Strona główna
wtorek, 4 sierpnia 2020 r.
imieniny obchodzą: Dominika
Reklama:

Reklama:

 

Data dodania: 30 listopada 2016

Strona główna » Aktualności » Jechał motorem mając prawie 3 promile alkoholu w organiźmie

wielkość tekstu:A | A | AReklama:

Pruderia

 • ul. Witkacego 27E
 • 95-100 Zgierz
 • tel. 503 339 005

pełne dane
Pruderia Logo
reklama

Jechał motorem mając prawie 3 promile alkoholu w organiźmie

 Policjanci zatrzymali 59 – latka, który pijany kierował motorowerem. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności. Policjanci apelują: Piłeś – Nie jedź! Każdy nietrzeźwy kierujący stwarza ogromne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i dla całego otoczenia.

28 listopada 2016 roku o godzinie 19.00 dyżurny zgierskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że w Łagiewnikach Nowych jakiś mężczyzna najprawdopodobniej pod wpływem alkoholu jeździ motorowerem. Gdy mundurowi dojechali na miejsce zastali tam 59-letniego kierującego motorowerem w towarzystwie przypadkowych przejezdnych. W rozmowie ze świadkami  funkcjonariusze ustalili, że zauważyli leżący na poboczu motorower, a po nim jakiegoś mężczyznę. Gdy zainteresowali się jego losem kierujący motorowerem wstał, powiedział, że wszystko jest w porządku i wsiadł na swój pojazd. Przejechał jakieś 20-30 metrów i przewrócił się razem z jednośladem na pobocze. Wtedy zabrali mu kluczyki od motoroweru i pilnowali go, aż do przyjazdu Policji. Mundurowi sprawdzili stan trzeźwości mężczyzny -  miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. 59-letni mieszkaniec powiatu zgierskiego został zatrzymany i noc spędził w celi zgierskiego aresztu. Może usłyszeć zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości za co grozi kara do 2 lat pozbawiania wolności,  zakaz kierowania pojazdami oraz wysoka grzywna.
 
 
Policjanci apelują: Piłeś – Nie jedź!
 
Przypominamy również jakie konsekwencje grożę za jazdę na podwójnym gazie:
 
- za jazdę pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu  alkoholu:
 
Jeśli podczas kontroli policyjnej  urządzenie do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wykaże od 0,10 do 0,25 mg w jednym dm³ lub  stężenie alkoholu we krwi wyniesie od 0,2 do 0,5 promila, wówczas podlegamy  art. 87§1 kodeksu wykroczeń. W takim przypadku podlegamy karze aresztu od 5 do 30 dni, grzywnie w wysokości  do 5000 złotych i dodatkowo możemy stracić uprawnienia  na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
 
- za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości:
 
Jeśli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu większe niż 0,25 mg/dm³ lub powyżej 0,5 promila, popełniamy wówczas przestępstwo i podlegamy już pod kodeks karny, a dokładnie art. 178a, za co grożą o wiele większe konsekwencje.
 
W przypadku popełnienia przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości grozi nam:
 
– grzywna w wysokości od 10 do 540 stawek dziennych, które w zależności od orzeczenia sądu mogą wynosić od 10 do 2000 złotych, co maksymalnie może dać nawet ponad 1 mln złotych.
 
– zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. Gdy kierowca zostanie zatrzymany w stanie nietrzeźwości po raz drugi sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio.
 
– Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys.  złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys.  złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.
 
– Kara finansowa za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości to min. 10 tys. zł.
 
– Za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości sąd może ukarać kierowcę zakazem prowadzenia pojazdów na okres 15 lat, minimalny okres na jaki zakaz będzie orzekany to 3 lata.
 
Inne konsekwencje
 
Jeżeli kierujący pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek lub kolizję musi pamiętać, że nie chronią go polisy OC i AC. Po wypłacie odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową poszkodowanemu, ubezpieczyciel zażąda zwrotu całości wypłaconej kwoty. Za skutki wypadku kierowca będzie odpowiadał z własnej kieszeni. Należy pamiętać, że wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela następuje również po spożyciu innych środków odurzających.
 
W przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu przez osoby poszkodowane w wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę, mogę one na drodze postępowania cywilnego żądać od nas dożywotniej renty lub jednorazowego odszkodowania.
 
28 listopada 2016 roku o godzinie 19.00 dyżurny zgierskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że w Łagiewnikach Nowych jakiś mężczyzna najprawdopodobniej pod wpływem alkoholu jeździ motorowerem. Gdy mundurowi dojechali na miejsce zastali tam 59-letniego kierującego motorowerem w towarzystwie przypadkowych przejezdnych. W rozmowie ze świadkami  funkcjonariusze ustalili, że zauważyli leżący na poboczu motorower, pod którym leżał jakiś mężczyzna. Gdy zainteresowali się jego losem kierujący motorowerem wstał, powiedział, że wszystko jest w porządku i wsiadł na swój pojazd. Przejechał jakieś 20-30 metrów i przewrócił się razem z jednośladem na pobocze. Wtedy zabrali mu kluczyki od motoroweru i pilnowali go, aż do przyjazdu Policji. Mundurowi sprawdzili stan trzeźwości mężczyzny -  miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. 59-letni mieszkaniec powiatu zgierskiego został zatrzymany i noc spędził w celi zgierskiego aresztu. Może usłyszeć zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości za co grozi kara do 2 lat pozbawiania wolności,  zakaz kierowania pojazdami oraz wysoka grzywna.

czytano: 2200 razy

źródło: zgierz.policja.gov.pl

Reklama:

Czytaj także:

Uważaj na kieszonkowców

Kradzieże kieszonkowe stają się plagą w okresie przedświątecznych zakupów kiedy panuje tłok. Dokonywane są przede wszystkim w środkach komunikacji miejskiej i na placach targowych. ...
dalej

Uwaga kierowcy – zmiany w organizacji ruchu w Zgierzu

 Skanska S.A. informuje, że od dnia 28 listopada 2016r. na drodze wojewódzkiej nr 702, obowiązywać będzie zmiana w organizacji ruchu zgodnie z zatwierdzonym projektem tymczasowej ...
dalej

Strona głównaDrukuj dokument

A Ty co sądzisz na ten temat? Skomentuj.

wszystkich komentarzy: 0

Proszę wpisać do poniższego formularza swoje dane oraz komentarz.

Jeśli podasz swój adres e-mail, zostaniesz automatycznie powiadomiony jeśli ktoś rownież skomentuje ten artykuł.

kod

Proszę przepisać cyfry wyświetlone powyżej:


Kalendarz wydarzeń

  Sierpień 2020 

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Reklama:
Ostatnio dodane
 • Praca 2017-03-14 11:24:54

  Zatrudnię Murarzy/Tynkarzy/Montera dociepleń na umowa o pracę. Praca przy ...

  więcej
 • Praca 2017-03-13 13:44:55

  Pracujesz na rynku odszkodowań! Jesteś niezadowolony z uzyskanych prowizji? ...

  więcej
 • Praca 2017-03-13 09:53:15

  Job Impulse Polska (kraz 3000) poszukuje osób na stanowisko: Operator ...

  więcej
Portal miejski WirtualnyZgierz.pl powstał z myślą o mieszkańcach Zgierza oraz okolic, a także o tych wszystkich zainteresowanych miastem. Misją serwisu jest promocja Miasta Zgierza poprzez nagłaśnianie wydarzeń miejskich oraz informowanie o aktualnościach i życiu w mieście. Twórcy za cel postawili sobie utworzenie platformy wymiany informacji pomiędzy zgierzanami, organizacjami, urzędami oraz firmami w mieście oraz w jego sąsiedztwie. Stąd nacisk na interaktywną stronę portalu - możliwość dodawania bezpłatnych ogłoszeń, aktualności miejskich, gospodarczych, sportowych, ciekawostek, imprez, zdjęć, filmów, informacji o firmach. Zapraszamy!
osób online: 19 ALPANET - Polskie Systemy Internetowe Agawe
X
Uważaj na kieszonkowców Następny artykuł

Uważaj na kieszonkowców »