Strona 1 z 2

Śmieci

PostNapisane: 29 gru 2012, 23:16
przez wojtek37p
Oświećcie mnie Drodzy Forumowicze, bo jeszcze nie doszedłem do siebie, po tym, co przeczytałem ... Czy to prawda, że od nowego (2013) roku mamy płacić za wywóz śmieci 10 zł od osoby, gdy śmieci są segregowane i 15 zł - niesegregowane?

Re: Śmieci

PostNapisane: 30 gru 2012, 09:33
przez Radar
Tak to jest prawda. Na sesji RMZ były też propozycje mniejszych opłat, ale zostały odrzucone głosami radnych koalicyjnych - tych samych, którzy głosowali przeciwko przyznaniu mieszkańcom inicjatywy uchwałodawczej.

Re: Śmieci

PostNapisane: 30 gru 2012, 09:43
przez Radar
Muszę jeszcze doprecyzować, że ta opłata będzie obowiązywała nie od nowego roku - tylko od 1 lipca 2013 r.

Re: Śmieci

PostNapisane: 30 gru 2012, 19:35
przez bloodo
Czy to ma obowiązywać też na oś. blokowych czy prywatnych domkach?

Re: Śmieci

PostNapisane: 30 gru 2012, 20:10
przez wojtek37p
Jak dla mnie to będzie podwyżka o 200 % (czyli w sumie zapłacę 300 % dotychczasowej ceny), a uczciwie śmieci wywożę i to w droższej firmie (MPGK). Róbcie tak dalej państwo radni ...

Re: Śmieci

PostNapisane: 31 gru 2012, 02:03
przez bloodo
Widocznie lasy i obrzeża miasta są w naszym regionie za czyste, niech podniosą to zobaczą co zdziałali :lol: :lol:

Tak to wyglądało jak na oś.kurak spółdzielnia wprowadziła swoje zasady zamykane boksy na śmieci,teraz już brak w nich zamków i brak śmieci pod nimi......Obrazek

Re: Śmieci

PostNapisane: 31 gru 2012, 11:34
przez Radar
Zasady opłaty będą obowiązywać wszystkich. I teraz proszę sobie uzmysłowić jak to będzie wyglądało w blokach, w przypadku gdy zarządza, czyli spółdzielnia mieszkaniowa zadeklaruje segregację śmieci. Wówczas na 400 osób będzie obowiązywał jeden punkt zbiorczy, zaś mieszkańcy w blokach muszą pomieścić 8 różnych worków na różne typy odpadów (przecież z pojedynczymi odpadami nie będą ciągle biegać dość daleko). I nawet jeśli to większość mieszkańców będzie czynić prawidłowo i wrzucać te odpady do odpowiednich pojemników, to i tak znajdą się osoby, które tego nie będą respektować, nie mówiąc już o osobach, które będą grzebać w tych odpadach i je mieszać. Wówczas to wszyscy mieszkańcy zostaną ukarani wyższa o 50% opłatą za wywoź śmieci.
Ilość niedorzeczności jakie nas czeka jest zatrważająca. Podam taki przykład: musimy mieć osobny worek na szkło kolorowe i osobny na szkło bezbarwne, przy czym szkło stołowe trzeba zbierać jeszcze w innym worku. Inny przykład: gdy rodzina wielodzietna mieszka w domu komunalnym, to tak może się zdarzyć, że ich opłaty za wywoź śmieci znacznie przekroczą wartość płaconego czynszu. Takich absurdów jest wiele. Należy jednak podkreślić, że są gminy (przykładowo Kielce) gdzie te opłaty ustalono na znacznie niższym poziomie, niż zafundowali nam radni i władze Zgierza.

Re: Śmieci

PostNapisane: 31 gru 2012, 12:51
przez Janlis
Proponuję ujawnić adresy e-mail,numery gg tych radnych i dziękować im za pośrednictwem internetu.

Re: Śmieci

PostNapisane: 31 gru 2012, 14:01
przez Radar
To są ci sami radni, którzy glosowali przeciwko inicjatywie uchwałodawczej dla mieszkańców.

Re: Śmieci

PostNapisane: 01 sty 2013, 11:10
przez aston76
Radar tylko, że do śmietnika według prawa nie możesz mieć więcej niż 100 metrów.

Re: Śmieci

PostNapisane: 01 sty 2013, 12:15
przez Radar
To co z tego wynika, że do śmietnika nie będzie dalej niż 100 m? Ja tylko chciałem pokazać niektóre zapisy, które znajdują się w regulaminie czystości. Różnych kruczków znajduje się tam wiele. Dla przykładu chcę podać jeszcze 2 takie. Otóż w przypadku segregacji śmieci trzeba będzie od papierów usuwać zszywki, zaś słoiki i puszki przed wrzuceniem do pojemnika trzeba będzie je...umyć.

