REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Zastanawiasz się jak zadbać o tłustą cerę? Poznaj serię kosmetyków Garnier Cera Tłusta i pielęgnuj skórę kompleksowo!

 Tłusta skóra twarzy to jeden z typów cery (cera może być również sucha, mieszana lub wrażliwa). Mimo, że z jej problematycznością najczęściej borykają się nastolatkowie, to bardzo często także ludzie dojrzali. Specyfika tłustej skóry wymaga specjalnej pielęgnacji. Poznaj gamę kosmetyków Garnier, które są przeznaczone specjalnie dla twarzy skłonnej do przetłuszczania się i zadbaj o skórę kompleksowo!

O cerze tłustej

Tłustą skórę twarzy nie jest trudno rozpoznać. Do najczęstszych objawów, które ją określają należą – świecenie się, błyszczenie, nadmierna tłustość, łojotok, skłonność do zanieczyszczeń, wągry, bardzo często trądzik, zaskórniaki. Co prawda nie jest tak, że jeżeli ktoś posiada ten typ cery, znajdzie na powierzchni swojej skóry każdą z tych niedogodności, jednak niestety bardzo często przejawia się ich zdecydowana większość.

Tłusta cera to wynik dojrzewania, ale i nie tylko. Bowiem źródłem wyżej wymienionych objawów są zaburzenia w gospodarce hormonalnej skóry. Otóż gruczoły łojowe są odpowiedzialne za produkcję sebum, czyli łoju, którego celem jest nawilżenie skóry. W okresie dojrzewania, gruczoły te mają zaburzoną pracę i wydzielają nadmiar sebum, co doprowadza właśnie do tłustości, a w jej wyniku zanieczyszczeń, które powstają na skutek obciążenia skóry łojem i zapchania nim porów.

Tłustość cery u osób dojrzewających oraz dojrzałych nieco się różni. Otóż nastolatkowie wówczas borykają się z trądzikiem. Z kolei dorośli mogą mieć trądzik, ale nie muszą. Jednak bez względu na tę różnorodność tłusta skóra wymaga jednakowej pielęgnacji, bazującej na tych samych zasadach.

Pielęgnacja tłustej twarzy

Pielęgnowanie tłustej skóry twarzy powinno być przede wszystkim delikatne. Nie ma nic gorszego od tarcia cery, częstego jej dotykania i traktowania, jakby była niezniszczalna. Zasada ta musi przejawiać się w każdej z czynności. Ważny jest również dobór kosmetyków, których stosowanie powinno współdziałać z tymi działaniami pielęgnacyjnymi. Podczas wyboru produktów skup się na tym, aby były przeznaczone do typu cery, jaki posiadasz. Pamiętaj jednak, że napis na etykiecie, o dedykowaniu kosmetyku do cery tłustej, może być umieszczony tam nad wyraz, jako marketingowy chwyt. To dlatego tak ważne jest, aby zawsze sprawdzać skład produktu i bezwzględnie unikać w nim alkoholu. Składnik ten działa podobnie jak woda, z tym że szybciej i intensywniej. Co prawda początkowo wysusza skórę, może sprawić, że dokuczliwe krostki się wysuszą, jednak jest to działanie tylko na krótką metę. W rzeczywistości do gruczołów łojowych dociera informacja, że skórze grozi suchość, co w efekcie prowadzi do nadmiernej produkcji sebum, a skóra pod jego zbyt dużą ilością przetłuszcza się bardziej i obfituje w zanieczyszczenia. Wybierz zatem sprawdzone produkty, np. kosmetyki do tłustej cery Garnier Czysta Skóra, które stosowane jako cała seria są gwarancją kompleksowej troski!

Niezbędne kosmetyki do cery tłustej

Mimo, że tłusta skóra twarzy wymaga specjalnej pielęgnacji nie oznacza, że musisz stosować względem niej wiele różnorodnych kosmetyków. Przeciwnie – im mniej tym lepiej. Poniżej znajduje się lista niezbędników kosmetycznych oraz wskazówki odnośnie tego czym kierować się podczas wyboru tychże produktów.

  1. Płyn micelarny. To produkt do demakijażu twarzy, który jest jedynym wskazanym kosmetykiem do oczyszczenia powierzchni skóry twarzy z pozostałości z makijażu oraz zanieczyszczeń, jakie nagromadziły się na jej powierzchni w ciągu dnia. Jego największymi zaletami są – brak zapachu, brak alkoholu oraz to, że nie wymaga użycia wody. Płyn micelarny obok stosowania wieczorem, warto także wykorzystać rano dla odświeżenia skóry i przygotowania jej na dalsze zabiegi pielęgnacyjne.
     
  2. Krem do cery tłustej. Wiele osób z tłustą skórą rezygnują z kremu, tłumacząc się obawą, że ich cera będzie tłusta jeszcze bardziej. Nic bardziej mylnego, dobry nawilżający krem o lekkiej konsystencji jest w stanie ustabilizować pracę gruczołów łojowych. Regularne nawilżanie skóry sprawia, że gruczoły zaczynają wydzielać umiarkowaną ilość sebum, co w efekcie doprowadza do zmniejszenia łojotoku skóry.
     
  3. Peeling do twarzy. Im bardziej Twoja skóra jest pokryta zanieczyszczeniami i krostkami, tym decyduj się na bardziej delikatne peelingi. Dla skóry tłustej wskazane są enzymatyczne lub drobnoziarniste, ponieważ nie podrażnią cery oraz nie będą czynnikiem pobudzającym gruczoły łojowe do pracy. Oczyszczanie skóry twarzy przy pomocy peelingu jest bardzo ważnym działaniem pielęgnacyjnym zwłaszcza gdy posiadasz tłustą cerę. Nadmiar sebum niestety zapycha pory i uniemożliwia prawidłową cyrkulację powietrza, co prowadzi do zwiększenia problemów z zanieczyszczeniami. Peeling to wręcz konieczność, gdyż zwykły demakijaż nie ma mocy eliminowania nadmiaru łoju.
     
  4. Podkład do cery tłustej. Makijaż tłustej skóry wcale nie musi być wykluczany z codziennych zabiegów pielęgnacyjno-upiększających. Wystarczy, że do make-upu wybierzesz odpowiedni fluid. Niestety podkłady, nawet gdy dedykowane są do tego typu skóry, wcale nie są odpowiednie. Bardzo często są ciężkie, zapychają i obciążają skórę. Warto zwykły matujący fluid zastąpić kremem bb, który w jednym kosmetyku gromadzi kilka kluczowych funkcji – wyrównuje koloryt, odświeża, nawilża, nie zapycha, rozświetla.

Inne

Ciekawe artykuły