REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wernisaż wystawy pt. „Odkrywając Międzywojenny Zgierz”

2 października 2014 r. Muzeum Miasta Zgierza gościło ponad setkę gości, którzy odwiedzili placówkę aby wziąć udział w wernisażu wystawy pt. „Odkrywając Międzywojenny Zgierz”.

Otwarcie wystawy było jednocześnie finałem projektu prowadzonego wspólnie ze zgierskimi stowarzyszeniami EZG i Tkalnia pn. "Odkrywając międzywojenny Zgierz, Multimedialna mapa miasta, wystawa i film o Janie Świerczu".

Na uroczystość przyjechała delegacja rodziny byłego Burmistrza i Prezydenta Miasta Zgierza Jana Świercza, któremu poświęcony jest film. Premierowy pokaz miał miejsce właśnie na wernisażu.

Wystawa został stworzona przez młodzież biorącą udział w projekcie. Wsparcie merytoryczne przy jej tworzeniu zapewnili pracownicy Muzeum Miasta Zgierza (którzy także zaprojektowali plansze zaprezentowane na wystawie) oraz opiekunowie poszczególnych grup tematycznych utworzonych w ramach projektu.

Podczas otwarcia zaprezentowana została strona www.miedzywojennyzgierz.pl, która zbiera wszelkie informacje o naszym mieście w tym okresie, które przygotowali uczestnicy. Znaleźć można na niej wirtualną mapę Zgierza z lat 20. i 30. XX wieku oraz oś czasu z wydarzeniami ważnymi dla naszego miasta w tym okresie.

Projekt trwa od kwietnia do października 2014 roku i jest realizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich EZG w partnerstwie z Muzeum Miasta Zgierza i Stowarzyszeniem Tkalnia.

Celem działań jest upowszechnienie międzywojennej historii Zgierza w nowoczesnej i atrakcyjnej dla młodych ludzi formie oraz upamiętnienie zapomnianego w Zgierzu ówczesnego prezydenta i zasłużonego społecznika, Jana Świercza. Głównymi uczestnikami są uczniowie i uczennice zgierskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy zebrali i opracowali materiały historyczne niezbędne do powstania mapy, filmu i wystawy.

Na multimedialnej mapie międzywojennego Zgierza pojawią się informacje, fotografie i dokumenty dotyczące historii zgierskiego samorządu II RP, ówczesnej infrastruktury i wyglądu miasta, działających organizacji kulturalnych, społecznych i sportowych, a także spraw młodzieży. Młodzież współtworzyła także kilkunastominutowy film poświęcony Janowi Świerczowi. Cały projekt zwieńcza wystawa muzealna promująca opracowane przez uczniów i uczennice materiały historyczne.

Projekt otrzymał dofinansowanie z programu "Patriotyzm Jutra" Muzeum Historii Polski ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Inne

Ciekawe artykuły