Śmieci

Aktualności i wydarzenia regionalne. Czekamy na Twoje informacje!

Śmieci

Postprzez wojtek37p » 29 gru 2012, 23:16

Oświećcie mnie Drodzy Forumowicze, bo jeszcze nie doszedłem do siebie, po tym, co przeczytałem ... Czy to prawda, że od nowego (2013) roku mamy płacić za wywóz śmieci 10 zł od osoby, gdy śmieci są segregowane i 15 zł - niesegregowane?
wojtek37p
Zgierzanin

Re: Śmieci

Postprzez Radar » 30 gru 2012, 09:33

Tak to jest prawda. Na sesji RMZ były też propozycje mniejszych opłat, ale zostały odrzucone głosami radnych koalicyjnych - tych samych, którzy głosowali przeciwko przyznaniu mieszkańcom inicjatywy uchwałodawczej.
Radar
Bywalec

Postprzez Radar » 30 gru 2012, 09:43

Muszę jeszcze doprecyzować, że ta opłata będzie obowiązywała nie od nowego roku - tylko od 1 lipca 2013 r.
Radar
Bywalec

Postprzez bloodo » 30 gru 2012, 19:35

Czy to ma obowiązywać też na oś. blokowych czy prywatnych domkach?
bloodo
Miastowy

Postprzez wojtek37p » 30 gru 2012, 20:10

Jak dla mnie to będzie podwyżka o 200 % (czyli w sumie zapłacę 300 % dotychczasowej ceny), a uczciwie śmieci wywożę i to w droższej firmie (MPGK). Róbcie tak dalej państwo radni ...
wojtek37p
Zgierzanin

Postprzez bloodo » 31 gru 2012, 02:03

Widocznie lasy i obrzeża miasta są w naszym regionie za czyste, niech podniosą to zobaczą co zdziałali :lol: :lol:

Tak to wyglądało jak na oś.kurak spółdzielnia wprowadziła swoje zasady zamykane boksy na śmieci,teraz już brak w nich zamków i brak śmieci pod nimi......

Obrazek
bloodo
Miastowy

Postprzez Radar » 31 gru 2012, 11:34

Zasady opłaty będą obowiązywać wszystkich. I teraz proszę sobie uzmysłowić jak to będzie wyglądało w blokach, w przypadku gdy zarządza, czyli spółdzielnia mieszkaniowa zadeklaruje segregację śmieci. Wówczas na 400 osób będzie obowiązywał jeden punkt zbiorczy, zaś mieszkańcy w blokach muszą pomieścić 8 różnych worków na różne typy odpadów (przecież z pojedynczymi odpadami nie będą ciągle biegać dość daleko). I nawet jeśli to większość mieszkańców będzie czynić prawidłowo i wrzucać te odpady do odpowiednich pojemników, to i tak znajdą się osoby, które tego nie będą respektować, nie mówiąc już o osobach, które będą grzebać w tych odpadach i je mieszać. Wówczas to wszyscy mieszkańcy zostaną ukarani wyższa o 50% opłatą za wywoź śmieci.
Ilość niedorzeczności jakie nas czeka jest zatrważająca. Podam taki przykład: musimy mieć osobny worek na szkło kolorowe i osobny na szkło bezbarwne, przy czym szkło stołowe trzeba zbierać jeszcze w innym worku. Inny przykład: gdy rodzina wielodzietna mieszka w domu komunalnym, to tak może się zdarzyć, że ich opłaty za wywoź śmieci znacznie przekroczą wartość płaconego czynszu. Takich absurdów jest wiele. Należy jednak podkreślić, że są gminy (przykładowo Kielce) gdzie te opłaty ustalono na znacznie niższym poziomie, niż zafundowali nam radni i władze Zgierza.
Radar
Bywalec

Postprzez Janlis » 31 gru 2012, 12:51

Proponuję ujawnić adresy e-mail,numery gg tych radnych i dziękować im za pośrednictwem internetu.
Janlis
Gawędziarz

Postprzez Radar » 31 gru 2012, 14:01

To są ci sami radni, którzy glosowali przeciwko inicjatywie uchwałodawczej dla mieszkańców.
Radar
Bywalec

Postprzez aston76 » 01 sty 2013, 11:10

Radar tylko, że do śmietnika według prawa nie możesz mieć więcej niż 100 metrów.
Ostatnio edytowano 01 sty 2013, 20:51 przez aston76, łącznie edytowano 1 raz
aston76
Miastowy

Postprzez Radar » 01 sty 2013, 12:15

To co z tego wynika, że do śmietnika nie będzie dalej niż 100 m? Ja tylko chciałem pokazać niektóre zapisy, które znajdują się w regulaminie czystości. Różnych kruczków znajduje się tam wiele. Dla przykładu chcę podać jeszcze 2 takie. Otóż w przypadku segregacji śmieci trzeba będzie od papierów usuwać zszywki, zaś słoiki i puszki przed wrzuceniem do pojemnika trzeba będzie je...umyć.
Radar
Bywalec

