REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Coś od serca w Parku Tkaczy

Film dokumentalny, wystawa fotograficzna w oknach Domów Tkaczy, ogrodnicza partyzantka i budowanie żywej architektury – do tych działań Stowarzyszenie Tkalnia zaprosi wiosną dzieci z historycznej dzielnicy Miasta Tkaczy w Zgierzu. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Spółdzielnią Socjalną Parostatek z Cieszyna i Łódzką Gazetą Społeczną – Miasto Ł.

Nazwa projektu nie jest przypadkowa – "coś od serca" to odpowiedź 11 latka na pytanie "co chciałbyś zostawić po sobie", które zadaliśmy dzieciakom biorącym udział w warsztatach filmowych Dokumentujemy Zgierz (zorganizowanych przez Tkalnię w lipcu 2013 roku, dla dzieci z Świetlicy "Przystań". Kiedy jest się 9 -12 latkiem najczęściej się nie wie jak będzie wyglądała przyszłość, co się po sobie pozostawi. Warsztaty pozwolą uczestnikom odkryć na nowo przestrzeń w której mieszkają, zadać najbliższym – sąsiadom i rodzinie, pytania na które w codziennym biegu nie ma czasu, zastanowić się co w okolicy jest ciekawe, wartościowe, a co wymaga zmiany i jakie kroki ku niej podjąć.

Przy realizacji projektu spotka się kilka podmiotów – Tkalni partneruje Spółdzielnia Socjalna z Cieszyna, Parostatek – grupa wszechstronnie uzdolnionych kobiet, które w ramach swojej spółdzielni prowadzą kilka równoległych działalności – Dinksy (departament projektów graficznych), Cieszyn Zdrój (odpowiadający za nieszablonowe zwiedzanie Cieszyna np. poprzez organizowanie spływów kajakowych Olzą), centrum warsztatowe Parostatek (mieszczące się w dawnym budynku przejścia granicznego w Cieszynie)  oraz Żywa Architektura (specjalizująca się w budowie różnorodnych form z wierzby). Członkinie spółdzielni zaproszą do wspólnego zbudowania altany, dla której obecnie poszukiwane jest najlepsza lokalizacja, zaproszą także najmłodszych do udziału w ogrodniczej paryzantce – wspólnym sadzeniu i pielęgnowaniu mini-ogródków. Merytorycznie i organizacyjnie projekt wspiera Świetlica Przystań oraz Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zgierzu. Patronat medialny nad projektem objęła Łódzka Gazeta Społeczna Miasto Ł.

Rekrutacja dzieci i akcje promujące projekt wśród mieszkańców rozpoczną się pod koniec marca, kwiecień i maj to czas zarezerwowany na warsztaty, a zakończenie projektu przewidziane jest na czerwiec – w ramach Tygodnia Akademii Orange uczestnicy i uczestniczki zaproszą zgierzan do wyjątkowego mobilnego Zakładu Fotograficznego, który przez cały Dzień Dziecka będzie pracował w różnych częściach miasta – każdy kto do Zakładu przyjdzie zostanie sfotografowany i otrzyma zdjęcie na pamiątkę, w tym dniu będzie też można obejrzeć film oraz wystawę zdjęć. Na zakończenie projektu scenariusze poszczególnych zajęć znajdą się na stronie internetowej Stowarzyszenia, do pobrania i wykorzystywania nieodpłatnie przez zainteresowanych animatorów i animatorki kultury. 

Inne

Ciekawe artykuły