Re: Śmieci

PostNapisane: 01 sty 2013, 15:55
przez oczko
"Otóż w przypadku segregacji śmieci trzeba będzie od papierów usuwać zszywki, zaś słoiki i puszki przed wrzuceniem do pojemnika trzeba będzie je...umyć." Tego akurat wymaga ustawa i Radni nie mają nic do powiedzenia.

Re: Śmieci

PostNapisane: 01 sty 2013, 16:56
przez Radar
Jeśli doda się głupoty wynikające z ustawy śmieciowej do głupot wynikających z regulaminu czystości, oraz uwzględni głupie opłaty za wywóz śmieci uchwalonych przez radnych, to razem wszystko nadaje się do wyrzucenia na śmieci.

Re: Śmieci

PostNapisane: 01 sty 2013, 18:32
przez bloodo
Radar napisał(a): zaś słoiki i puszki przed wrzuceniem do pojemnika trzeba będzie je...umyć.


Ale jaja :lol: :lol: :lol: umyć i jeszcze za to zapłacić spółdzielni + - 20? pojemników na balkonie na śmieci,już to widzę jak każdy zacznie segregować :lol: :lol: :lol: zastanawia mnie co za filozof taki regulamin wymyślił? Czego to ludzie nie wymyśla :lol: :lol: :lol:

Re: Śmieci

PostNapisane: 01 sty 2013, 19:27
przez TIRcenter
Każdy zdaje sobie sprawę, że segregacja nie będzie miała miejsca. Nie ma co się oszukiwać, że będzie inaczej. Przecież nie chodzi tu o ekologię i inne bzdety tylko o wyciąganie kasy. :?

Re: Śmieci

PostNapisane: 01 sty 2013, 19:44
przez wojtek37p
Tyle, że to jest wyciąganie kasy "w majestacie prawa" i do tego jak "rozbój w biały dzień". Dlaczego ja mam płacić za czyjąś nieudolność, brak pomysłu, brak zorganizowania. Spalarnię odpadów niebezpiecznych to wiedzą jak postawić, ale spalarni odpadów komunalnych już nie. Jak to możliwe, że teraz jest w Zgierzu firma, która za odbiór jednego pojemnika 110 l, który wystarcza przeciętnej rodzinie (3 - 4 osoby) na minimum 2 tygodnie pobiera 12 zł (a inna nawet 7 - 8 zł - nie znam dokładnie cen), a po "reformie" ta sama rodzina za te same śmieci (nieposegregowane) będzie musiała zapłacić 4 x 15 = 60 zł? Czy ktoś może mi to wytłumaczyć? Co zmieni się w nocy z 30 czerwca na 1 lipca 2013 r.?

Re: Śmieci

PostNapisane: 01 sty 2013, 20:49
przez aston76
wojtek37p napisał(a):Co zmieni się w nocy z 30 czerwca na 1 lipca 2013 r.?

To się zmieni, że właścicielem śmieci zostaje gmina, a nie osoba która te śmieci wyprodukowała. Osobiście nie podoba mi się to, bo moje śmieci są moje i nikogo nie powinno obchodzić co z nimi robię a wyrzucam do śmietnika za który płace od osoby 8zł . Straż "wiejska" w Zgierzu powinna wziąć się do roboty i sprawdzać czy właściciele domków jednorodzinnych mają podpisane umowy z firmami na odbiór odpadów stałych. Bo tam jest dużo nadużyć.

Re: Śmieci

PostNapisane: 01 sty 2013, 21:09
przez wojtek37p
Dla mnie to nic innego jak nowy podatek, który jest efektem nieudolności straży "wiejskiej". Gdyby opłata ta była rozsądnie skalkulowana, to byłbym jej zwolennikiem, bo zwyczajnie nie byłoby sensu wywozić śmieci na "dzikie wysypiska", jak robią to niektórzy. Moim zdaniem, gdyby ta opłata wyniosła 5 - 7 zł od osoby miesięcznie za śmieci nieposegregowane, byłoby to rozsądne i jeszcze akceptowalne. 15 zł to totalny sufit.
Tak na marginesie 15 zł x 12 miesięcy x 56 tys. mieszkańców + opłaty od firm (bo przecież te też będą płacić) ... Robi się spora sumka ... Grubo ponad 10 mln zł.

Re: Śmieci

PostNapisane: 01 sty 2013, 21:16
przez Radar
Zasady segregacji odpadów są tak restrykcyjne, że praktycznie mało kto będzie mógł je spełnić. I chyba w tym wszystkim o to właśnie chodzi, żeby mieszkańcy płacili tą wyższą stawkę - czyli 15 zł/miesiąc od osoby.