Postprzez oczko » 01 sty 2013, 15:55

"Otóż w przypadku segregacji śmieci trzeba będzie od papierów usuwać zszywki, zaś słoiki i puszki przed wrzuceniem do pojemnika trzeba będzie je...umyć." Tego akurat wymaga ustawa i Radni nie mają nic do powiedzenia.
oczko
Bywalec

Postprzez Radar » 01 sty 2013, 16:56

Jeśli doda się głupoty wynikające z ustawy śmieciowej do głupot wynikających z regulaminu czystości, oraz uwzględni głupie opłaty za wywóz śmieci uchwalonych przez radnych, to razem wszystko nadaje się do wyrzucenia na śmieci.
Radar
Bywalec

Postprzez bloodo » 01 sty 2013, 18:32

Radar napisał(a): zaś słoiki i puszki przed wrzuceniem do pojemnika trzeba będzie je...umyć.

Ale jaja :lol: :lol: :lol: umyć i jeszcze za to zapłacić spółdzielni + - 20? pojemników na balkonie na śmieci,już to widzę jak każdy zacznie segregować :lol: :lol: :lol: zastanawia mnie co za filozof taki regulamin wymyślił? Czego to ludzie nie wymyśla :lol: :lol: :lol:
bloodo
Miastowy

Postprzez TIRcenter » 01 sty 2013, 19:27

Każdy zdaje sobie sprawę, że segregacja nie będzie miała miejsca. Nie ma co się oszukiwać, że będzie inaczej. Przecież nie chodzi tu o ekologię i inne bzdety tylko o wyciąganie kasy. :?
Informacje z branży motoryzacyjnej (ciężarówki) i transportowej: www.TIRcenter.eu
TIRcenter
Miastowy

Postprzez wojtek37p » 01 sty 2013, 19:44

Tyle, że to jest wyciąganie kasy "w majestacie prawa" i do tego jak "rozbój w biały dzień". Dlaczego ja mam płacić za czyjąś nieudolność, brak pomysłu, brak zorganizowania. Spalarnię odpadów niebezpiecznych to wiedzą jak postawić, ale spalarni odpadów komunalnych już nie. Jak to możliwe, że teraz jest w Zgierzu firma, która za odbiór jednego pojemnika 110 l, który wystarcza przeciętnej rodzinie (3 - 4 osoby) na minimum 2 tygodnie pobiera 12 zł (a inna nawet 7 - 8 zł - nie znam dokładnie cen), a po "reformie" ta sama rodzina za te same śmieci (nieposegregowane) będzie musiała zapłacić 4 x 15 = 60 zł? Czy ktoś może mi to wytłumaczyć? Co zmieni się w nocy z 30 czerwca na 1 lipca 2013 r.?
Ostatnio edytowano 01 sty 2013, 21:11 przez wojtek37p, łącznie edytowano 2 razy
wojtek37p
Zgierzanin

Postprzez aston76 » 01 sty 2013, 20:49

wojtek37p napisał(a):Co zmieni się w nocy z 30 czerwca na 1 lipca 2013 r.?

To się zmieni, że właścicielem śmieci zostaje gmina, a nie osoba która te śmieci wyprodukowała. Osobiście nie podoba mi się to, bo moje śmieci są moje i nikogo nie powinno obchodzić co z nimi robię a wyrzucam do śmietnika za który płace od osoby 8zł . Straż "wiejska" w Zgierzu powinna wziąć się do roboty i sprawdzać czy właściciele domków jednorodzinnych mają podpisane umowy z firmami na odbiór odpadów stałych. Bo tam jest dużo nadużyć.
aston76
Miastowy

Postprzez wojtek37p » 01 sty 2013, 21:09

Dla mnie to nic innego jak nowy podatek, który jest efektem nieudolności straży "wiejskiej". Gdyby opłata ta była rozsądnie skalkulowana, to byłbym jej zwolennikiem, bo zwyczajnie nie byłoby sensu wywozić śmieci na "dzikie wysypiska", jak robią to niektórzy. Moim zdaniem, gdyby ta opłata wyniosła 5 - 7 zł od osoby miesięcznie za śmieci nieposegregowane, byłoby to rozsądne i jeszcze akceptowalne. 15 zł to totalny sufit.
Tak na marginesie 15 zł x 12 miesięcy x 56 tys. mieszkańców + opłaty od firm (bo przecież te też będą płacić) ... Robi się spora sumka ... Grubo ponad 10 mln zł.
wojtek37p
Zgierzanin

Postprzez Radar » 01 sty 2013, 21:16

Zasady segregacji odpadów są tak restrykcyjne, że praktycznie mało kto będzie mógł je spełnić. I chyba w tym wszystkim o to właśnie chodzi, żeby mieszkańcy płacili tą wyższą stawkę - czyli 15 zł/miesiąc od osoby.
Radar
Bywalec

Postprzez Tonny » 01 sty 2013, 22:14

Witam wszystkich forumowiczów po dłuższej nieobecności.
Podobnie jak wojtek37p również czegoś nie rozumiem.

Skoro mają obowiązywać dwie stawki - niższa za segregowane, a wyższa za nie segregowane odpady to jak rozliczać mieszkańców spółdzielni mieszkaniowej czyli ludzi mieszkających w blokach?
W przypadku zabudowy indywidualnej czyli rodziny zamieszkującej w domu sprawa jest prosta tzn. segregują płaca mniej, nie to więcej. A jeśli ja mieszkam w bloku (bo mieszkam) i chcę segregować odpady (nie poruszam ilości potrzebnych do tego pojemników) to też będę płacił mniej czy więcej - jak to rozpoznać i rozliczyć ?
Tonny
Miastowy

Postprzez Tadeusz Iwaniuk » 01 sty 2013, 22:31

Zwrócicie Państwo uwagę, że nie ma określenia stopnia segregacji czy to może być 10%
czy 90%, Czyli od urzędnika czy SM będzie zależało zakwalifikowanie do ceny.
Ja selektywnie wywożę śmieci i przy 4 osobowej rodzinie zaoszczędzę 20zł,
ale będę musiał kupić ze 20 worków na selektywną po około 1zł, czyli po co
mam to robić???
A jeżeli miasto do chyba 2017 roku nie spełni wymogu 70% selektywności to
zgodnie z ustawą zapłaci solidne kary do skarbu państwa!!!!
Tadeusz Iwaniuk
Gawędziarz

Postprzez bloodo » 01 sty 2013, 23:48

Tadeusz Iwaniuk napisał(a):A jeżeli miasto do chyba 2017 roku nie spełni wymogu 70% selektywności to
zgodnie z ustawą zapłaci solidne kary do skarbu państwa!!!!

To dlaczego za ułomność urzędników winę mają ponosić zawsze mieszkańcy? wyższymi opłatami lub głupimi inwestycjami? Jak zwykle żaden z urzędników nie wie jak żyją niektórzy mieszkańcy tego miasta jaka jest bieda,bo ich to nie dotyczy i mają to głęboko w dup.. to że nie starcza ludziom na jedzenie i leki a gdzie jeszcze opłaty, a do podnoszenia cen podatków i podwyższania sobie pensji to są pierwsi. :evil:
bloodo
Miastowy

Postprzez Radar » 02 sty 2013, 10:36

W tym całym bałaganie, związanym z nowymi zasadami segregacji śmieci nie mogą połapać się nawet osoby co tą tematyką interesują się. Natomiast 99,99% mieszkańców Zgierza nie ma o tym zielonego pojęcia i nawet jeśli będą chcieli się z tymi zasadami zapoznać, to i tak będą mieli olbrzymie trudności ze zrozumieniem tego wszystkiego. Trzeba też dodać, że do końca marca każdy mieszkaniec musi wypełnić skomplikowaną deklarację śmieciową.
Odnośnie wysokich stawek, które będą obowiązywać od 1 lipca, to zastanawiające są niedorzeczności wypowiadane przez niektóre osoby (m.in. wiceprezesa MPGK Józefa Dziemdzielę), którzy argumentują to m.in. tym, że w tej stawce mieszczą się też koszty związane z wywózką liści. Tylko trzeba panu wiceprezesowi przypomnieć, że od kilku lat trwa "akcja liść" i koszty z nią związane pokrywane są z podatków, które płacimy do kasy gminy.
Radar
Bywalec

Postprzez Gizbar » 02 sty 2013, 15:22

Paranoja z tymi śmieciami w moim przypadku 3 osobowa rodzina we własnościowej nieruchomości rocznie za śmieci zapłacę więcej niż podatku od nieruchomości. Absurd teraz płacę za śmietnik 110 litrów 8zł na miesiąc a od lipca 45/30 zł. Czy ktoś zna może jakieś wytyczne na podstawie czego Ci pseudo radni czy pseudo prezydent wyliczyła te 15 zł/osoba. Bo dla mnie to wygląda tak 5zł za śmieci + 10 złoty od tak dla pseudo urzędu miasta = 15 złoty
Gizbar
Rozglądam się

Postprzez Haasrode » 02 sty 2013, 20:40

Bez przesady,dzieciaki na raz wydaja w Mc Donald's wiecej a tu taki krzyk o zabojcze stawki.
W Polsce produkowane sa zastraszajace ilosci smieci,mysle ze podnoszenie oplat za ich wywoz czy utylizacje niczego nie zmieni - trzeba ludzi uczyc segregacji i kupowania "z glowa" a przede wszystkich eko odpowiedzialnosci.
Haasrode
Bywalec

Następna strona

Powrót do Życie codzienne w EZG.