Strona główna
sobota, 22 lutego 2020 r.
imieniny obchodzą: Małgorzata, Marta
Reklama:

Reklama:

 

Data dodania: 24 stycznia 2020

Strona główna » Aktualności » Jak czytać diagram udźwigu w wózkach widłowych?

wielkość tekstu:A | A | AReklama:

Hotel Korona-Palace ***

pełne dane
reklama

Jak czytać diagram udźwigu w wózkach widłowych?

To, jak odczytywać diagram udźwigu wózka widłowego, jest jedną z niezbędnych umiejętności, jakie powinien posiadać operator wózka widłowego – która jest zresztą sprawdzana podczas egzaminu UDT. Nie jest to specjalnie trudne zadanie, ale warto zapoznać się z tym, jak dokonywać takich odczytów i przećwiczyć tę czynność, zanim będzie ją oceniał egzaminator.

Diagram udźwigu – czym jest i do czego jest potrzebny?

Diagram udźwigu jest swoistą dla każdego modelu wózka widłowego tabelą, dzięki które można odczytywać najważniejsze informacje o sposobie eksploatacji konkretnego egzemplarza tego pojazdu. Powinien ją posiadać każdy wózek widłowy. Jego odczytywanie pozwala na bezpieczną i zgodną z przeznaczeniem eksploatację wózka widłowego.

Informacje, jakich dostarcza diagram udźwigu

Z diagramu wózka widłowego można odczytać trzy najważniejsze informacje. Pierwszą z nich jest wysokość, na jaką maksymalnie można podnieść ładunek z wykorzystaniem danego modelu wózka widłowego. Drugą jest maksymalna waga, jaką może mieć podnoszony ładunek. Trzecia informacja to odległość środka ciężkości ładunku od czoła wideł wózka widłowego.

Jak czytać diagram udźwigu?

Diagram udźwigu prezentuje takie kombinacje wskazanych wcześniej trzech typów informacji, które pozwalają na bezpieczną eksploatację wózka widłowego.

Znając wysokość, na jaką chcemy podnieść dany ładunek oraz odległość środka ciężkości ładunku od czoła wideł, możemy odczytać maksymalną wagę, jaką może mieć planowany do podniesienia obiekt, czyli maksymalny udźwig. Dokonuje się tego, poszukując danych na skrzyżowaniu wybranych, znanych wartości z kolumny i wiersza diagramu udźwigu.

Podobnie - znając masę ładunku i miejsce położenia jego środka ciężkości poprzez znalezienie kombinacji tych dwóch wartości na diagramie udźwigu możemy łatwo odczytać, na jaką maksymalną wysokość może być on podniesiony przez wykorzystywany przez nas model wózka widłowego.

Trzecia opcja odczytu z diagramu udźwigu będzie odnosiła się do sytuacji, gdy znamy masę ładunku oraz wiemy, na jaką wysokość chcemy go podnieść, a potrzebujemy znać pozycję środka ciężkości ładunku na widłach wózka. Ponownie – odczytujemy wartość, znajdującą się na skrzyżowaniu znanych nam wartości.

Prawidłowe odczytywanie wartości z diagramu udźwigu ma ogromne znaczenie dla prawidłowej eksploatacji wózka widłowego. Nie jest to zatem jedynie pozornie skomplikowane zadanie, którym egzaminatorzy dręczą adeptów sztuki operowania wózkiem widłowym.

Specjaliści Irapol https://irapol.com.pl/ z powodzeniem dobiorą tę ofertę, która będzie najbardziej dopasowana do charakterystyki Twojego przedsiębiorstwa.

czytano: 175 razy

źródło: materiał partnera

Reklama:

Czytaj także:


Strona głównaDrukuj dokument

A Ty co sądzisz na ten temat? Skomentuj.

wszystkich komentarzy: 0

Proszę wpisać do poniższego formularza swoje dane oraz komentarz.

Jeśli podasz swój adres e-mail, zostaniesz automatycznie powiadomiony jeśli ktoś rownież skomentuje ten artykuł.

kod

Proszę przepisać cyfry wyświetlone powyżej:


Kalendarz wydarzeń

  Luty 2020 

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29
Reklama:
Ostatnio dodane
 • Praca 2017-03-14 11:24:54

  Zatrudnię Murarzy/Tynkarzy/Montera dociepleń na umowa o pracę. Praca przy ...

  więcej
 • Praca 2017-03-13 13:44:55

  Pracujesz na rynku odszkodowań! Jesteś niezadowolony z uzyskanych prowizji? ...

  więcej
 • Praca 2017-03-13 09:53:15

  Job Impulse Polska (kraz 3000) poszukuje osób na stanowisko: Operator ...

  więcej
Portal miejski WirtualnyZgierz.pl powstał z myślą o mieszkańcach Zgierza oraz okolic, a także o tych wszystkich zainteresowanych miastem. Misją serwisu jest promocja Miasta Zgierza poprzez nagłaśnianie wydarzeń miejskich oraz informowanie o aktualnościach i życiu w mieście. Twórcy za cel postawili sobie utworzenie platformy wymiany informacji pomiędzy zgierzanami, organizacjami, urzędami oraz firmami w mieście oraz w jego sąsiedztwie. Stąd nacisk na interaktywną stronę portalu - możliwość dodawania bezpłatnych ogłoszeń, aktualności miejskich, gospodarczych, sportowych, ciekawostek, imprez, zdjęć, filmów, informacji o firmach. Zapraszamy!
osób online: 18 ALPANET - Polskie Systemy Internetowe Agawe
X
Tanecznym krokiem na podium. Sukcesy Patrycji Urbańskiej i Szymona Ziółkowskiego Następny artykuł

Tanecznym krokiem na podium. Sukcesy Patrycji Urbańskiej i Szymona Ziółkowskiego »