Strona główna
czwartek, 16 lipca 2020 r.
imieniny obchodzą: Eustachy, Marika
Reklama:

Reklama:

 

Data dodania: 15 października 2014

Strona główna » Aktualności » Wernisaż wystawy pt. „Odkrywając Międzywojenny Zgierz”

wielkość tekstu:A | A | AReklama:

Wernisaż wystawy pt. „Odkrywając Międzywojenny Zgierz”

2 października 2014 r. Muzeum Miasta Zgierza gościło ponad setkę gości, którzy odwiedzili placówkę aby wziąć udział w wernisażu wystawy pt. „Odkrywając Międzywojenny Zgierz”.

Otwarcie wystawy było jednocześnie finałem projektu prowadzonego wspólnie ze zgierskimi stowarzyszeniami EZG i Tkalnia pn. "Odkrywając międzywojenny Zgierz, Multimedialna mapa miasta, wystawa i film o Janie Świerczu".

Na uroczystość przyjechała delegacja rodziny byłego Burmistrza i Prezydenta Miasta Zgierza Jana Świercza, któremu poświęcony jest film. Premierowy pokaz miał miejsce właśnie na wernisażu.

Wystawa został stworzona przez młodzież biorącą udział w projekcie. Wsparcie merytoryczne przy jej tworzeniu zapewnili pracownicy Muzeum Miasta Zgierza (którzy także zaprojektowali plansze zaprezentowane na wystawie) oraz opiekunowie poszczególnych grup tematycznych utworzonych w ramach projektu.

Podczas otwarcia zaprezentowana została strona www.miedzywojennyzgierz.pl, która zbiera wszelkie informacje o naszym mieście w tym okresie, które przygotowali uczestnicy. Znaleźć można na niej wirtualną mapę Zgierza z lat 20. i 30. XX wieku oraz oś czasu z wydarzeniami ważnymi dla naszego miasta w tym okresie.

Projekt trwa od kwietnia do października 2014 roku i jest realizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich EZG w partnerstwie z Muzeum Miasta Zgierza i Stowarzyszeniem Tkalnia.

Celem działań jest upowszechnienie międzywojennej historii Zgierza w nowoczesnej i atrakcyjnej dla młodych ludzi formie oraz upamiętnienie zapomnianego w Zgierzu ówczesnego prezydenta i zasłużonego społecznika, Jana Świercza. Głównymi uczestnikami są uczniowie i uczennice zgierskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy zebrali i opracowali materiały historyczne niezbędne do powstania mapy, filmu i wystawy.

Na multimedialnej mapie międzywojennego Zgierza pojawią się informacje, fotografie i dokumenty dotyczące historii zgierskiego samorządu II RP, ówczesnej infrastruktury i wyglądu miasta, działających organizacji kulturalnych, społecznych i sportowych, a także spraw młodzieży. Młodzież współtworzyła także kilkunastominutowy film poświęcony Janowi Świerczowi. Cały projekt zwieńcza wystawa muzealna promująca opracowane przez uczniów i uczennice materiały historyczne.

Projekt otrzymał dofinansowanie z programu "Patriotyzm Jutra" Muzeum Historii Polski ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

czytano: 6995 razy

źródło: Muzeum Miasta Zgierza

Reklama:

Czytaj także:

Piknik rodzinny „Archeologiczny Wehikuł Czasu”

Muzeum Miasta Zgierza7 września 2014 r. na dziedzińcu Muzeum Miasta Zgierza odbył się piknik rodzinny „Archeologiczny Wehikuł Czasu”. Piknik otwiera nowy cykl lekcji w naszej placówce. Zajęcia ...
dalej

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Miasta Zgierza

fot. Muzeum Miasta Zgierza20 września 2014 r. odbyła się XXII edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku pod hasłem Dziedzictwo – źródło tożsamości spotkaliśmy się w Muzeum w sobotni wieczór ...
dalej

Strona głównaDrukuj dokument

A Ty co sądzisz na ten temat? Skomentuj.

wszystkich komentarzy: 0

Proszę wpisać do poniższego formularza swoje dane oraz komentarz.

Jeśli podasz swój adres e-mail, zostaniesz automatycznie powiadomiony jeśli ktoś rownież skomentuje ten artykuł.

kod

Proszę przepisać cyfry wyświetlone powyżej:


Kalendarz wydarzeń

  Lipiec 2020 

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Reklama:
Ostatnio dodane
 • Praca 2017-03-14 11:24:54

  Zatrudnię Murarzy/Tynkarzy/Montera dociepleń na umowa o pracę. Praca przy ...

  więcej
 • Praca 2017-03-13 13:44:55

  Pracujesz na rynku odszkodowań! Jesteś niezadowolony z uzyskanych prowizji? ...

  więcej
 • Praca 2017-03-13 09:53:15

  Job Impulse Polska (kraz 3000) poszukuje osób na stanowisko: Operator ...

  więcej
Portal miejski WirtualnyZgierz.pl powstał z myślą o mieszkańcach Zgierza oraz okolic, a także o tych wszystkich zainteresowanych miastem. Misją serwisu jest promocja Miasta Zgierza poprzez nagłaśnianie wydarzeń miejskich oraz informowanie o aktualnościach i życiu w mieście. Twórcy za cel postawili sobie utworzenie platformy wymiany informacji pomiędzy zgierzanami, organizacjami, urzędami oraz firmami w mieście oraz w jego sąsiedztwie. Stąd nacisk na interaktywną stronę portalu - możliwość dodawania bezpłatnych ogłoszeń, aktualności miejskich, gospodarczych, sportowych, ciekawostek, imprez, zdjęć, filmów, informacji o firmach. Zapraszamy!
osób online: 27 ALPANET - Polskie Systemy Internetowe Agawe
X
Historia z happy endem Następny artykuł

Historia z happy endem »