Strona główna
wtorek, 31 marca 2020 r.
imieniny obchodzą: Kamil, Kornelia
Reklama:

Reklama:

 

Data dodania: 18 kwietnia 2014

Strona główna » Aktualności » Obszar Metropolitalny utworzony

wielkość tekstu:A | A | AReklama:

Obszar Metropolitalny utworzony

W obecności marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia 27 starostów, prezydentów miast, burmistrzów i wójtów powołało Łódzki Okręg Metropolitalny. Samorządy zgrupowane wokół stolicy województwa będą podejmować wspólne przedsięwzięcia, inwestycje, starać się o dofinansowanie unijne.

Spotkanie inauguracyjne odbyło się w Muzeum Włókiennictwa. Na sali zasiedli przedstawicieli samorządów województwa łódzkiego: powiatów brzezińskiego, łódzkiego wschodniego, pabianickiego, zgierskiego oraz Aleksandrowa Łódzkiego, Andrespola, Brójec, Dłutowa, Dmosina, Dobronia, Brzezin, Głowna, Jeżowa, Koluszek, Konstantynowa Łódzkiego, Ksawerowa, Lutomierska, Nowosolnej, miasto i gminy Ozorków, miasta i gminy Pabianice, Parzęczewa, Rogowa, Rzgowa, Strykowa, Tuszyna, miasta i gminy Zgierz. Spotkanie prowadzili przedstawiciele Łodzi: prezydent Hanna Zdanowska i wiceprezydent Marek Cieślak, bo stolica regionu pełni rolę lidera programu.

Te samorządy zajmują 2,5 tys. km2 powierzchni i zamieszkuje je 1,1 mln osób. Na terenie ŁOM skoncentrowanych jest 126 966 podmiotów gospodarczych, co stanowi 54,2 proc. w województwie. Podmioty te wytworzyły w ubiegłym roku 45 549 mln zł, czyli ponad połowę PKB w regionie.

- Powstanie ŁOM to odpowiedź na rosnące znaczenie obszarów metropolitalnych dla rozwoju kraju i regionów oraz całej Unii Europejskiej - mówił marszałek Witold Stępień. - Obszary metropolitalne mają być w każdej skali potencjalnymi biegunami wzrostu społeczno-gospodarczego, a dodatkowym bodźcem ma być przekazanie z Brukseli na ich rozwój dodatkowych środków w nowej perspektywie finansowej 2014-2020.

Stowarzyszenie Łódzki Obszar Metropolitalny, którego początkiem był list intencyjny podpisany przez marszałka, wojewodę łódzkiego oraz przedstawicieli samorządów lokalnych w grudniu 2012 r., zostało powołane jednogłośnie. Będzie ono decydować o wydatkowaniu 217 mln euro.

- Wierzę, że w pełni wykorzystamy możliwość, jaką dała nam Komisja Europejska w obecnej perspektywie finansowej i Stowarzyszenie z korzyścią dla integracji i rozwoju naszej metropolii zagospodaruje te pieniądze - mówiła prezydent Hanna Zdanowska. - Mam nadzieję, że przyczynią się one do poprawy między innymi stanu infrastruktury technicznej i społecznej, podniesienia spójności terytorialnej przyczyniając się do istotnego wzrostu roli Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego w Polsce i Europie.

 

czytano: 2678 razy

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Reklama:

Czytaj także:

W podróż po Europie

Starostwo Powiatowe w ZgierzuPodróż po krajach zrzeszonej Europy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zgierzu odbywa się cyklicznie. W poprzednich latach dzieci odwiedziły słoneczną Hiszpanię, Grecję, ...
dalej

Pierwszy FLIRT dla „Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej” ...

Łódzka Kolej AglomeracyjnaPierwszy pociąg dla „Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej” już wkrótce opuści siedlecki zakład firmy Stadler Polska. Pojazd zostanie wysłany na testy dopuszczające do ruchu. ...
dalej

Strona głównaDrukuj dokument

A Ty co sądzisz na ten temat? Skomentuj.

wszystkich komentarzy: 1
 • ZGIERZANIN data dodania: 2014-04-19 18:02:53

  A DLACZEGO NA ZDJĘCIU NIE MA NIKOGO ZE ZGIERZA - CHYBA .........ZAS....ALI. A ZHIERZ CIĄGLE OSTATNI. WE WSZYSTKIM. TYLKO PIERWSZY W BEZROBOCIU PRAWIE 20%

Proszę wpisać do poniższego formularza swoje dane oraz komentarz.

Jeśli podasz swój adres e-mail, zostaniesz automatycznie powiadomiony jeśli ktoś rownież skomentuje ten artykuł.

kod

Proszę przepisać cyfry wyświetlone powyżej:


Kalendarz wydarzeń

  Marzec 2020 

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Reklama:
Ostatnio dodane
 • Praca 2017-03-14 11:24:54

  Zatrudnię Murarzy/Tynkarzy/Montera dociepleń na umowa o pracę. Praca przy ...

  więcej
 • Praca 2017-03-13 13:44:55

  Pracujesz na rynku odszkodowań! Jesteś niezadowolony z uzyskanych prowizji? ...

  więcej
 • Praca 2017-03-13 09:53:15

  Job Impulse Polska (kraz 3000) poszukuje osób na stanowisko: Operator ...

  więcej
Portal miejski WirtualnyZgierz.pl powstał z myślą o mieszkańcach Zgierza oraz okolic, a także o tych wszystkich zainteresowanych miastem. Misją serwisu jest promocja Miasta Zgierza poprzez nagłaśnianie wydarzeń miejskich oraz informowanie o aktualnościach i życiu w mieście. Twórcy za cel postawili sobie utworzenie platformy wymiany informacji pomiędzy zgierzanami, organizacjami, urzędami oraz firmami w mieście oraz w jego sąsiedztwie. Stąd nacisk na interaktywną stronę portalu - możliwość dodawania bezpłatnych ogłoszeń, aktualności miejskich, gospodarczych, sportowych, ciekawostek, imprez, zdjęć, filmów, informacji o firmach. Zapraszamy!
osób online: 23 ALPANET - Polskie Systemy Internetowe Agawe
X
Spotkanie z Janem Morawcem Następny artykuł

Spotkanie z Janem Morawcem »