Data dodania: 13 marca 2014

Strona główna » Aktualności » Relacja ze Spotkania Klubu Historycznego "Grota"

wielkość tekstu:A | A | AReklama:

Księgarnia Słowosfera

pełne dane
www.slowosfera.pl
reklama
Muzeum Miasta Zgierza

Relacja ze Spotkania Klubu Historycznego "Grota"

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, czyli polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone pamięci żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

 
W 2001 roku Sejm podjął uchwałę, w której uznał zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II Wojny Światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski, oddając w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość. Było to pierwsze tej rangi uhonorowanie żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Od początku pomysł został poparty przez kluby parlamentarne PO i PiS. Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński.
 
Staraniem Muzeum Miasta Zgierza, Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" w Zgierzu oraz Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi w czwartek, 6 marca odbyło się spotkanie poświęcone żołnierzom wyklętym. Był to wykład pt. „Śladami zbrodni – miejsca kaźni Żołnierzy Wyklętych” przedstawiony przez dr Tomasza Łabuszewskiego - Naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie.
 
W działania antykomunistycznego podziemia włączyło się ponad 200 tysięcy osób. W latach 1944-1956 wskutek terroru komunistycznego śmierć poniosło około pięćdziesięciu tysięcy z nich.
Żołnierze antykomunistycznego podziemia walczyli z sowietyzacją Polski, domagali się wolnej i niezależnej Polski i - tłumaczył historyk Tomasz Łabuszewski - po prostu kontynuowali walkę z okupantem. Większość z nich to byli ludzie, którzy walczyli z Niemcami od 1939 roku. Z drugiej strony, nie mieli wyjścia, ponieważ sowieci i komunistyczne władze chciały zniszczyć tę najbardziej radykalną i patriotyczną część polskiego społeczeństwa.
W PRL-u ci, którzy przeżyli czasy terroru nie mogli korzystać z wolności, dlatego tym bardziej cieszy ich ustanowiony 4 lata temu Narodowy Dzień Pamięci.
 
 

czytano: 2983 razy

źródło: Justyna Czerwińska, Muzeum Miasta Zgierza

Reklama:

Czytaj także:

Rocznica ufundowania sztandaru 31 pułkowi Strzelców ...

Bolesław RosińskiW czwartek 27 lutego 2014 r. minęła 87 rocznica nadania sztandaru 31 pułkowi Strzelców Kaniowskich. Wydarzenie to miało miejsce w Zgierzu. Na początku Dwudziestolecia Międzywojennego w ...
dalej

Miejskie Obchody 72. Rocznicy Rozstrzelania Stu Polaków w ...

plakatPrezydent Miasta Zgierza i Dyrektor Muzeum Miasta Zgierza zapraszają na Miejskie Obchody 72. Rocznicy Rozstrzelania Stu Polaków w Zgierzu, które odbędą się 20 marca 2014 r. Program ...
dalej

Strona głównaDrukuj dokument

A Ty co sądzisz na ten temat? Skomentuj.

wszystkich komentarzy: 0

Proszę wpisać do poniższego formularza swoje dane oraz komentarz.

Jeśli podasz swój adres e-mail, zostaniesz automatycznie powiadomiony jeśli ktoś rownież skomentuje ten artykuł.

kod

Proszę przepisać cyfry wyświetlone powyżej: