REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Strażak radzi: jak zachować się podczas pożaru? (artykuł sponsorowany)

 Pożar to jeden z najgroźniejszych żywiołów na świecie. Pustoszy wszystko na swojej drodze. Budynki mieszkalne, lasy i uprawy. Walka z pożogą nie jest łatwa. Z pomocą w walce z tą niszczycielską siłą przychodzi Straż Pożarna. Warto znać jednak kilka podstawowych zasad, które będą bardzo przydatne, gdy przyjdzie nam się znaleźć w zasięgu tego przerażającego żywiołu.

Powiadomienie i zaalarmowanie straży pożarnej

Gdy zdarzy nam się być świadkiem wybuchu ognia, w pierwszej kolejności powinniśmy powiadomić o zagrożeniu wszystkie osoby znajdujące się w strefie zagrożenia. Następnie wybieramy numer alarmowy 112 lub 998 – PSP lub OSP. Spokojnie, wyraźnie i rzeczowo udzielamy informacji, podając swoje dane (imię i nazwisko), adres i lokalizację wybuchu pożaru. Podajemy informację straży, co się pali i czy życie ludzkie jest zagrożone (gdy nie jesteśmy pewni – czy w zasięgu pożaru nie znajdują się ludzie). Po udzieleniu informacji czekamy na potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia przez dyspozytora Straży Pożarnej.

Zasady ewakuacji z płonącego budynku

Jeśli nie jesteśmy w stanie własnymi siłami ugasić ognia, należy jak najszybciej opuścić palący się budynek. Zamykamy za sobą drzwi(nie na klucz, ponieważ może to utrudnić akcję ratowniczą PSP lub OSP). Nie zapomnijmy zamknąć okien. Podstawowym błędem jest otwieranie okien w czasie pożaru. Przynosi to odwrotny skutek do zamierzonego, ponieważ tlen podsyca ogień i pożar będzie się szybciej rozprzestrzeniał. Kategorycznie zabronione jest podlewanie wodą palących się urządzeń będących pod napięciem!!! Grozi to porażeniem prądem!!!

Jak należy się zachować w palącym lub zadymionym pomieszczeniu

Gdy wybuchnie pożar możemy znaleźć się w sytuacji, gdy pomieszczenie w bardzo szybkim czasie wypełni się gęstym, duszącym i żrącym w oczy dymem. W przypadku, gdy znajdziemy się w tak krytycznym położeniu poruszajmy się „na czworakach”, z twarzą do dołu i jak najbliżej podłogi. Przytykajmy do ust i nosa chusteczkę lub inny kawałek materiału, aby chronić nasze drogi oddechowe przed dymem i zatruciem. W dużych obiektach miejskich, tj. szpitale, szkoły, kina poruszamy się w kierunku wyjścia. Informują nas o tym tabliczki z zieloną strzałką, które wskazują drogę ewakuacji. Kierujemy się możliwie jak najszybciej do wyjścia w pozycji schylonej. Jeśli na naszej drodze znajdują się schody schodzimy po nich również „na czworaka”, najlepiej tyłem. W przypadku, kiedy ogień odetnie nam drogę ucieczki, zamykamy drzwi do pomieszczenia, w którym się znajdujemy. Natychmiast uszczelniamy je np. ręcznikiem, otwieramy okno, dając sygnały SOS i czekamy na przybycie ratowników.

Nie wywołujemy paniki

Podczas akcji ratowniczej związanej z przeprowadzaniem ewakuacji, absolutnie zabronione jest zachowanie mogące wywołać panikę. W obliczu zagrożenia, trudno jest zachować zimną krew i nie wpadać w panikę. Lecz należy stosować się do zaleceń ratowników straży pożarnej i w miarę możliwości zachowywać się spokojnie. Działania ewakuacyjne prowadzone są przez ratowników z ochotniczej straży pożarnej lub ratowników PSP.

Zasady bezpieczeństwa

Pamiętajmy, że pożar to żywioł, który może wybuchnąć niespodziewanie i gwałtownie się rozprzestrzenić. Zabronione jest zamykanie drzwi na drogach ewakuacyjnych, ustawianie przedmiotów mogących opóźniać ewakuację, zatykanie kratek wentylacyjnych itp. Szczególnie przed okresem grzewczym wskazane jest dokonanie przeglądów kominów, instalacji wentylacyjnych i montaż czujników tlenku węgla.

Pamiętajmy!!! Niedrożne, pokryte sadzą kominy i nieszczelne piece są najczęstszą przyczyną zarzewia ognia.

Artykuł został przygotowany przez zespół redakcyjny http://remiza.com.pl/.

Inne

Ciekawe artykuły