REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kompresor 3-tłokowy – jaki powinien być?

 

Kompresory 3 tłokowe – rodzaje i podstawa działania

Kompresor 3 tłokowy należy do rodzaju kompresorów tłokowych, w których powietrze jest sprężane na zasadzie tłoczenia. Kompresory takie zaopatrzone są w cylindry, w których poruszają się tłoki. Na rynku znaleźć można kompresory zaopatrzone w ich różną liczbę. Najprostsze są kompresory jedno-tłokowe i 2 tłokowe. Kompresory zaopatrzone w trzy i więcej tłoków są już urządzaniami charakteryzującymi się większą mocą.

Wśród kompresorów tłokowych (niezależnie od liczby tłoków) wyróżnia się kompresory olejowe i bezolejowe. Te pierwsze uważane są za kompresory uniwersalne i używane są najczęściej. Wykorzystane są w nich metalowe tłoki, których odpowiedni poślizg zapewniany jest przez olej. Oczywiście bardzo niewielkie ilości oleju mogą dostawać się do sprężonego powietrza (czemu zapobiegają odpowiednie filtry), ale w zastosowaniach, do których się je stosuje, nie ma, to większego znaczenia. Tam, gdzie potrzebna jest bardzo duża czystość sprężonego powietrza, stosuje się kompresory bezolejowe, których tłoki wykonane są ze specjalnego materiału, który gwarantuje minimalne tarcie, a olej nie jest konieczny. Zastosowanie takich urządzeń jest ograniczone głów nie ze względu na ich wysoką cenę.

Kompresory 3 tłokowe mogą posiadać własny napęd – silnik elektryczny, bądź spalinowy, albo być napędzane przy pomocy osobnego silnika i pasa transmisyjnego. Dodatkowo kompresor może (i najczęściej jest) być zaopatrzony w butlę, w której przechowywane jest sprężone powietrze.

Do czego używa się kompresorów 3 tłokowych

Kompresory 3 tłokowe należą do urządzeń o mocy i wydajności, które sprawiają, że używa się ich przede wszystkim w lekkim przemyśle i do napędzania różnego rodzaju maszyn i urządzeń pneumatycznych. Popularnym zastosowaniem takiego kompresora jest na przykład użycie go w pistoletach malarskich stosowanych w zakładach lakierniczych.

Kompresory 3 tłokowe stosuje się również do napędzania precyzyjnych narzędzi pneumatycznych, takich jak na przykład różnego rodzaju obrabiarki, czy przecinarki. Dzięki napędowi pneumatycznemu można uzyskać o wiele większą prędkość pracy danego narzędzia, a więc również zdecydowanie większą precyzję. Napędzający je kompresor musi posiadać odpowiednią moc. O ile w przypadku na przykład pneumatycznej wiertarki dentystycznej stosuje się często kompresory niewielkie, to do napędu maszyn przemysłowych konieczne są urządzenia o większej mocy, jak na przykład kompresory trzy-, czy pięcio-tłokowe.

Kompresory takie są również stosowane w warsztatach samochodowych i zakładach produkcyjnych. Pozwalają na skuteczne i szybkie napompowanie kół nawet największych i najcięższych pojazdów. Tego rodzaju kompresory, czyli urządzenia o znacznej, ale nie największej mocy bywają również często stosowane w przydomowych warsztatach, gdzie są urządzeniami wielozadaniowymi. Służą zarówno do pompowania kół, jak i do malowania, czy napędzania maszyn pneumatycznych.

Kompresor 3 tłokowy – jaki powinien być?

Opisane wyżej zastosowania dają dość wyraźny obraz tego, do czego stosowane są kompresory 3 tłokowe. Idealna budowa i właściwości kompresora zależą więc od jego konkretnego zastosowania. Co innego będzie potrzebne w zakładzie produkcyjnym do napędzania jednego (i ciągle tego samego) rodzaju maszyny, a co innego sprawdzi się w przydomowym warsztacie. Zawsze należy jednak pamiętać, że dokonując wyboru i zakupu warto przede wszystkim stawiać na jakość. Urządzenia rozpoznawalnych marek, od sprawdzonych producentów mają najczęściej większą szansę posłużyć długo. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku kompresorów używanych przemysłowo, które bywają dość mocno eksploatowane. Trwałość urządzenia istotna jest również jednak w przypadku zastosowań domowych, jako że nie należą one do najtańszych.

W przypadku zastosowania urządzenia do napędzania używanych przemysłowo maszyn pneumatycznych liczy się przede wszystkim jego efektywna wydajność, którą liczy się w litrach sprężonego powietrza na minutę. O ile 3 tłokowe kompresory to już potencjalnie urządzenia o dużej wydajności, to wyraźnie widać znaczne różnice w specyfikacji produktów różnych marek. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wydajność podawana przez producenta to zazwyczaj tak zwana wydajność teoretyczna, czyli obliczona na podstawie jego parametrów (jak wielkość i kształt cylindrów itp.). Czasami może okazać się, że wydajność rzeczywista jest o wiele mniejsza. Dlatego właśnie przed zakupem warto sprawdzić opinie ekspertów na temat danego modelu. Inną kwestią, o jakiej należy pamiętać przy zakupie urządzenia do tego rodzaju zastosowania, jest maksymalnie duży zbiornik, co przekłada się na możliwość ciągłej i niezakłóconej pracy maszyn.

Co do urządzeń, które posłużą do malowania natryskowego, a zwłaszcza pracy w zakładach lakierniczych – warto przede wszystkim zwrócić uwagę na czystość uzyskanego powietrza. Maksymalną czystość uzyskują nie tylko specjalistyczne kompresory bezolejowe, ale również kompresory olejowe, zaopatrzone w bardzo wysokiej jakości filtry pobieranego i sprężonego powietrza. Dzięki temu do lakieru nie dostają się zanieczyszczenia, które mogłyby skutkować obniżeniem jakości malowania.

W przypadku zastosowań domowych, a także jeżeli kompresor używany jest przede wszystkim jako źródło sprężonego powietrza do pompowania kół, warto postawić na urządzenia maksymalnie trwałe, a jednocześnie energooszczędne. W przydomowym warsztacie najczęściej używane są kompresory napędzane silnikiem elektrycznym – ze względu na najniższy poziom generowanego hałasu.

Inne

Ciekawe artykuły