Strona główna
wtorek, 28 stycznia 2020 r.
imieniny obchodzą: Agnieszka, Karina
Reklama:

Reklama:

 

Data dodania: 07 listopada 2016

Strona główna » Aktualności » Wernisaż wystawy „Leszek Rózga – nieznany”

wielkość tekstu:A | A | AReklama:

"JAWN-e" Biuro Rachunkowe Biegłego Rewidenta

pełne dane
Jawn-e Logo
reklama

Wernisaż wystawy „Leszek Rózga – nieznany”

 3 listopada 2016 roku w salach ekspozycyjnych Muzeum Miasta Zgierza odbył się wernisaż wystawy „Leszek Rózga – nieznany”, podczas której został zaprezentowany dorobek artystyczny wybitnego zgierskiego malarza, grafika i rysownika, a także pedagoga.

Leszek Rózga urodził się w 1924 roku. W czasie II wojny światowej przebywał na przymusowych robotach w Niemczech. Uczył się prywatnie malarstwa. Studia artystyczne odbył w latach 1948-1954 w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie ASP im. Wł. Strzemińskiego) i katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki Propagandowej. W 1967 roku rozpoczął pracę pedagogiczną w PWSSP  w Łodzi, gdzie w latach 1971-78 sprawował funkcję prodziekana Wydziału Grafiki, a od 1975 roku kierownika Katedry Grafiki Warsztatowej. Artysta zmarł  w 2015 roku.

Profesor Rózga uprawiał grafikę warsztatową (techniki metalowe, monotypie), rysunek i malarstwo. Zajmował się także projektowaniem graficznym (do 1971 roku) i malarstwem ściennym (do 1981 roku). Od roku 1954 prezentował swoje prace na licznych wystawach indywidualnych (ok. 160) i zbiorowych (ok. 500) w Polsce i na świecie. Był Mistrzem i Mentorem wielu pokoleń studentów łódzkiego ASP im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi.

Pierwsza pośmiertna wystawa Leszka Rózgi prezentuje, jak sam tytuł sugeruje – dzieła nieznane, które nie były ukazywane szerszemu gronu odbiorców.  Wśród zaprezentowanych kilkudziesięciu obrazów pojawiły się rysunki i malarskie szkice z lat 1953-2015, powstałe w trakcie spacerów i wędrówek w okolicach Zgierza (Dąbrówki Wielkiej i Rosanowa) będące dla Rózgi swego rodzaju pamiętnikiem. Ostatnią dekadę twórczości artysty przedstawiają prace wielkoformatowe, wykonane w technikach mieszanych, charakteryzujące się wielką ekspresją, dynamiką form i barw. Wystawę dopełniają autoportrety z cyklu „In Ego”, które powstawały cyklicznie przez całe jego życie.

Ekspozycja powstała dzięki uprzejmości córki Profesora Małgorzaty Rózgi – Kobos:

Spuścizna artystyczna jaką pozostawił po sobie mój ojciec jest bowiem bardzo rozległa i wielowątkowa. Porządkując ją i archiwizując  napotkałam w przepastnych teczkach i szufladach jego pracowni prawdziwe, nieodkryte jeszcze skarby zaklęte w jego rysunkach, grafikach i malarskich szkicach, które czasami i dla mnie samej były zaskoczeniem i odkryciem. Część z nich powstała bowiem poza głównym nurtem cykli graficznych, z których mój ojciec jest  tak dobrze i powszechnie znany wszystkim miłośnikom swojej twórczości.

Zapraszamy do odkrywania nieznanych dzieł profesora Leszka Rózgi w Muzeum Miasta Zgierza do 15 stycznia 2017 roku.

Wt-pt 10:00 – 16:00, czwartki 10:00-18:00, niedziele 10:00-16:00.

Bilety wstępu: 4 zł normalny, 2 zł ulgowy.

Wystawie towarzyszy katalog, który oprócz biografii Leszka Rózgi zawiera wybór jego prac pokazywanych na ekspozycji.

Katalog do nabycia wyłącznie w Muzeum Miasta Zgierza w cenie 6 zł.

 

czytano: 3097 razy

źródło: Justyna Czerwińska - Muzeum Miasta Zgierza

Reklama:

Czytaj także:

Zajęcia teatralne w MDK Zgierz

 Szukasz wyjątkowych zajęć dla Twojego wyjątkowego dziecka? Zapraszamy na zajęcia teatralne!   Dobra zabawa i rozwój gwarantowane! Kto wie, może zostanie drugą Krystyną ...
dalej

Zapraszamy do udziału konkursie kolęd i pastorałek

Chcielibyśmy bardzo serdecznie zaprosić Państwa do udziału w czwartej edycji Wokalnego Konkursu Kolęd i Pastorałek "Na świąteczną nutę" pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta ...
dalej

Strona głównaDrukuj dokument

A Ty co sądzisz na ten temat? Skomentuj.

wszystkich komentarzy: 0

Proszę wpisać do poniższego formularza swoje dane oraz komentarz.

Jeśli podasz swój adres e-mail, zostaniesz automatycznie powiadomiony jeśli ktoś rownież skomentuje ten artykuł.

kod

Proszę przepisać cyfry wyświetlone powyżej:


Kalendarz wydarzeń

  Styczeń 2020 

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Reklama:
Ostatnio dodane
 • Praca 2017-03-14 11:24:54

  Zatrudnię Murarzy/Tynkarzy/Montera dociepleń na umowa o pracę. Praca przy ...

  więcej
 • Praca 2017-03-13 13:44:55

  Pracujesz na rynku odszkodowań! Jesteś niezadowolony z uzyskanych prowizji? ...

  więcej
 • Praca 2017-03-13 09:53:15

  Job Impulse Polska (kraz 3000) poszukuje osób na stanowisko: Operator ...

  więcej
Portal miejski WirtualnyZgierz.pl powstał z myślą o mieszkańcach Zgierza oraz okolic, a także o tych wszystkich zainteresowanych miastem. Misją serwisu jest promocja Miasta Zgierza poprzez nagłaśnianie wydarzeń miejskich oraz informowanie o aktualnościach i życiu w mieście. Twórcy za cel postawili sobie utworzenie platformy wymiany informacji pomiędzy zgierzanami, organizacjami, urzędami oraz firmami w mieście oraz w jego sąsiedztwie. Stąd nacisk na interaktywną stronę portalu - możliwość dodawania bezpłatnych ogłoszeń, aktualności miejskich, gospodarczych, sportowych, ciekawostek, imprez, zdjęć, filmów, informacji o firmach. Zapraszamy!
osób online: 12 ALPANET - Polskie Systemy Internetowe Agawe
X
WYNIKI II EDYCJI BUDŻETU OBYWATELSKIEGO Następny artykuł

WYNIKI II EDYCJI BUDŻETU OBYWATELSKIEGO »