Re: Śmieci

PostNapisane: 01 sty 2013, 22:14
przez Tonny
Witam wszystkich forumowiczów po dłuższej nieobecności.
Podobnie jak wojtek37p również czegoś nie rozumiem.

Skoro mają obowiązywać dwie stawki - niższa za segregowane, a wyższa za nie segregowane odpady to jak rozliczać mieszkańców spółdzielni mieszkaniowej czyli ludzi mieszkających w blokach?
W przypadku zabudowy indywidualnej czyli rodziny zamieszkującej w domu sprawa jest prosta tzn. segregują płaca mniej, nie to więcej. A jeśli ja mieszkam w bloku (bo mieszkam) i chcę segregować odpady (nie poruszam ilości potrzebnych do tego pojemników) to też będę płacił mniej czy więcej - jak to rozpoznać i rozliczyć ?

Re: Śmieci

PostNapisane: 01 sty 2013, 22:31
przez Tadeusz Iwaniuk
Zwrócicie Państwo uwagę, że nie ma określenia stopnia segregacji czy to może być 10%
czy 90%, Czyli od urzędnika czy SM będzie zależało zakwalifikowanie do ceny.
Ja selektywnie wywożę śmieci i przy 4 osobowej rodzinie zaoszczędzę 20zł,
ale będę musiał kupić ze 20 worków na selektywną po około 1zł, czyli po co
mam to robić???
A jeżeli miasto do chyba 2017 roku nie spełni wymogu 70% selektywności to
zgodnie z ustawą zapłaci solidne kary do skarbu państwa!!!!

Re: Śmieci

PostNapisane: 01 sty 2013, 23:48
przez bloodo
Tadeusz Iwaniuk napisał(a):A jeżeli miasto do chyba 2017 roku nie spełni wymogu 70% selektywności to
zgodnie z ustawą zapłaci solidne kary do skarbu państwa!!!!


To dlaczego za ułomność urzędników winę mają ponosić zawsze mieszkańcy? wyższymi opłatami lub głupimi inwestycjami? Jak zwykle żaden z urzędników nie wie jak żyją niektórzy mieszkańcy tego miasta jaka jest bieda,bo ich to nie dotyczy i mają to głęboko w dup.. to że nie starcza ludziom na jedzenie i leki a gdzie jeszcze opłaty, a do podnoszenia cen podatków i podwyższania sobie pensji to są pierwsi. :evil:

Re: Śmieci

PostNapisane: 02 sty 2013, 10:36
przez Radar
W tym całym bałaganie, związanym z nowymi zasadami segregacji śmieci nie mogą połapać się nawet osoby co tą tematyką interesują się. Natomiast 99,99% mieszkańców Zgierza nie ma o tym zielonego pojęcia i nawet jeśli będą chcieli się z tymi zasadami zapoznać, to i tak będą mieli olbrzymie trudności ze zrozumieniem tego wszystkiego. Trzeba też dodać, że do końca marca każdy mieszkaniec musi wypełnić skomplikowaną deklarację śmieciową.
Odnośnie wysokich stawek, które będą obowiązywać od 1 lipca, to zastanawiające są niedorzeczności wypowiadane przez niektóre osoby (m.in. wiceprezesa MPGK Józefa Dziemdzielę), którzy argumentują to m.in. tym, że w tej stawce mieszczą się też koszty związane z wywózką liści. Tylko trzeba panu wiceprezesowi przypomnieć, że od kilku lat trwa "akcja liść" i koszty z nią związane pokrywane są z podatków, które płacimy do kasy gminy.

Re: Śmieci

PostNapisane: 02 sty 2013, 15:22
przez Gizbar
Paranoja z tymi śmieciami w moim przypadku 3 osobowa rodzina we własnościowej nieruchomości rocznie za śmieci zapłacę więcej niż podatku od nieruchomości. Absurd teraz płacę za śmietnik 110 litrów 8zł na miesiąc a od lipca 45/30 zł. Czy ktoś zna może jakieś wytyczne na podstawie czego Ci pseudo radni czy pseudo prezydent wyliczyła te 15 zł/osoba. Bo dla mnie to wygląda tak 5zł za śmieci + 10 złoty od tak dla pseudo urzędu miasta = 15 złoty

Re: Śmieci

PostNapisane: 02 sty 2013, 20:40
przez Haasrode
Bez przesady,dzieciaki na raz wydaja w Mc Donald's wiecej a tu taki krzyk o zabojcze stawki.
W Polsce produkowane sa zastraszajace ilosci smieci,mysle ze podnoszenie oplat za ich wywoz czy utylizacje niczego nie zmieni - trzeba ludzi uczyc segregacji i kupowania "z glowa" a przede wszystkich eko odpowiedzialnosci.