Data dodania: 06 lutego 2019

Strona główna » Aktualności » Ultrafiolet przeciwko glonom w akwarium – czy warto stosować?

wielkość tekstu:A | A | AReklama:

Pruderia

  • ul. Witkacego 27E
  • 95-100 Zgierz
  • tel. 503 339 005

pełne dane
Pruderia Logo
reklama

Ultrafiolet przeciwko glonom w akwarium – czy warto stosować?

Glony to prawdziwa zmora akwarystów, przede wszystkim początkujących i mniej zaawansowanych. Wystarczy jeden błąd, taki jak np. przerybienie, podawanie zbyt dużej ilości pokarmu, nieprawidłowe czyszczenie filtra albo źle ustawiony harmonogram podmian wody, a glony rozrosną się błyskawicznie. Zniszczą rośliny, skutecznie rywalizując z nimi walkę o światło i składniki niezbędne do wzrostu, a także popsują definitywnie estetykę zbiornika.

Istnieje wiele sposobów na walkę z glonami, przy czym najlepsza w gruncie rzeczy jest profilaktyka. Odpowiednio duża liczba i objętość roślin, właściwe nawożenie, nieprzekarmianie ryb, nieprzerybianie, częste podmiany wody, dobry i prawidłowo czyszczony filtr – to najważniejsze reguły. Można jednak niewielkim kosztem znacząco usprawnić profilaktykę, stosując lampy UV.

 

Lampy UV do akwarium

W gruncie rzeczy nie chodzi tu o lampy jako takie, a więc o źródła światła, lecz o dodatkowe filtry wyposażone w niewielkie diody LED emitujące do przepływającej przez nie wody promieniowanie ultrafioletowe. Powodują one sterylizację wody: nie tylko zabijają zarodniki glonów, ale też niszczą rozmaite drobnoustroje, mogące szkodzić mieszkańcom akwarium. Sterylizacja wody promieniami UV wskazana jest więc także w zbiornikach, w których ryby często chorują.

 

Istnieje wiele rodzajów sterylizatorów wody tego typu – różnią się one m.in. mocą, która może wynosić od jednego do kilkudziesięciu watów. Dobór zależy od wielkości zbiornika, a także od skali problemu. Rozmaite lampy UV do akwarium kupić można pod adresem https://www.plantica.pl/produkty/filtracja/lampy-uv.

 

Profilaktyka czy zwalczanie?

 

Samą profilaktykę zapewnić może lampa UV o niewielkiej mocy, używana przez kilka godzin dziennie. W połączeniu z prawidłową pielęgnacją zbiornika zapewni to skuteczną ochronę przed glonami. Na przykład Aquael Sterylizer UV AS zużywający 3 W mocy zapewni sterylizację i klarowną wodę w zbiorniku o pojemności do 120 litrów. Może być stosowany zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz akwarium, całkowicie zanurzony w wodzie.  

Jeśli jednak doszło do zakwitu glonów i trzeba je skutecznie zwalczyć, potrzebny będzie odpowiednio silniejszy oręż. Mocny sterylizator przyda się także akwarystom nastawionym na rozmnażanie ryb: narybek ma szczególne wymagania co do czystości wody. Znakomitą jakością wykonania charakteryzują się na przykład lampy JBL AquaCristal II, montowane na wylocie filtra kubełkowego lub kanistrowego. Są bardzo wydajne – można je stosować w dużych zbiornikach, a nawet oczkach wodnych.

 

Co warto wiedzieć o stosowaniu lamp UV

 

Lampę UV warto mieć zawsze „na wszelki wypadek”, bo zakwit glonów może się przydarzyć każdemu, a ich zwalczenie jest niekiedy bardzo trudne. Sterylizacja jest właściwie konieczna, jeśli w zbiorniku ma dojść do tarła, a także w wypadku, gdy woda jest mętna, zabarwiona na zielono lub biało. Promienie UV mogą pomóc, gdy ryby często chorują.

Akwarystom stosującym lampy UV zaleca się lekkie zwiększenie dawki nawozów zawierających żelazo, zwłaszcza gdy dadzą się zauważyć objawy chlorozy na liściach.

czytano: 1439 razy

źródło: wirtualnyzgierz.pl

Reklama:

Czytaj także:


Strona głównaDrukuj dokument

A Ty co sądzisz na ten temat? Skomentuj.

wszystkich komentarzy: 0

Proszę wpisać do poniższego formularza swoje dane oraz komentarz.

Jeśli podasz swój adres e-mail, zostaniesz automatycznie powiadomiony jeśli ktoś rownież skomentuje ten artykuł.

kod

Proszę przepisać cyfry wyświetlone powyżej: