. Niemcy pochowali rozstrzelanych w Lesie Lućmierskim. Dlatego także tam – przy mogile Stu Straconych oraz Pomniku Ofiar w Lesie Lućmierskim co roku odbywają się uroczystości.
 
W ramach obchodów 72. rocznicy tych wydarzeń w Muzeum Miasta Zgierza odbyły się XXXII Zgierskie Spotkania Muzealne. Z wykładem pt. "Poszukiwania grobów ofiar totalitaryzmu na terenie byłego poligonu Łódź-Brus 2008-2013." wystąpił dr Piotr Nowakowski (Instytut Archeologii UŁ). 
 

Inne

Ciekawe artykuły