REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wieczne Światła

 W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku, w wyniku antysemickich wystąpień, inspirowanych przez NSDAP, zniszczono ponad 7 tysięcy żydowskich sklepów i ponad 200 synagog, osadzono w obozach koncentracyjnych ok. 30 tysięcy Żydów, zabito ponad 2 tysiące osób.

27 grudnia 1939 roku większość z pozostałych w Zgierzu Żydów została deportowana przez Niemców w kierunku Główna, leżącego na terenie Generalnej Guberni. Jak mówi wspomnienie ze zgierskiej Księgi Pamięci (zbiór wspomnień Żydów i Żydówek): „Ten jeden dzień położył kres liczącej 5000 dusz kwitnącej żydowskiej społeczności miasta, przez 200 lat historii złączonej z nim pracą dla jego wzrostu i rozwoju”.
Dlatego wczoraj wieczorem, na zakończenie Festiwalu Wielokulturowy Zgierz, Stowarzyszenie Tkalnia zorganizowało akcję „Wieczne Światła”: zapaliliśmy na Placu Jana Pawła II 5 tysięcy zniczy, by uczcić pamięć dawnych żydowskich mieszkańców Zgierza. Oddaliśmy hołd ofiarom nazistowskich zbrodni i tym, którzy z nazistowskim okupantem walczyli: polskim siłom zbrojnym, bojownikom żydowskim, i wszystkim pozostałym.
Znicze zapalili prezydent Miasta Zgierza, Przemysław Staniszewski oraz wiceprezydent Bohdan Bączak, oraz wielu zgierzan i zgierzanek.

Inne

Ciekawe artykuły